בארץ

הבנק ניסה "לדחוף" לכם הלוואה? המפקח על הבנקים מעוניין לרסן את התופעה

דודו זקן מודאג מהגידול המאסיבי של הלוואות והוא דורש מהבנקים וחברות כרטיסי האשראי לרענן את הנהלים ולהגדיר דרכי השיווק המותרות ללקוחות פרטיים. בין דרישותיו: הענקת מידע חיוני ללווים והקלטת שיחות

תומר ורון 13:1623.06.15
המפקח על הבנקים, דודו זקן, שלח היום (ג') מכתב להנהלות הבנקים וחברות כרטיסי האשראי בו הוא דורש מהם לגבש מדיניות בעת מתן אשראי ללקוחות פרטיים. זקן חש אי נוחות מהגידול המסיבי בתיקי האשראי הצרכניים של הבנקים שרואים בו כמנוע צמיחה מרכזי ובתוך כך מתקשרים ומציעים ללקוחותיהם לקחת הלוואה. זקן קבוע במכתב כי על הבנקים לרענן נהלים לפעילות זו ולקבוע מדיניות מסודרת בה יקבע כיצד פונים ללקוחות כאלה ואיזה מידע צריך להעניק ללקוח לפני שמחתימים אותו על הלוואה.

 

"לאור הגידול המשמעותי של בהיקף האשראי הקמעונאי ועל מנת לוודא שהאשראי המוצע תואם את צרכי הלקוח, אתם מתבקשים לרענן את הנהלים והבקרות באשר לשיווק של אשראי זה" כתב זקן במכתבו.

 

מכתבו של זקן מבטא חוסר שביעות רצון מפעילות הבנקים בשיווק ההלוואות היוזמות ולכן הוא מבקש להסדיר את התחום. במכתב דורש זקן מהבנקים וחברות כרטיסי האשראי להגדיר מי הם קהלי היעד שאפשר לפנות אליהם בפניה יזומה להלוואה, מה הן דרכי השיווק המותרים, איזה מידע צריך להעניק ללקוחות ואף דורש כי חלק משיחות הטלפון שעושים פקידי הבנקים ללקוחות יוקלטו. במילים אחרות, זקן רוצות לוודא כי הבנקים לא "דוחפים" הלוואות לא נחוצות לידי הלקוחות.

 

המכתב מגיע על רקע צמיחה משמעותית בהלוואות שלוקחים משקי הבית. בשנת 2014 תפח הר ההלוואות שללא דיור ל-135 מיליארד שקל – עלייה של 11% - קצב צמיחה גבוה אף מזה של המשכנתאות. העליה בהלוואות ללקוחות הפרטיים הוא חלק מאסטרטגיה של הבנקים לצמוח באשראי זה וזאת מכיוון שבסקטור זה הם וחברות כרטיסי האשראי הם השחקנים הכמעט בלעדיים ולכן נהנים מחוסר תחרות על הצרכן.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x