$
בארץ

רה"מ נתניהו מתעקש: "נביא את ההסכם הגז לקבינט עוד השבוע"

רה"מ אמר הבוקר בישיבת הממשלה כי "אנחנו לא ניפול למלכודת שנפלו אליה מדינות רבות שהתווכחו בנושא הזה ויכוחים אין קץ והגז נשאר מתחת לאדמה"; המתווה הנוכחי כולל מכירה של אחזקות דלק בתמר לטובת שחקן חדש ודילול חלקה של נובל אנרג'י שם

ליאור גוטמן 12:2614.06.15

"השבוע נדון בקבינט על תוכנית הגז הלאומית שלנו. אני נחוש להביא את הגז לכלכלת ישראל, זה יוריד את מחירי החשמל. כך אמר היום (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

 

 

"אנחנו לא ניפול למלכודת שנפלו אליה מדינות רבות שהתווכחו בנושא הזה ויכוחים אין קץ והגז נשאר מתחת לאדמה. זה לא יקרה פה. אנחנו מתעכבים שנים ואפשר לאחר את הרכבת הזאת - זה לא יקרה", אמר נתניהו.

 

 

"אנחנו חייבים להחליט החלטות, גם אם יש מתקפה פופוליסטית - זה לא מרשים אותי כהוא זה", אמר נתניהו. "הבאתי מספיק רפורמות לכלכלת ישראל שנתקלו בהתקפות פופוליסטיות, וערכן מוכח היום, כשישראל עברה מדינות רבות באירופה בהכנסה לנפש, ברמת חיים, בהרבה דברים אחרים. כך יהיה גם בגז.

 

"כל עיכוב בהחלטה מעמיד בסכנה את יכולתנו ליהנות מאוצר הטבע הזה, ואני נחוש לקדם פתרון מעשי. המתווה שנביא מבטיח מחיר תחרותי ומונע אפשרות להפקעת מחירים. החברות הפרטיות מנגד צריכות לדעת שלא נתפשר על כל הזכויות שמגיעות למדינה מאוצרות הטבע שלה. זה איזון נכון, זה איזון הכרחי, וזה איזון שאנחנו נקדם אותו במהירות האפשרית", אמר נתניהו.

 

מאגר תמר
מאגר תמר צילוןם: יח"צ

 

הסכם הסופי טרם גובש ומשרדי הממשלה עדיין מתווכחים בינם לבין עצמם האם הוא יכלול התנייה לפיקוח על מחירים, הגדלת מכסת ייצוא הגז מישראל, עיגון מועדי הפיתוח של מאגר לווייתן וסגירת פרצת ייצוא הגז מישראל.

 

בסופ"ש האחרון נכשלו משרדי המשמלה השונים (רה"מ, אנרגיה, אוצר) לגבש הצעה סופית. המתווה הנוכחי כולל מכירה של אחזקות דלק (31.25%) במאגר תמר לטובת שחקן חדש (עד 6 שנים) ודילול חלקה של נובל אנרג'י האמריקאית (מ-36% ל-25%) שם באותם לוחות זמנים.

 

עוד כולל המתווה מכירת אחזקות נובל ודלק במאגרי הגז הקטנים כריש ותנין לשחקן חדש בתוך 12 חודש, שיצטרך לסמוך על הממשלה שתכפה על חברות הגז לאפשר לו גישה לצנרת הגז החדשה של מאגר לווייתן.

 

מבנה האחזקות במאגר לווייתן והמכירה ממנו, היא סלע המחלוקת העיקרית שהייתה לממשלה עם הממונה על ההגבלים המתפטר דיוייד גילה, ישאר ללא שינוי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x