$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל דורשת פיצוי מכיס הצרכן על עלויות הרגולציה שלה

החברה דורשת מרשות החשמל הכרה עקרונית מראש בעלויות חיצוניות בגובה של כ־4 מיליארד שקל. מדובר בהוצאות שהן תוצר של רגולציה, והכרה בהן עשויה למתן הפחתה עתידית בתעריף החשמל

ליאור גוטמן 08:3218.06.15

חברת החשמל פנתה לאחרונה לרשות החשמל בבקשה לקבל הכרה מקדמית (עקרונית מראש) בכמה עלויות חיצוניות (שאינן תלויות בה) בסכום כולל של בין 3.3 ל־4.4 מיליארד שקל, שלטענתה "נכפו עליה" מצד גורמים שונים במדינה, לרוב עקב רגולציה סביבתית או תכנונית. 

 

 

אם תכיר רשות החשמל בחלק מדרישותיה של חברת החשמל או בכולן, תעריף החשמל - שייקבע בשנה הבאה - צפוי לרדת, אך הפחתה כזו תהיה מתונה כנראה מאחר שרוב ייצור החשמל בישראל (50%–60%) מתבסס כיום על גז טבעי זול.

 

העלויות החיצוניות שחברת החשמל דורשת הכרה בהן נחלקות לארבעה סעיפים. בסעיף הראשון מצוינות עבודות הנובעות מרגולציה של המשרד להגנת הסביבה שלא קיבלו ביטוי במסגרת התעריף ונאמדות ב־790 מיליון שקל, מתוכם כבר הוצאו כ־290 מיליון שקל.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: יוסי וייס

 

בנוסף, חברת החשמל גילתה עלויות גריטה של תחנת הכוח בחיפה בגובה של כ־240 מיליון שקל. רוב ההוצאות הללו יהיו ב־2018, אך חברת החשמל מבקשת הכרה בהן כבר עכשיו. עלויות אלה נובעות, לטענתה, "מפירוק מבנים, מערכות השנאה ומתקני העזר של יחידת חיפה ב' (תחנת כוח ותיקה – ל"ג), אשר החברה מחויבת לבצע על פי הוראות תמ"א 10".

 

הסעיף השלישי הוא "שינויים בתחנת הכוח רידינג", אשר החברה מחויבת בהם "מכוח תמ"א 3/10 ושעלותם צפויה להיות 350 מיליון שקל". במסגרת השינויים, חלק מתחנת הכוח יוחזר לידי עיריית תל אביב וייהפך לשטח ציבורי. הסעיף האחרון שציינה חברת החשמל הוא הסבה של ארבע מתוך שש יחידות הייצור בתחנת הכוח הפחמית "אורות רבין" בחדרה מעבודה בפחם לעבודה בגז, והתקנת סולקנים (פילטרים) בשאר יחידות הייצור. עלות הסעיף הרביעי נאמדת בין 2 ל־3 מיליארד שקל.

 

לטענת חברת החשמל, היא פנתה ביולי ובדצמבר 2014 לרשות החשמל כדי לקבל את חוות דעתה, אך עד היום לא נענתה, והדגישה כי "מצבה הפיננסי של חברת החשמל אינו מאפשר קידום נושאים אלו ללא החלטות ברורות של הרשות בנוגע לאופן הכרת העלויות בתעריף החשמל".

 

מצבה הפיננסי של של חברת החשמל התייצב לאחרונה, והיא סיימה את שנת 2014 ברווח נקי ראשון זה חמש שנים, שהסתכם בכ־151 מיליון שקל. גם את הרבעון הראשון של שנת 2015 סיימה החברה ברווח נקי של 52 מיליון שקל. אולם סך התחייבויות החברה עדיין גבוה (כ־71 מיליארד שקל, מתוכם כ־47 מיליארד שקל חוב פיננסי מול בנקים ומוסדיים - נכון לרבעון הראשון של שנת 2015), כך שהכרה בעלויות השונות עשויה לשפר את איתנותה הפיננסית.

 

מרשות החשמל נמסר כי "משנת 2010 מבקשת החברה הכרה בעלויות גינון ואשפה בין היתר בסך של מאות מליוני שקלים. הגשנו לחברה כמה פעמים בקשת נתונים והסבר על העלויות. אולם למרות חלוף השנים טרם הועברו העלויות אל הרשות. הרשות לא תשית על צרכני החשמל עלויות כה גבוהות בלי לקבל הסבר מפורט וסימוכין לפשר ההוצאות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x