$
בארץ

משרד הפנים חזר בו מהתייקרות הארנונה, ברשויות לא עודכנו

הרשויות המקומיות עומלות בימים אלה על אישור צווי הארנונה שלהן בהנחה ששיעור ההעלאה האוטומטית שקבע משרד הפנים עומד על 1.27%. אך המשרד חזר בו מקביעת השיעור הזה לפני שבועיים וחצי, טרם קבע אחד חדש ולא טרח לעדכן אותן בכך

עמרי מילמן 07:1118.06.15

שבועיים וחצי אחרי שהסירו את ההודעה על התייקרות הארנונה ב־1.27%, במשרד הפנים מסרבים להודיע על איזה שיעור תעמוד ההתייקרות ואף לא טרחו לעדכן את איגוד גזברי הרשויות המקומיות על ביטול ההעלאה. לרשויות המקומיות נותרו שבועיים לאשר את צווי הארנונה שלהם מבלי לדעת מה שיעורי ההתייקרות יהיו.

 

 

בתחילת החודש הסיר משרד הפנים הודעה שהופיעה באתר האינטרנט שלו ופירטה את שיעור התייקרות הארנונה האוטומטי ב־2016. לאחר פנייה של "כלכליסט" לשר הפנים סילבן שלום טענו במשרד כי ההודעה הוסרה בעקבות טעות סופר אך סירבו לפרט מה הטעות.

 

הטייס האוטומטי שמייקר בכל שנה את הארנונה מבוסס על ממוצע של שני מדדים - מדד המחירים לצרכן שנכון ל־20 במאי השנה ירד ב־0.5% ומדד השכר במגזר הציבורי שעלה ב־3.05%. כלומר למרות שמדד המחירים ירד, שכרם של עובדי המגזר הציבורי עלה והציבור כולו נדרש לשלם יותר. הלמ"ס המליצה למשרד הבפנים לבנות מדד חלופי ורלבנטי יותר, שכן מדד השכר במגזר הציבורי נחשב למיושן ובעייתי, אך ההצעה זכתה להתעלמות.

 

מחאת הארנונה בגני תקווה מחאת הארנונה בגני תקווה רותם מלנקי

 

בשיחה עם נציגי איגוד גזברי הרשויות המקומיות נודע ל"כלכליסט" כי אלו כלל לא עודכנו כאמור בכך שמשרד הפנים החליט לגנוז את העדכון שפירסם, ולמעשה המשיכו לתכנן את צווי הארנונה שלהם על פי אותה הודעה.

 

בזמן שהבלבול במשרד הפנים ממשיך לחגוג, הזמן הולך ומתקצר. על פי החוק, הרשויות המקומיות נדרשות לאשר עד סוף החודש את צווי הארנונה ולקבוע מה הבקשות החריגות שהם צריכים לבקש ממשרד הפנים בנוגע להעלאות או הפחתות בתעריף מעבר לקביעת הטייס האוטומטי. מכיוון שאיש במשרד הפנים לא טרח לעדכן אותן בדבר ביטול העדכון הן למעשה ממשיכות כרגע, כפי שהן יודעות, לאשר את צווי הארנונה על סמך אותו טייס אוטומטי שפרסם משרד הפנים.

 

בשורה התחתונה, אותה "טעות סופר" שמשרד הפנים לא הצליח להסדיר למעלה משבועיים עלולה להטעות את כל הרשויות המקומיות, או לחילופין את הציבור.

 

למרות פניות חוזרות ונשנות ממשרד הפנים ומלשכתו של השר סילבן שלום לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x