$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ח"כ נוסף בחוץ: למיקי לוי ניגוד עניינים בגז, לא יצביע בכנסת

חבר הכנסת מיש עתיד לא ישתתף בהצבעה בכנסת על עקיפת הממונה על הגבלים עסקיים כחלק מהמהלך להסדרת משק הגז. הסיבה היא קשריו עם משפחת לבנת שמחזיקה בשרשור בחברת ישראמקו, שלה אחזקות במאגר תמר

שי אספריל 19:3928.06.15

בעקבות פניית "כלכליסט" הודיע חבר הכנסת מיקי לוי מיש עתיד שלא ישתתף מחר (ב') בהצבעה בכנסת על עקיפת הממונה על הגבלים עסקיים כחלק מהמהלך להסדרת משק הגז, כפי שמוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו, וזאת בשל ניגוד עניינים.

 

הסיבה לכך היא קשריו של לוי עם משפחת לבנת, שבראשה עומד אברהם (בונדי) לבנת. בני משפחת לבנת מחזיקים באמצעות חברת כרמן נכסים והשקעות ב־26% מחברת י.ח.ק. שותפים כלליים, המחזיקה בשרשור בשורה של חברות ובהן ישראמקו, שלה אחזקות במאגר הגז תמר (ב־74% מי.ח.ק. מחזיקה חברת יונייטד קינגסווי, שנשלטת על ידי קובי מימון וחיים צוף).

 

נתניהו וכחלון. שר האוצר לא ישתתף בהצבעה נתניהו וכחלון. שר האוצר לא ישתתף בהצבעה צילום: אוהד צויגנברג

 

ניגוד העניינים נובע מכך שלפני בחירתו לכנסת כיהן לוי במשך חמש שנים כמנכ"ל אחת החברות בקבוצת תעבורה שבשליטת המשפחה, ואף הצהיר על יחסי חברות עם בני המשפחה (כיום מכהן כדירקטור בתעבורה יוחנן לוקר, לשעבר מזכירו הצבאי של נתניהו ואחיו של הראל לוקר, עד לאחרונה מנכ"ל משרד ראש הממשלה).

 

לאחר היבחרו לכנסת ומשמונה לתפקיד סגן שר האוצר פורסמה חוות דעת משפטית בדבר יחסיו של לוי עם משפחת לבנת, שמנעה ממנו לטפל בענייני המשפחה. "המסקנה המתבקשת היא שההימנעות מטיפול בעניינים הנוגעים למשפחת לבנת לא תהיה מוגבלת בזמן ותחול לאורך כל הכהונה", כתבה המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בינואר 2014.

 

אברהם לבנת אברהם לבנת צילום: נמרוד גליקמן

 

 

ממשלת ישראל אישרה הבוקר להעביר את סמכויותיו של שר הכלכלה אריה דרעי לכלל השרים. בהודעת הממשלה נמסר שלפי סמכות שר הכלכלה להפעיל את סעיף 52 לחוק ההגבלים, זה שמאפשר לו לעקוף החלטות של הממונה על הגבלים, "בכל האמור בפעולות הנדרשות לשם הגדלת כמות הגז הטבעי המופקת משדה תמר ולשם פיתוח מהיר של שדות לוויתן כריש ותנין ושדות גז נוספים". ההחלטה עברה ברוב כאשר רק השר להגנת הסביבה אבי גבאי התנגד.

 

מחר תתבקש הכנסת לאשר את המהלך, ושם צפויה ישראל ביתנו, מפלגת האופוזיציה של אביגדור ליברמן, לתמוך בקואליציה מחוץ לממשלה. הצבעה כזאת תציל את ראש הממשלה בנימין נתניהו, משום שללא ליברמן לא יהיה לו רוב בכנסת, לאחר שהשרים משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ לא ישתתפו בהצבעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x