$
בארץ

גפני: אני מודאג מהחרמת ישראל, יש לקדם תהליך מדיני

בנאום בכנס הרצליה הזהיר יו"ר ועדת הכספים מכך שישראל תיתפס בעולם כסרבנית שלום. הוא דיבר גם על הפערים הכלכליים ההולכים ומתרחבים: "נהיינו ניאו-קפיטליסטים יותר מארה"ב, יש אנשים שקיבלו משאבי טבע במיסוי מגוחך או בחינם ועשו מזה הרבה כסף, בזמן שמעמד הביניים משלם מסים גבוהים מאוד"

אורי תובל 20:4807.06.15

"אני מודאג מהחרמת מוצרים ישראליים, ואנחנו צריכים לעשות כל מאמץ לקדם תהליך מדיני. אין דבר כזה לא לשבת ליד שולחן - שנוצג בעולם כסרבני שלום”, כך אמר היום (א') יו”ר ועדת הכספים, משה גפני מיהדות התורה, בכנס הרצליה. גפני אף הזהיר כי הסכנה הפנימית הקשה היא הפערים הכלכליים. “נהיינו ניאו-קפיטליסטים יותר מארצות הברית. יש אנשים שקיבלו משאבי טבע במיסוי מגוחך או בחינם, ועשו מזה הרבה כסף בזמן שמעמד הביניים משלם מסים גבוהים מאוד".

 גפני עלה לדבר לאחר שר החינוך נפתלי בנט, שבנאומו קרא לעולם להכיר בריבונות הישראלית בגולן. “בגולן אין כיבוש, איש לא טוען שמופרות זכויות האדם שלו – אלא בצד המזרחי של הגבול, שם אסד טובח בבני עמו", אמר בנט. “הגיע הזמן לעשות צדק ולעצור את האיסלאם הקיצוני: זה או אנחנו או דאע"ש".

 

שר החינוך נפתלי בנט בכנס הרצליה, היום שר החינוך נפתלי בנט בכנס הרצליה, היום צילום: ארז חרודי, עושים צילום

 

כשהתייחס לחרם אמר בנט, “מה משרת איסור ייצוא מוצרים מרמת הגולן? למי הם רוצים שנעביר את הגולן – לג'בהת אל-נוסרה? לאסד שטבח באזרחיו? אם היינו מקשיבים לעולם, היינו מחזירים את הגולן ודאע"ש היה רוחץ עכשיו בכינרת. די לצביעות. האיחוד האירופי לא מתייחס לצפון קפריסין או סהרה המערבית כשטח כבוש, בעוד אצלנו הסיבה הביטחונית מוצדקת יותר”.

 

על פרשת אורנג' אמר בנט כי "ישראל עוברת למתקפה: מי שיחרים – יוחרם, מי שיתקוף – יותקף. החרם עובד לשני הצדדים, ואורנג' חזרה בה בגלל לחץ של אוהבי ישראל".

 

גפני התייחס לנאומו של בנט ואמר "נכון שאנחנו צודקים, בהכל, אבל אנחנו גם עם חכם ונבון. אנחנו צריכים את ארצות הברית ואירופה, זה בעל חשיבות שיש לנו ידיה כמו ארצות הברית. אמרתי לנתניהו שהדבר הכי חשוב שיעשה אחרי הבחירות זה לדבר עם אובמה, לנסות להסתדר, לא להגיד רק שאנחנו צודקים ולחטוף שכנים כמו דאע"ש וחרמות".

 

הוא הוסיף כי "אין מצב בכפר הגלובלי להגיד שאנחנו צודקים וקוראים למדינות 'תהיו איתנו'. העולם מונע מאינטרסים, ועלינו להתנהג בחוכמה וליזום תהליך מדיני. אני לא אומר שצריך למהר להחזיר שטחים, אבל צריך תהליך".

 

בנושא הכלכלי אמר גפני כי "לא יכול להיות שמעמד הביניים נדרש לשלם מס הכנסה גבוה ומסים עקיפים גבוהים, ויש מעטים שקיבלו הכל עם פטורים ממסים, מה שיוצר פערים שאי אפשר לתאר. לא יכול להיות שנחלק את המדינה קטעים קטעים: ים המלח לקבוצה אחת, החופים לקבוצה אחרת, ולחלק פטורים לקבוצות לא גדולות. פערי מעמדות גורמים למאבק פנימי”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x