$
בארץ

ניסנקורן יציב מול האוצר דרישה לשינוי כולל באופן עבודת הממשלה

שר האוצר ויו"ר ההסתדרות יחלו מחר במו"מ על תנאי ההעסקה במגזר הציבורי. ניסנקורן צפוי לדרוש הלאמה של חלקים גדולים משירותי הבריאות והרווחה המופרטים ותוספת הדרגתית של 5%–7% לשכר העובדים. באוצר יתנו את התוספת בכך שתהיה דיפרנציאלית

מיקי פלד 08:3316.06.15

שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן יפתחו מחר במשא ומתן על תוספת השכר לעובדי המגזר הציבורי. על פי הערכות מקורבים לנושא, ניסנקורן צפוי לדרוש עבור העובדים תוספת שכר של כ־5%–7% שתיפרס על פני כמה פעימות לאורך שלוש־ארבע שנים. העלות של כל 1% שיתווסף עבור תקציב המדינה היא יותר ממיליארד שקל בשנה. התוספת תחול על כ־400 אלף עובדי המגזר הציבורי: שירות המדינה, רשויות מקומיות, גופים נתמכים תקציבית כמו אוניברסיטאות ועוד, אך לא מורים ורופאים שלהם הסכמים נפרדים. ההסכם אף אמור לחול לראשונה על עשרות אלפי עובדי ניקיון ושמירה המועסקים במגזר הציבורי.

 

המשא ומתן אמור היה להתחיל בשנה שעברה, אבל נדחה שוב ושוב עקב התפטרותו של יו"ר ההסתדרות הקודם עופר עיני, מבצע צוק איתן ומאוחר יותר פיזור הממשלה והכנסת. הפעם האחרונה שבה ישבו הצדדים למשא ומתן היתה ב־2011, אז הוחלט על תוספת שכר כוללת של כ־6.25% שבהמשך עלתה ב־1% נוסף.

 

אבי ניסנקורן אבי ניסנקורן צילום: אוהד צויגנברג

 

תנועה חברתית חדשה

 

לדרישה לתוספת שכר עתיד ניסנקורן לצרף דרישה ליישום הסכם אחר עם המדינה מ־2012 בדבר העסקה ישירה של עובדי כתף אל כתף, שהם אותם עובדים שמועסקים בידי חברות כוח אדם או בצורות העסקה לא קבועות בשירות המדינה, אף שמבצעים את העבודה שמבצע עובד מן המניין. ייתכן שהנושא הזה יהיה סלע מחלוקת לא קטן מהכסף.

 

מאז נכנס לתפקיד מנסה ניסנקורן למצב את ההסתדרות כמעין תנועה חברתית ולא רק כארגון עובדים. בשם התנועה החברתית הוא פעל להעלאת שכר המינימום, להסכם עם ארגוני המעסיקים להגדרת שיעור מינימלי של בעלי מוגבלויות אשר יועסק בכל חברה, או להעסקה ישירה של כ־400 עובדי ניקיון במשען, חברה־בת של ההסתדרות. כעת הוא ידרוש בשמה גם שינוי באופן עבודת הממשלה ממש, במיוחד בנוגע למיקור־החוץ של שירותי ליבה.

 

כך לדוגמה, ניסנקורן עשוי לדרוש העסקה ישירה של המאבטחים במשרדי הממשלה, שכן אלה חלק מהסדרי הביטחון של המשרד ולכן חלק מהליבה, כמו גם צמצום של מיקור החוץ שמבצעים משרדי הממשלה לעמותות וחברות שמספקות מטעם המדינה שירותי רווחה, בריאות, חינוך ועוד. ניסנקורן צפוי לדרוש העברה מסיבית של אלפי עובדים סוציאליים ממעמד של עובדי עמותה למעמד של עובדי מדינה עם מאות אחיות בריאות התלמיד שמועסקות תחת חברות פרטיות.

 

באוצר ינסו לעשות שרירים

 

לא מן הנמנע שבאוצר ינסו להכניס למשא ומתן הסכמה על כמה סעיפי רפורמה שהם מעוניינים בהם מאוד, כמו הסכמת ההסתדרות לנהל משא ומתן על שינוי מבנה ההעסקה במגזר הציבורי שיוזמת נציבות שירות המדינה. הסכמת ההסתדרות נדרשת בין היתר כדי לשנות את שיטת קבלת הקביעות, כך שתיעשה לאחר חמש שנים ולא שנתיים ורק לאחר המלצת המנהל של אותו העובד.

 

במשרד האוצר מתכוונים לדרוש שתוספת השכר המבוקשת תהיה דיפרנציאלית, כך שמי שמשתכר פחות יקבל שיעור גדול יותר. בנוסף, גורמים בכירים באוצר אומרים כי הם מוכנים לשקול העברה של חלק מהשירותים עליהם מדבר ניסנקורן להעסקה ישירה, אך בתמורה ירצו לקבל גמישות תעסוקתית שכוללת בין השאר ניוד של עובדים בין משרדים או מחלקות באותו משרד ממשלתי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x