בארץ

רשות המסים: רבנים, מקובלים מוהלים וחזנים ישלמו מס הכנסה

הרשות העבירה טיוטת חזור בנושא להערות הלשכות המקצועיות. השירותים שימוסו כוללים עריכת חופות, בריתות, תפילות, "הילולות", "תיקונים", מתן ברכות, מתן ומכירת קמיעות, מים קדושים ותשמישי קדושה שונים ושירותי כשרות

עמרי מילמן 10:5111.06.15

רשות המסים פרסמה היום טיוטת חוזר שאמורה להסדיר את סוגיית מיסוי שירותי הדת. טיוטת החוזר הועברה להערות הלשכות המקצועיות. הערות יתקבלו בתוך שבועיים ולאחר מכן תוציא הרשות חוזר סופי. ל"כלכליסט" נוגע כי דיון בנושא היה אמור להתקיים בשבועות הקרובים בוועדה לביקורת המדינה, בעקבות דו"ח מבקר המדינה, אך בעקבות פרסום הטיוטא ככל הנראה יתבטל.

 

החוזר מסדיר את מיסוי ההכנסות שניתנו עבור שירותים של רבנים, מקובלים, מוהלים, חזנים ובד"צים שמספקים שירותים כמו עריכת חופות, בריתות, תפילות, "הילולות", "תיקונים", מתן ברכות, ייעוץ, חלוקה או מכירה של קמיעות, מים קדושים ותשמישי קדושה שונים ושירותי כשרות.

 

החוזר יוצא בעקבות דו"ח מבקר המדינה שיצא בנושא בסוף השנה שעברה, והקדיש פרק שלם לנושא. המבקר הביע תמיהה על כך שלמרות הסכומים העצומים שמגלגל ענף המקובלים והבד"צים הנושא לא כלול בתוכניות העבודה של רשות המסים, וכי הנושא לא הוסדר למרות שכבר ב-2003 התבקשה הרשות מפרקליטות המדינה לקבוע עקרונות בנושא.

 

החוזר מגדיר את האופן בו תיבחן החבות במס הכנסה ובמע"מ של אותם התקבולים המתקבלים בידי נותני שירותי הדת. החוזר קובע מבחנים שונים לשם סווג הכנסה כחייבת במס הכנסה.

 

ההילולה במירון (ארכיון) ההילולה במירון (ארכיון) צילום: אפי שריר

 

עוד קובעת רשות המסים בחוזר, כי העובדה שהתמורה ניתנה עבור שירות מספיקה כדי לחייבה במס, כאשר אין הכרח כי נותן השירות ידרוש את התשלום, מספיקה הנורמה החברתית לשלם את התמורה הזו.

 

לעומת זאת, נותר פתח עמום שקובע כי "הענקת כספים הנעשית מתוך הבעת תודה גרידא במישור הרגשי , אמונה (או חובה ) דתית (מטעמי צדקה או מעשר כספים), ככל שלא ניתן כל שירות , הינה מתנה שאינה חייבת במס" כמובן שבמקרים כאלה קשה לקבוע האם ניתן שירות או לא.

 

עוד קובע החוזר כי גורמים המעניקים שירותי דת, ולשירותים הניתנים יש אופי עסקי והם ניתנים במהלך עסק הם מחויבים להירשם במע"מ כעוסק ועסקאותיהם יהיו חייבות בתשלום מע"מ- כמו כל נותני השירותים.

 

רשות המסים גם קובעת, כי בדיוק כמו כל מכירת מוצרים, מכירה של מוצרים כמו מים קדושים, קמיעות, סגולות וכו', בעלת אופי עסקי הן עסקאות לפי חוק מע"מ וחייבות במס.הרשות תחייב, לפי החוזר, את נותני שירותי הדת לנהל פנקסים, להגיש דוחות והצהרות הון ומידע על נכסים, כולל חשבונות בנק בארץ ובחו"ל.

 

ח"כ קארין אלהרר(יש עתיד) יו"ר הועדה לביקורת המדינה: " אני מברכת על החלטת רשות המיסים לחייב במס שירותי דת שונים בעקבות דוח מבקר המדינה. אדאג לקיים ישיבת מעקב של הועדה לראות שאכן הדברים נעשים."

 

קביע של הרב כדורי המנוח קביע של הרב כדורי המנוח

בטל שלח
    לכל התגובות
    x