$
בארץ

מתווה הגז המתגבש: כריש ותנין יימכרו בתוך שנה וחצי, לווייתן יפותח עד אוגוסט 2019

הקבינט המדיני ביטחוני ידון מחר בצהריים במתווה הממשלתי לפירוק דואופול הגז. מחיר הגז יעמוד ככל הנראה סביב 5.6-5.4 דולר ליחידת אנרגיה

ליאור גוטמן 18:2124.06.15

הקבינט המדיני ביטחוני ידון מחר (ה') בצהריים במתווה הממשלתי לפירוק דואופול הגז. היום התקיים סבב שיחות אחרון  בין דלק ונובל אנרג'י האמריקאית לבין משרדי הממשלה.

 

המשנה ליועמ"ש  אבי ליכט קבע היום כי מותר להעביר את מתווה גז דרך הקבינט. "מדובר בדיון ראשון שיתחיל התהליך שסופו בהחלטת ממשלה במליאתה", השיב ליכט לפנייתה של ח"כ שלי יחימוביץ' בנושא.

 

"הדיון בקבינט המדיני בטחוני, אם יתקיים, הוא דיון ראשון שיתחיל התהליך שסופו בהחלטת ממשלה במליאתה, אם אכן יוחלט לפעול למימוש המתווה. לפיכך אין כל פגם בקיום הדיון בקבינט המדיני בטחוני" - כך סיכם המשנה ליועמ"ש אבי ליכט את הדיון בסוגיה האם ניתן להעביר את מתווה הגז דרך הקבינט ולא דרך הכנסת.

 

כצפוי, המתווה לא מבשר פריצת דרך בסוגית מחיר הגז, כך שהוא יכלול רק את ממוצע עסקאות הגז שיש כיום במשק, כלומר סביב 5.4 עד 5.6 דולר ליחידת אנרגיה,  כאשר כל חוזה חדש ימדד בהתאם לממוצע העסקאות במשק. זאת לעומת תמחור בסיס של 5.3 דולר ליחידת אנרגיה שמשרד האוצר שאף להחיל. עם זאת, בכוונת המדינה למתן את המחיר אחרי השימוע הציבורי שיגיע בעקבות הקבינט, וזאת לכאורה לאחר הערות שיגיעו מהציבור.

 

בנוסף, מאגרי הגז הקטנים כריש ותנין ימכרו לאחר 18 חודש, מתוכם 14 חודש ואם לא ימכרו אז הם יעברו לנאמן לארבעה חודשים. זאת בניגוד לעמדת חברות הגז שביקשה מכירה עד 36 חודשת בשעות אלו יושבים צוותי המו"מ ומנסחים את ההסכם שיגיע מחר לקבינט. לאחריו יפעיל שר הכלכלה את סעיף 52 לחוק ההגבלים שמאפשר לו לעקוף את הממונה בנימוק שמדובר בנושא מדיני. סיום ההליך הוא החלטת ממשלה שתתקיים עד ספטמבר הקרוב.

 

מאגר לווייתן יפותח עד אוגוסט 2019. בכך המדינה קיבלה רק חלקית את הדרישה לדחות את הפיתוח עד 2020 אבל הבינה שלו"ז הפיתוח הרשמי (3.5 שנים) זז בשל התערבותו של הממונה על ההגבלים בתהליך. התאריך המקורי היה מרץ 2018.

 

מור גלבוע, מנכ"ל "מגמה ירוקה", מסר בתגובה: "זו שעת המבחן של נבחרי הציבור שלנו שהבטיחו לנו שלא נהיה שקופים ושאפשר לשפר את איכות החיים שלנו כאן וגם להוריד את יוקר המחיה. לא יעלה על הדעת שהסוגייה הכלכלית-חברתית הגדולה ביותר שידענו אי פעם תתקבל תחת מעטה של סודיות וחשאיות יחד עם טייקוני וברוני הגז הטבעי. משאב טבע יקר זה הוא רכושם הבלעדי של אזרחי ואזרחיות מדינת ישראל ולא של יצחק תשובה ונובל אנרג'י. עלות הגז הטבעי מוערכת באלף מיליארד שקל - סכום כסף שאינו נתפס על הדעת ויכול לשמש אותנו לעוד עשרות רבות של שנים בהורדת יוקר המחיה, בפיתוח תעשייה מקומית משגשגת ובשיפור איכות החיים של כולנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x