$
בארץ

יחימוביץ' על נתניהו: "מה קרה שהקפיטליסט סוגר הרמטית את שוק הגז לתחרות?"

בהתייחסה לחשיפת "כלכליסט" מהבוקר כי ג'ון קרי החזיק בעבר מניות של נובל ארג'י, הוסיפה יחימוביץ' כי גם למייקל מק'קול, יו"ר ועדת הקונגרס החשובה לביטחון המולדת ותומך נלהב של נתניהו, יש 2 מיליון דולר במניות החברה

ליאור גוטמן 16:3925.06.15
"מה עובר על נתניהו? בזמן שהקבינט המדיני ביטחוני הסודי מבצע בניצוחו את הכניעה המדהימה והמזעזעת בנושא הגז, אנסה לפתור את התעלומה. וגם על ג'ון קרי והמניות שלו בנובל (הוא לא לבד, מצאנו עוד!) על קלינטון, על הלחצים האמריקאים (גם עליי)" - כך כותבת ח"כ שלי יחימוביץ' לפני שעה לפעיליה.

 

יחימוביץ' טוענת שאין לה שום ספק שנתניהו באופן אישי לא קיבל שום טובות הנאה במישרין או בעקיפין כדי לקדם את מתווה גז "אם כי אין לי ספק שהוצעו לו כאלה, במישרין או במרומז. מה קרה שהקפיטליסט שאמור להיות החסיד הגדול ביותר של תחרות ושוק חופשי, סוגר הרמטית את השוק לתחרות, ונלחם כדי להנציח מונופול רב עוצמה שישלוט כליל על המשק ועל החברה? אז בואו נגיד מה אין כאן: אין כאן שחיתות אישית. מה יש כאן? אהדה והזדהות גדולים מאוד עם בעלי ההון והלך רוח שבאופן עמוק ביותר לא סופר את הציבור ואת האינטרסים שלו".

 

יחימוביץ' מציינת לזכותו של נתניהו את הגיבוי שהעניק לשר האנרגיה כיום ושר האוצר לפני 4 שנים יובל שטייניץ, כאשר העביר את "חוק ששינסקי" להעלאת המיסוי על חברות הגז, אבל לתפיסתה הוא כיום מנותק מצרכי העם.

 

ג'ון קרי ובנימין נתניהו (ארכיון) ג'ון קרי ובנימין נתניהו (ארכיון) צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

 

יחימוביץ' התייחסה לפרסום הבוקר ב"כלכליסט" על כך שמזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי החזיק בעבר מניות של חברת האנרגיה נובל ארג'י, היא חברת האנרגיה שמעורבת בלב ליבו של המתווה שממשלתי לפירוק דואופול הגז, וטוענת שגם עליה הופעלו בעבר לחצים דומים. "זה לא איזה גורם איזוטרי שפנה לנתניהו. שאכן לממשל עצמו יש עניין כאן. הושמעו נימוקים רפים על התרומה המדינית של יצוא גז לירדן (אכן חשוב אבל ייצא לפועל בכל מקרה ובכל מתווה), על כך שחשוב שמדינת ישראל לא תצטייר כ'אנטי ביזנס' ועוד כהנה וכהנה.

 

"אני מכירה היטב בחשיבות העמוקה והגדולה של היחסים הטובים עם האמריקאים. השיחות האלה היו קשות לי. הבעתי בהן אכזבה מכך שדווקא ארה"ב שמיגרה את מונופול הגז והנפט מעודדת מונופול כזה אצלנו. לא זלזלתי בשיחות האלה, אבל חשבתי שהן לא לעניין, ושצריך להמשיך להיאבק נגד המונופול ובעד פיקוח על המחירים. בסבב הקודם, בסיפור ששינסקי, הלוביסט של נובל אנרג'י, ששר האוצר שטייניץ אף קיבל ממנו פניה בעניין, בחתימתו, היה נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון. תוסיפו לזה את החשיפה היום של שאול אמסטרדמסקי ב'כלכליסט', על המניות של קרי, בסך מליון דולר, בנובל אנרג'י.

 

"ותוסיפו עוד פרט, שתומר קרמרמן היועץ הפרלמנטרי שלי מצא הרגע בנבירה פשוטה באתר הצהרות ההון של פוליטיקאים אמריקאים (לפחות אצלם, לא כמו אצלנו, זה גלוי!): גם למייקל מק'קול, יו"ר ועדת הקונגרס החשובה לביטחון המולדת, תומך נלהב של נתניהו, יש 2 מיליון דולר במניות נובל", אמר יחימוביץ'.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x