$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מסע הקניות של אבי מוטולה מגיע לרשות ניירות ערך

לאחר חקירה אינטנסיבית של משרד ויצמן יער נגד המנכ"ל המודח, שעשה בקופת החברה כבשלו וחילק טובות הנאה רבות לעובדים, הגישה השבוע אפריקה תעשיות את הממצאים לרשות ני"ע. מוטולה: "שקרים גסים"

תומר גנון 06:4828.05.15

המנכ"ל המודח של חברת נגב קרמיקה מקבוצת אפריקה ישראל תעשיות, אבי מוטולה, ביצע לכאורה עבירות מרמה ורישומים כוזבים במסמכי החברה כדי להוציא מקופתה כספים לצרכים אישיים וכדי לחלק טובות הנאה לעובדים ומקורבים אליו בה, שחלקם סייעו לכאורה בניפוח הכנסותיה. כך עולה מהתלונה שהגישה לאחרונה אפריקה תעשיות לרשות ניירות ערך, המבוססת על ממצאים שאסף משרד החקירות ויצמן יער, ששכר מבקר הפנים של החברה עמי פיבל.

 

 

כפי שעולה מממצאי החקירה של ויצמן יער, ההתנהלות הכספית של מוטולה כמנכ"ל נראית תמוהה, ומתברר שהפרסומים עליה ב"כלכליסט" בשבועות האחרונים היו רק קצה הקרחון. מוטולה, כך עולה מהתלונה ומעדויות של עובדים, עשה בקופת החברה לכאורה כבשלו. חלק מההוצאות האישיות שלו, שהחברה מעריכה ב־2 מיליון שקל, הושבו לה בידי מוטולה לאחר פיטוריו.

 

את ממצאי החקירה שעומדים בלב התלונה לרשות ני"ע אפשר לחלק באופן גס לשלושה חלקים: הוצאות אישיות של מוטולה, טובות הנאה שנתן לעובדים בכירים - סמנכ"ל הכספים אביהו איבשיץ ומנהלת משאבי האנוש מירי בן יוסף - ואישור תשלומים חריגים לעובדים.

 

כרטיס האשראי של החברה שימש ככרטיס אישי

 

מהחקירה עולה כי מוטולה "חגג" על כרטיס האשראי העסקי של החברה, וערבב בין הוצאותיו האישיות ובין ההוצאות של החברה. במקביל הוא דאג לכאורה שהרישומים בהנהלת החשבונות יסווגו באופן לא מדויק. כך למשל נמצאה חשבונית של 360 אלף שקל של חברת קל נופש ותיירות אשר סווגה בהנהלת החשבונות כ"חדרי הדרכות". בנגב ערכו את רוב ההדרכות לעובדים במשרדים, ולכן לא היה ברור עבור מה התקבלה החשבונית. הבדיקה העלתה שחלק נכבד מההוצאה שימש עבור נופשונים ומלונות בארץ למוטולה ולעובדים נוספים. לאחר שפוטר, השיבה קל תיירות ונופש את כל הסכום לנגב. כ־170 אלף שקל מתוך הסכום שילם מוטולה היישר לחברת קל נופש לאחר שהתברר כי שימשו למימון חופשות פרטיות שאין להן כל קשר לחברת נגב.

 

מנכ"ל נגב קרמיקה לשעבר אבי מוטולה. רישום כוזב ונהנתנות על חשבון החברה מנכ"ל נגב קרמיקה לשעבר אבי מוטולה. רישום כוזב ונהנתנות על חשבון החברה צילום: אוראל כהן

 

חשבונית תמוהה נוספת שנמצאה היא של חברת טופ אודיו מרמת השרון על כ־100 אלף שקל. היא סווגה כ"אודיו למחסנים". החברה טוענת שהכסף שימש לרכישת ציוד אלקטרוניקה עבור ביתו הפרטי של מוטולה. דוגמה נוספת היא שעון
יוקרתי שרכש מוטולה ב־25 אלף שקל באנגליה בכרטיס האשראי של החברה. ההוצאה סווגה כ"מתנה ללקוח". אלא שלאחר שהחלה החקירה השיב מוטולה את הכסף ואישר שדובר בקנייה פרטית. מוטולה השתמש בכרטיס האשראי של החברה גם לתשלום במסעדות יוקרה.

 

מממצאי חקירת נגב באמצעות ויצמן יער עולה גם כי מוטולה סייע כספית להוריה של בת זוגו דנה, קרול ואבי טגנר, המתגוררים ברעננה. השניים ערכו שיפוץ בביתם, ומוטולה, כך על פי העדויות, פעל לסייע להם במימון של כ־150 אלף שקל מכספי נגב. זאת באמצעות חברת קבלן בשם מגשימים, שעובדת בדרך כלל עם נגב כדי לתקן מפגעי קרמיקה בבתי לקוחות. אלא שבהנחיית מוטולה ביצע הקבלן בביתם של בני הזוג טגנר שיפוץ שלא קשור לליקוי בקרמיקה. השיפוץ כלל בין השאר עבודות גבס וחשמל.

 

מדבריה של מנהלת שירות הלקוחות בנגב גלית בן מאיר־דורי, שפוטרה לאחרונה, מי שביקש ממנה לאשר את התשלומים לקבלן הוא מוטולה עצמו. בעדות שמסרה לחוקרי ויצמן יער היא סיפרה כי במהלך השנים בתפקיד היא מעולם לא נתקלה במקרה שבו נגב מימנה עבודות מסוג זה, והיא הופתעה מאוד מכך. עם זאת, כאשר פנתה למוטולה בנושא הוא אמר לה לאשר את התשלום.

 

החשד: טובות הנאה בתמורה לניפוח חשבונאי

 

עוד עולה מהחקירה כי מוטולה הרעיף טובות הנאה על בכירים בחברה. כך למשל, הוא אישר בין השאר לשלם כ־100 אלף שקל לחברת רגבה עבור מטבח שרכשה מנהלת משאבי האנוש בן יוסף לביתה הפרטי. התשלום נעשה בצ'ק מחברת נגב ישירות לרגבה מבלי שהעובדת השיבה את הכסף, והוא סווג בהנהלת חשבונות תחת הרישום "סוציאליות".

 

בן יוסף ועובדת נוספת נהנו גם מטיפולי שיניים על חשבון החברה באישורו של מוטולה. השתיים טופלו אצל רופא שיניים מוכר באזור רמת השרון בהיקף של כ־300 אלף שקל יחד. גם תשלום זה התקבל ישירות מנגב וסווג בהנהלת החשבונות כ"סוציאליות".

 

בשני המקרים, כך נטען, התברר שלמוטולה היה קשר כזה או אחר לספקים שאליהם הופנו העובדים. כך למשל, אשתו עבדה באותה העת בסניף של חברת רגבה שממנו נקנה המטבח, ורופא השיניים הוא אותו הרופא שמטפל במוטולה ומשפחתו.

 

בכיר נוסף שעל פי התלונה נהנה משיטת התשלומים המפוקפקת של מוטולה הוא סמנכ"ל הכספים אביהו איבשיץ. על פי העדויות שאספו חוקרי ויצמן יער, הוא היה גם אחד הגורמים הדומיננטיים בטיפול בחשבוניות המנופחות שנרשמו כהכנסות בטרם עת, והיה חתום על מסמכים חשבונאיים רבים. על פי התלונה, הוא טס לחופשה משפחתית בתאילנד בעלות של כ־20 אלף שקל על חשבון החברה. נוסף על כך אושרה לו הלוואה של 100 אלף שקל, שלא הושבה עד היום, לטענת החברה.

 

על פי עדויות שהגיעו לידי ויצמן יער, לאחר שהחלה בדיקת ההוצאות בחברה, איבשיץ פנה לעובדת בכירה שהיתה מעורבת בהן וביקש ש"תנקה אותו". איבשיץ עצמו ירד למחתרת מאז התפוצצה הפרשה. הוא סירב לשתף פעולה עם החוקרים ולהגיע לשימוע לקראת פיטורים.

 

מוטולה אישר גם הוצאות כספים חריגות לצרכים אישיים של עובדים זוטרים יותר מקופת נגב.

 

כך למשל, החברה מימנה עבור שתי עובדות השתתפות במסע של תחרות מלכת המדבר בשווי אלפי שקלים, ולמנהל אחר בחברה אושר תשלום על חופשת סקי. במקרה אחר עובדת רכשה ג'יפ סובארו מסוכנות ליסינג. באישור של מוטולה נגב, כך מתברר, העניקה לאותה עובדת הלוואה, ובסוף כל שנה היא זיכתה אותה בסכום זהה לסכום החיוב בגין ההחזר, כך שבפועל החברה מימנה את רכישתו של הג'יפ מבלי שהכסף הושב לקופתה.

 

במקרה אחר העלתה החקירה שנגב שילמה שכר לימוד של שנתיים במרכז הבינתחומי הרצליה עבור בתה של עובדת. כמו כן אושר תשלום של עשרות אלפי שקלים עבור פסיכולוג של בן של עובדת אחרת. בשני המקרים התשלום נרשם בהנהלת החשבונות תחת הסיווג "הדרכות" או "סוציאליות" וכך הוסוותה מהותו האמיתית.

 

מוטולה: "קמפיין כזבים הכולל פרסום שקרים גסים"

 

מרשות ניירות ערך נמסר: "איננו מגיבים לשאלות בנושא חקירות ומודיעין".

 

בני הזוג טגנר וגלית בן מאיר־דורי סירבו להתייחס. את תגובת אביהו איבשיץ ומירי בן יוסף לא היה ניתן להשיג.

 

מטעמו של אבי מוטולה נמסר: "מאז הפסקת עבודתו של מר אבי מוטולה בחברה מנהלת קבוצת אפריקה קמפיין סילוף עובדות חסר תקדים נגד מי ששירת את החברה במסירות משך שנים רבות והביא להישגים מרשימים. דומה כי המטרה היחידה העומדת מאחורי מסכת ההשמצות וההכפשות היא ניסיון פסול של הקבוצה להסיט את תשומת הלב הציבורית ממחדליה ולהפוך את מר מוטולה לשעיר לעזאזל. קמפיין כזבים זה כולל פרסום שקרים גסים כגון הטענה בנוגע לטיסות לחו"ל או נופשונים על חשבון החברה, שלא היו ולא נבראו, והפצת מידע חלקי ומגמתי שנועד להשחיר ללא הצדקה את פניו של מוטולה. למר מוטולה היתה בחברה כרטסת אישית שבה נרשמו הוצאותיו האישיות כמקובל בחברות רבות. בהתאם לכרטסת זו שילם המנכ"ל את הוצאותיו האישיות (שכולן נרשמו ודווחו) לחברה. לאחר הפסקת עבודתו של מר מוטולה בחברה ביקש הוא, ביוזמתו, לבצע התחשבנות שבה יוסדר חובו המוצהר לחברה. מר מוטולה אף פנה בכתב בעניין זה והעביר מיוזמתו כסף לחברה בגין ההוצאות הידועות לו, כשהוא שב ומבקש לבצע התחשבנות מסודרת. אלא שגורמים בקבוצה לא מעוניינים בהתחשבנות מסודרת, אלא מעדיפים לנסות לבייש ולהשחיר את פניו של מר מוטולה בלינץ' תקשורתי מתוכנן ונבזי".

 

אפריקה ישראל תעשיות מסרה: "לאחר פיטוריו של מר אבי מוטולה בשל תוצאותיה הכספיות הקשות של החברה ל־2014 התקבלה בחברה פנייה הכוללת חששות לאי־סדרים ברישום ההכנסות של אחת מהחברות־הבנות של נגב קרמיקה, שבעקבותיה פתחה ההנהלה בבדיקה מיידית של הנושא בסיועם של גורמי חקירה מקצועיים. בסיומה התברר כי לאורך שנים ועד תום 2014 בוצעו רישומים כוזבים שכללו רישום מוקדם שלא כדין של הכנסות והכנסות כפולות, רישום מוטעה של סעיפי הלקוחות הנכללים בדו"חות הכספיים של חברות בקבוצת נגב וכן גידול מלאכותי בסעיפי מלאי. יתרה מזאת הגעו לידיעת החברה אסמכתאות על ביצוען של פעולות שלא כדין על ידי מר אבי מוטולה, שעיקרן נטילת כספים שלא כמחברות קבוצת נגב לשימושים אישיים. החברה פנתה לרשות ניירות ערך ובכוונתה לנקוט הליכים משפטיים נגד מר מוטולה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x