שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דרעי דורש מנתניהו: לוח זמנים קצר למכירת מאגרי הגז כריש ותנין

שר הכלכלה נכנס בסערה לקלחת הרגולציה על קידוחי הגז וכתב לראש הממשלה: "אמנם המדינה צפויה לאפשר לחברות לשווק גז במשותף - אך אני עומד על כך שההיתר יהיה תחום בזמן עם אופציה לבטל את ההיתר לאחר עשר שנים"

ליאור גוטמן והדס גליקו 20:5322.06.15

שר הכלכלה, אריה דרעי, העביר הערב (ב') לראש הממשלה, בנימין נתניהו, מכתב בו הוא מפרט את דרישותיו לקידום מתווה הגז בקבינט. באופן מקרי או שלא, דרישותיו של דרעי הן בחלקן ההסכמות עליהן הגיעו חברות הגז, לרבות מחיר נמוך למפעלים או מכירה מהירה של מאגרי כריש ותנין.

 

דרעי מודה לראשונה שבשל התנגדותו של הממונה על ההגבלים דיוויד גילה לקבל את המתווה הממשלתי לפרוק דואופול הגז לא נותרה לו ברירה אלא לנצל את סעיף 52 לחוק, כלומר לעקוף את גילה בנימוק שענייני הגז הן נושא מדיני. דרעי מותח ביקורת על הדרך ואומר שנוצר מצב אבסורדי לפיו הוא נאלץ להשתמש בסעיף עוקף ממונה למרות שהוא לא היה חלק משיחות הגז בכלל, לא הוא ולא אנשי משרדו. 

 

למכתב המלא לחצו כאן

 

התנאי הראשון שמציב השר הוא לוח זמנים קצר למכירת כריש ותנין. לדברי דרעי עתיד התחרות במשק תלוי בפיתוח העתידי של מאגרי כריש ותנין ולכן חשוב לוודא מכירה מהירה של מאגרים אלו כדי שהרוכש יוכל להתחיל בפיתוחם. הזמן בו נוקב השר הוא שנה וחודשיים ועוד ארבעה חודשים תחת נאמן לכל היותר.

 

אריה דרעי אריה דרעי

 

לגבי לוח הזמנים המוגדר למכירת זכויות דלק במאגר תמר ולדילול הזכויות של נובל אנרג'י מבקש השר להחיל את חוק הריכוזיות לפיו נקבע פרק זמן של 6 שנים למכירת זכויות בנכסים ריאלים. להערכת השר מדובר בפרק זמן סביר אשר עם תום התקופה מומלץ לאפשר ארכה נוספת של שנה בלבד למכירת הנכס על ידי נאמן. מעבר לכך מעריך השר יהיה קשה לייצר תחרות במשק.

 

לגבי פיתוח מאגרי כריש ותנין מציב השר תנאי כי מאגרים אלו יפותחו רק אם יהיה להם שוק למכור בו את הגז שלה. עוד תנאי שמציב השר הוא לוח זמנים קצר להנחת צינור נוסף וצמצום התלות בצינור גז יחיד. 

 

למעשה, דרעי דורש מכירה של מאגרי גז קטנים תוך זמן קצר (הוא לא נוקב כמה מהר), דילול חלקן של נובל ודלק במאגר תמר תוך שש שנים ואפילו לשקול שיווק בנפרד מלוויתן, אבל רק לשקול, ורק עוד 10 שנים ובמידה ולא תתפתח תחרות. עוד הוא דורש לחבר מפעלים (ללא לו"ז רשמי) ולקבוע מחיר גז נמוך ככל האפשר (שוב, ללא עוגן מספרי).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x