$
בארץ

המשבר הבא? כחלון ונתניהו בוחנים קיצוץ של ההסכמים הקואליציוניים

פי ההערכות, היקף ההתחייבויות הקואליציוניות עומד על 6.6 מיליארד שקל; טרם נעשה דיון בנושא עם יתר המפלגות; כבר כיום, קיים בור תקציבי של כ-15.2 מיליארד שקל בתקציב 2016; יהדות התורה: "מצפים שרה"מ יעמוד בהתחייבויות עליהן חתם"

עמרי מילמן ואורי תובל 11:2418.06.15

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר כחלון החליטו לבחון את האפשרות כי יקוצצו ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו עם מפלגות הקואליציה.

 

על פי ההערכות, היקף ההתחייבויות עומד על 6.6 מיליארד שקל, האמורים לממן את הגדלת התמיכה בישיבות ובאברכים, הגדלת קצבאות הילדים, תקציבים לחינוך הממלכתי דתי, הכפלת המענק לחיילים משוחררים ועוד דרישות שונות שהציבו מפלגות הקואליציה.

 

בשלב זה נראה כי כחלון מעוניין בקיצוץ, ומגורמים בממשלה נמסר כי גם נתניהו בוחן אותו בחיוב, אך טרם קיבלו החלטה בנושא, וממילא בכדי להוציאו לפועל תדרש הסכמתן של כלל המפלגות שיפגעו כתוצאה ממנו.

 

משה כחלון ובנימין נתניהו. יזדקקו להסכמה גורפת של יתר המפלגות משה כחלון ובנימין נתניהו. יזדקקו להסכמה גורפת של יתר המפלגות צילום: עמית שאבי

 

טרם נעשה דיון בנושא עם יתר המפלגות ובממשלה צרה עם 61 חברי כנסת, למהלך כזה תידרש הסכמה גורפת.

 

כבר היום, קיים פער תקציבי של כ-15.2 מיליארד שקל בתקציב 2016, כתוצאה מהתחייבויות קודמות של הממשלות בהיקף של כ-3.6 מיליארד שקל, ההסכמים הקואליציוניים והתוספות לתקציב הביטחון שטרם הוכרעו.

 

רק בחודש האחרון החליטה הממשלה על מספר החלטות בעלות משמעות תקציבית, כמו למשל הוספת הסייעות לגנים או תוכנית החומש לפיתוח היישובים הדרוזיים שתעלה מיליארד שקל למשך חמש שנים. החלטות אלה גם כן ייאלצו את הממשלה לקצץ הוצאות אחרות שקבעה, בתקציב 2016.

 

יהדות התורה: "מצפים שרה"מ יעמוד בהתחייבויות עליהן חתם"

 

הפרסומים על הכוונה לקצץ בהבטחות שכלולות בהסכמים הקואליציוניים, הפתיעו את המפלגות החרדיות. גורמים ביהדות התורה אמרו כי הם מצפים מראש הממשלה לעמוד בהתחייבויות שעליהן חתם עמן רק לפני כחודשיים. ביהדות התורה לא מוכנים להתפשר בנוגע לתקציבי התמיכה בישיבות ובאברכים, וגם לא בנוגע למועד תחילת התשלום של קצבאות הילדים המוגדלות. על פי ההסכם, מרגע שייכנס תקציב חדש התוספת לקצבאות תשולם רטרואקטיבית מיום כינון הממשלה באמצע מאי. "לא נקבל כל שינוי בהסכם", מסר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, "כל קיצוץ בישיבות ובקצבאות יהווה הפרת ההסכם על כל המשתמע מכך". מגורמים מש"ס נמסר כי "מדובר בהסכמים קואליציוניים מחייבים ואין לנו ספק שהם יקוימו".

 

יש להזכיר כי במקביל להצעה לקצץ בהסכמים, כבר נידונים שני שינויים מהותיים בהם: ראש הממשלה מעוניין להעביר תקציב תלת-שנתי במקום תקציב דו-שנתי, ושר האוצר מעוניין בקריטריונים חדשים בפרויקטים של מחיר למשתכן, שיתייחסו רק לבעלות על דירה, בניגוד להבטחה לחרדים לחזור לקריטריונים של 2012 שנתנו יתרון מסוים למשפחות מהמגזר. השותפים הקואליציוניים מתנגדים לתקציב תלת-שנתי. לגבי הקריטריונים החדשים בדיור יהיה ניסיון לגבש אותם בערוץ ישיר בין המפלגות החרדיות לשר האוצר, כשייתכן שיינתן דגש לתוכנית שנכללת בהסכם של ש"ס, להקצאת 5,000 יחידות דיור בשנה למגזר החרדים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x