$
בארץ

שטייניץ נגד גילה: "לא מכיר תקדים שפקיד מתפטר אבל נשאר בתפקידו"

שר האנרגיה בראיון לערוץ 2: "מי שמתפטר במכתב מחאה פומבי, ההתפטרות שלו היא מיידית"; גילה: "יש לי אחריות למגוון נושאים חשובים במשק, שחשוב לי לקדם בזמן שנותר"

ליאור גוטמן 20:2613.06.15
"נושא הגז תקוע. מאגר לווייתן התגלה ב-2010, וב-2013 היה אפשר להפיק אותו. כולם צודקים נורא אבל אסור לנו להיות מדינת חלם, והגז עלול להישאר בבטן הים. לי הסמכות להוציא את העגלה מהבוץ ואנחנו מכשילים את עצמנו. האינטרס הציבורי הוא שקידוחים יימשכו ושחברות ימשיכו להגיע לפה ולחפש גז ונפט. בששינסקי קבעתי שקרוב ל-60% ממכירות הגז יגיעו לציבור" - כך אמר אתמול (שבת) שר האנרגיה יובל שטייניץ בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2

  

שטייניץ תקף את הממונה על ההגבלים דיויד גילה, שהתפטר באחרונה, ואמר כי "גילה בחן את מתווה הגז רק בתחום התחרות. גם הסגנים שלו  מסכימים שהמתווה שיש עכשיו יצור תחרות תוך ארבע שנים. במתווה של גילה לא תהיה תחרות ורק מאגר תמר יפותח. אנחנו עושים הגבלה על הייצוא והגבלה על גובה המחיר שהגז יימכר לישראל. אנחנו המדינה היחידה ב-OECD שעושה את זה".

 

דיויד גילה דיויד גילה צילום: אוראל כהן

 

לדבריו, "מי שמתפטר במכתב מחאה פומבי, ההתפטרות שלו היא מיידית. לא יכול להיות שבן אדם שכל כך לא מסכים עם עמיתיו, אומר שהוא עוזב אבל עדיין נשאר כמה חודשים. כשהמדען הראשי או ראש אגף תקציבים התפטרו בעבר באופן פומבי זה היה מיידי. אני לא מכיר תקדים כזה שפקיד ממשלתי מתפטר אבל נשאר בתפקידו. אין לזה תקדים.

 

שטייניץ הוסיף: "כולם שוכחים את שדות הגז של איראן שגדולים פי 50 מלוויתן יגיעו לשוק ואם זה יקרה הכספים שמיועדים לשדות גז ילכן לשם ולא לפה. גילה מסתכל רק על התחרות אבל איראן היא חשובה גם כן בטיפול במשק הגז".

 

גילה מסר בתגובה: "כפי שהודעתי לפני מספר שבועות, החלטתי להתפטר נובעת מהידיעה כי הממשלה, ובפרט משרד ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד האנרגיה, יעשו כל שביכולתם כדי לקדם את המתווה המתגבש בימים אלה בתחום הגז הטבעי – מתווה שאני משוכנע שלא יביא תחרות בשוק חשוב זה. זאת אף במחיר אפשרי של פגיעה בעצמאותה, החשובה מבחינה ציבורית, של רשות ההגבלים העסקיים, או פגיעה ביכולתה של הרשות לבצע מהלכים חד צדדיים.

 

"הסיבה שההתפטרות לא נכנסה לתוקף מיד היא שכממונה על הגבלים עסקיים יש לי אחריות למגוון נושאים חשובים במשק, שחשוב לי לקדם בזמן שנותר. בנוסף, לא רציתי להפקיר את הרשות ואת עובדיה, וחשוב לי כי ימונה ממונה חדש באמצעות ועדת איתור מסודרת. זהו הזמן המקובל והמינימאלי הדרוש על מנת לעשות הליך מסודר.

 

"ייתכן שאם הייתי עוזב מיד, זה היה מקל על משרדי הממשלה האמורים לחתום על הפשרה המסתמנת עם מונופול הגז. אך מטרת התפטרותי לא היתה להקל על יישום פשרה זו, שכאמור נראית לי לא ראויה. תמוה בעיני מדוע השר שטייניץ מוטרד כל כך מהישארותי בתפקיד במשך שלושה חודשים אלה וכה להוט שאעזוב מהר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x