$
בארץ

סוף לשביתה בכיל: 38 עובדים יפוטרו ו-110 ייצאו לפנסיה מוקדמת

הצדדים חתמו על ההסכם לאחר ארבעה חודשי שביתה; המפוטרים יקבלו פיצויי פיטורים בסך 300%, אך אם יפרשו מרצון יזכו לפיצויים של 400%; ההנהלה תימנע מפיטורי צמצום עד 2019; יו"ר ההסתדרות: "אף צד לא ניצח"

מיקי פלד 20:5328.05.15

לאחר כמעט ארבעה חודשים מסתיימת השביתה במפעלי כיל עם חתימתו הערב (ה') של ההסכם בין ההנהלה והעובדים. לפי עיקרי ההסכם, 38 עובדים יפוטרו תוך חצי שנה ו-110 יפרשו לפנסיה מוקדמת, לאחר ש-100 כבר פרשו בחודשים האחרונים. הכוונה המקורית של הנהלת כיל היתה לפטר 115 עובדים.

 

השביתה במפעלי ים המלח החלה ב-19.2, ובמפעלי תרכובות ברום - ב-2.2. ההסכם נחתם לאחר מו"מ שנמשך 30 שעות ברציפות בין מזכ"ל ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ומנכ"ל כיל ישראל, אבנר מימון, והעובדים ישובו לעבודה ביום ראשון.

 

 

 

תהליך הפיטורים יבוצע באופן הבא: תוך חצי שנה ההנהלה תעביר לוועד שמות של 42 עובדים מתוך רשימה שכבר קיימת כיום של 60 עובדים המועמדים לפיטורים במפעלי ים המלח ובתרכובות ברום. הוועד יוכל להטיל וטו על ארבעה מהם, כך שיפוטרו 38 עובדים. כל המפוטרים יקבלו 300% פיצויי פיטורים.

 

עוד סוכם כי במקביל ההנהלה תציע בשבועיים הקרובים לאותם 60 עובדים אפשרות של פרישה מרצון בתמורה ל-400% פיצויי פיטורים. כל עובד שיבחר בפרישה מרצון יירד ממכסת 38 העובדים שיפוטרו.

 

 

"אף צד לא ניצח" "אף צד לא ניצח" צילום: עמית שעל

 

בנוסף סוכם כי יתאפשר ניוד עובדים בין מתקני החברה אך לא באופן קבוע אלא במסגרת פעימות מוגדרות, ובתמורה ההנהלה תיתן לעובדים תקופת הימנעות מפיטורי צמצום עד 2019.

 

 

 

ניסנקורן אמר הערב כי "יש בהסכם הזה בשורה לעובדים. אין אף עובד שמפוטר בשלב זה. העובדים שפורשים לפנסיה מוקדמת מקבלים פנסיה גדולה מאוד. אני מקווה שאנו מבטיחים את יציבות החברה למשך שנים. אני חייב להגיד שאף צד לא ניצח. שביתה כל כך ארוכה היא הפסד של כולם ואני מקווה שלא נדע שביתות כאלה ארוכות במשק הישראלי אבל הצלחנו לעמוד על שלנו. זהו הסכם קשה כי הוא מגלם בתוכו ויתורים של שני הצדדים".

 

ניסנקורן הוסיף כי הוא מתנצל "על כל אמירה שיצאה מחוץ לנורמות המקובלות נגד עידן עופר וראשי כיל. שני הצדדים - בעוצמת הכאב והמאבק - חצו קווים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x