$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

עיכוב בהמלצות הוועדה שמינה לאומי לבדיקת פרשת העלמות המס

הוועדה הבלתי תלויה שמינה הבנק הייתה אמורה לסיים את עבודתה ביולי אחרי שכבר קיבלה ארכה, אך צפויה להגיש את המלצותיה רק בחודש ספטמבר; הארכת המנדט תצטרך לקבל את אישור בית המשפט

תומר ורון 14:1012.06.15

הוועדה הבלתי תלויה שמינה בנק לאומי בכדי לבדוק את פרשת העלמות המס בארה"ב תעכב את הגשת המלצותיה ולא תסיים את עבודתה בחודש יולי כמתוכנן. הוועדה, שקיבלה מנדט של ארבעה חודשים מהשופט חאלד כבוב תגיש את המלצותיה, ככל הנראה, רק בחודש ספטמבר.

 

 

 

כבוב הורה בחודש מרץ האחרון על עיכוב של 4 חודשים בבירור התביעה הנגזרת שהוגשה נגד בכירי הבנק בפרשה, וזאת עד לאחר שהוועדה תסיים את דיוניה ותפרסם את המלצותיה. לכן, הארכת המנדט של הוועדה תצטרך לקבל את אישורו של בית המשפט.

 

בנק לאומי הגיש בחודש בפברואר בקשה רשמית לבית המשפט בה ביקש את אישורו לדחות את התביעה הנגזרת שעומדת מולו ולהעניק לבנק את הזכות לבדוק את היבטי הפרשה בעצמו. בין הסיבות שמנה הבנק נכתב כי "הבירור במסגרת מוסדותיו הפנימיים של הבנק עשוי להיות יעיל ומהיר יותר ולחסוך מזמנם של הצדדים ושל בית המשפט הנכבד, וזאת לאור הסמכויות הרחבות שניתנו לוועדת התביעות הבלתי תלויה". עכשיו כאמור עולה כי סיום בדיקה זו תתעכב.

 

 

מאור ורף מאור ורף צילום: אוראל כהן

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי הוועדה נפגשה עם מספר גופים ומומחי משפט בכדי ללמוד את הפרשה ואת היבטיה המשפטיים אך טרם נפגשה עם נושאי המשרה הבכירים, לרבות המנכ"לית לשעבר, גליה מאור, והיו"ר לשעבר איתן רף. יתרה מכך, ככל הידוע, אין כל ודאות כי אלו אכן יופיעו בשלב זה או אחר בפני הועדה.

 

בנק לאומי החליט על הקמת הוועדה לאחר הביקורת הציבורית העזה שהגיעה עם הודאתו בכך שסייע ללקוחותיו להעלים מסים מהרשויות בארה"ב. ההסדר עם הרשויות חשף מנגנון רחב היקף שפעל בכדי לסייע ללקוחות הבנק להתחמק מתשלומי מס. במסגרת ההסדר שילם לאומי קנס עצום של 1.5 מיליארד שקל כאשר עלות הפרשה כולה (כולל תשלומים לעורכי דין ורואי חשבון) הגיעה ל-1.7 מיליארד שקל - דבר שפגע קשות בתוצאות הבנק בשנים האחרונות.

 

מטרת הוועדה הבלתי תלויה היא לבחון את מכלול הדרישות, לרבות אלו שהועלו בתביעה הנגזרת להגיש תביעות נגד נושאי המשרה ורואי החשבון של הבנק, וכן לבחור בדרך הפעולה המשפטית הרצויה בבנק לאור מכלול ההתרחשויות בקשר לפרשה. בראש הוועדה עומד נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס אורי גורן, יחד עם השופטת בדימוס אורית אפעל גבאי וד"ר לאה פסרמן יוזפוב. לצידם יכהנו גם שני דירקטורים חיצוניים, פרופ' ידידיה וד"ר סאמר חאג' יחיא.

 

בהחלטתו לאשר את הקמת הוועדה כתב כבוב כי "המלצות הוועדה אינן מחייבות את דירקטוריון החברה וקל וחומר שהמלצות הוועדה וגם החלטת הדירקטוריון בעקבות קבלת המלצותיה, אינן מחייבות את בית המשפט". השופט כבוב הוסיף ופירט כי להמלצות הוועדה אין כל משקל ומעמד עצמאי כל עוד הן לא עברו את מסננת החלטת הדירקטוריון.

 

זקן: גופי הפיקוח והבקרה בבנק לאומי התרשלו במילוי תפקידם

 

בתוך כך, העביר השבוע דודו זקן את טיוטת הדו"ח שהכין על רקע הפרשה לבנק לאומי ולנושאי המשרה הבכירים לשעבר - מאור ורף. זקן קבע בטיוטה כי גופי הפיקוח והבקרה בבנק לאומי התרשלו במילוי תפקידם. הדו"ח הסופי יהיה ככל הנראה חסוי מה שלא יאפשר לעשות בו שימוש ככלי קביל בביהמ"ש למקרה של תביעות. גורמים במערכת הבנקאית מציינים כי הדו"ח מצביע על שורה של ליקויים אך הוסיפו כי לא מדובר בדו"ח מעמיק במיוחד. במקביל לטיוטת המפקח, בבנק לאומי וביתר הבנקים מצפים גם להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, שבודק את היבטיה בהקשר החוק הישראלי.

 

 

 

בינתיים, המפקח על הבנקים הוציא השבוע טיוטה יחד עם המפקחת על הביטוח ושוק ההון, דורית סלינגר, לפיה יהיה אפשר לדרוש החזרת בונוסים של בכירים עד 7 שנים מיום קבלת הבונוס וזאת אם הוטלו על הבנק קנסות חריגים. עם פרסום ההוראה הסופית תהיה לבנק את התשתית לדרוש מענקים ובונוסים חזרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x