$
בארץ

המתווה לפירוק דואופול הגז יחכה עוד שבוע לאישור רשמי

מחלוקות שהתגלו בסבב השיחות בין משרדי הממשלה צפויות לדחות את העברת המתווה לאישור הקבינט המדיני־בטחוני, שתוכננה לימים הקרובים. השבוע הציפו חברות הגז שתי דרישות נוספות הנוגעות להגדלת מכסות ייצוא והקדמת הייצוא למצרים

ליאור גוטמן 07:0714.06.15

המתווה הממשלתי לפירוק דואופול הגז יחכה לפחות שבוע עד לאישורו הרשמי בעקבות חוסר הסכמות על מספר נושאי ליבה שעלו בסבב השיחות האינטנסיבי שנוהל בסוף השבוע בין משרדי ראש הממשלה, האוצר ואנרגיה. זאת, במידה וראש הממשלה בנימין נתניהו לא יכפה העברת הסכם לא גמור לאישור ראשוני בקבינט המדיני־בטחוני, שאמור היה לקבל אותו תוך מספר ימים.

 

בימים האחרונים צצו שתי דרישות של חברות הגז לגבי ניסוח ההסכם. ראשית, דורשות החברות אישור מהממשלה לייצא גז למצרים לפני שמאגר לוויתן יחובר לחוף. זאת, על אף החלטת הממשלה ביוני 2013 על התניית ייצוא גז בהיקף גדול (מעל 18 מיליארד מ"ק) בחיבור פיזי של המאגר לחופי ישראל.

 

משום שחיבור המאגר לישראל נדחה עד ל־2019, חוששות חברות הגז להסכם המתהווה בין מאגר לוויתן לחברת יוניון פנוסה הספרדית המחזיקה במתקן גז במצרים. בין הצדדים נחתם במאי 2014 מזכר הבנות לייצוא כחמישית מהגז השוכן בתמר בשווי 15–20 מיליארד דולר לאורך 15 שנה. 60% מסכום זה, כלומר עד 12 מיליארד דולר, אמור להיכנס לקופת המדינה כמס. בשבועות האחרונים מנהלות חברות הגז שיחות הרגעה מול הספרדים.

 

הדרישה השנייה היא הגדלת מכסת ייצוא הגז מהמאגר. זאת, כפיצוי על דרישת המדינה במסגרת המתווה, למכירת אחזקותיה של דלק במאגר תמר ולצמצום אחזקותיה של נובל במאגר מ־%36 ל25%.

 

עוד סיבה לעיכוב המסתמן היא העדרות חלק מבכירי האוצר השוהים בחו"ל.

 

הקבינט המדיני־בטחוני נדרש לאשר את ההסכם משום שהוא דן בנושאים הקשורים ליחסי החוץ של ישראל, בהם ייצוא הגז לירדן ומצרים. לאחר אישור הקבינט צפוי שר הכלכלה אריה דרעי להפעיל את סעיף 52 בחוק ההגבלים המאפשר לו לעקוף את הממונה על ההגבלים בטענה ששיקולי מדיניות החוץ גוברים על התחרות המקומית במשק.

 

משרד האוצר, בניגוד למשרד רה"מ והאנרגיה, מתעקש על סגירת כל הסעיפים לפני העברת ההסכם לקבינט ובהם מיסוי על הייצוא, פיקוח על מחירים וכניסת שחקן חדש לצנרת העתידית של לוויתן. 

 

מאגר לוויתן מאגר לוויתן צילום: אלעד גרשגורן
בטל שלח
    לכל התגובות
    x