$
בארץ

"הממשלה זורקת לפח 45 מיליון שקל עפ"י הסיסמה 'מי שיתבטל – יקבל'"

כך אמר ח"כ מיקי לוי בדיון סוער במליאה על החזרת סבסוד המעונות למשפחות אברכים; דרעי: "רק גזרות יזמתם כדי להקשות על חיי החרדים. אין אברך אחד שעזב את הכולל בגלל הקנס המגוחך שהטלתם על אשתו"

אורי תובל 17:4727.05.15

בשבוע שעבר החזירה הממשלה את הסבסוד במעונות למשפחותיהם של אברכים שאינם עובדים, והיום (ד') מליאת הכנסת סערה בעימות ישיר בין מי שיזמו את מבחן מיצוי כושר ההשתכרות בממשלה הקודמת לבין המפלגות החרדיות שמיהרו לבטל אותו.

 

 

"הממשלה הרעה הזו זורקת לפח 45 מיליון שקל כדי להנציח עוני בשם הסיסמה 'מי שיתבטל – יקבל'", הטיח סגן שר האוצר לשעבר ח"כ מיקי לוי מיש עתיד. "רשעים שכמותכם, האכזריות שלכם ידועה". השיב לו יו"ר ועדת הכספים המיועד משה גפני ושר הכלכלה אריה דרעי, אמר "רק גזרות יזמתם כדי להקשות על חיי החרדים. אין אברך אחד שעזב את הכולל בגלל הקנס המגוחך שהטלתם על אשתו".

 

ביטול מבחן כושר ההשתכרות נקבע בהסכמים הקואליציוניים של יהדות התורה וש"ס עם הליכוד, אולם יישום ההחלטה עבר במהירות שיא, כשנראה שהממשלה מנסה להימנע מכל דיון ציבורי במהלך. ההחלטה צורפה לסדר היום של ישיבת הממשלה בשבוע שעבר ממש ברגע האחרון.

 

ל"כלכליסט" נמסר ממשרד המשפטים כי היועץ המשפטי לממשלה סבר בישיבה "כי ראוי לתת זמן סביר על מנת לאפשר לשרי הממשלה ללמוד את הנושא". אולם ההחלטה אושרה בישיבה, מבלי שהדבר אף צוין בהודעת הסיכום. כפי שפורסם ב"כלכליסט", בהצעת ההחלטה העריך משרד הכלכלה את עלות המהלך ב-45 מיליון שקל בשנה לפחות.

 

בית שמש (ארכיון) בית שמש (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

גם הדיון בכנסת, שאותו יזמו לוי וח"כ שרון גל מישראל ביתנו, כמעט ובוטל, לאחר שנשיאות הכנסת המורכבת מיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ושני סגניו הזמניים לא אישרה להעלות את הנושא במליאה. רק לאחר ערעור של לוי לוועדה המסדרת, התקיים הכינוס הסוער. דרך אגב, הנשיאות כבר מנעה מלוי להעלות שאילתא, בעניין החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לגבות את החוב המלא מערוץ 10, ולא את חלקו כפי שהמליץ משרד האוצר.

 

הסבסוד ניתן רק אם גם האב יעבוד

 

עד 2013, הסבסוד למשפחות ניתן לפי עבודתה ולימודיה של האם, גם אם האב היה תלמיד כולל. הממשלה הקודמת קבעה כי הסבסוד יינתן רק אם גם האב יעבוד – 10 שעות שבועיות השנה, 15 בשנה הבאה ו-20 בעוד שנתיים. אי עמידה ביעד, היתה מפחיתה את הסבסוד ב-165 שקל לחודש לכל ילד במעון. כעת חזרו הקריטריונים למצבם הקודם.

 

מנתונים שפרסם בשבוע שעבר משרד הכלכלה, מספר הילדים החרדים במעונות שבפיקוח המשרד, וששני הוריהם עובדים זינק בשנה שעברה ב-70%, מ-10,200 ל-17,400. "המהלך נחל הצלחה כבירה", אמר לוי, "מספר הילדים החרדים במעונות רק גדל מ-28,900 ב-2014 ל-30,700 ב-2015 והמשמעות היא שאימהות חרדיות לא פרשו מעבודתן בעקבות המהלך. לא ניסינו לפגוע באוכלוסייה החרדית, זה שקר גס. עשינו מהלך הדרגתי במטרה לשלב את החרדים בשוק העבודה והחברה הישראלית. אתם אלו שפוגעים בהם ומנציחים את העוני".

 

ח"כ שרון גל הוסיף "ביטול ההחלטה היא צחוק מהעבודה, גוזרת עוני מחדש על אלפי משפחות ומונעת יציאתן מעבדות לחרות".

 

במהלך הדיון הסוער קטעו חברי הכנסת החרדים את לוי. החרדים הגדירו את הקריטריון כאפליה בין נשים – לפי תעסוקת הבעל שלהן. "תסתמו את הפה שלכם רשעים שכמותכם, האכזריות שלכם ידועה. לא היה תחום מתחומי החיים של הציבור החרדי שלא ניסיתם להכות בנו", אמר גפני. "יש החלטה לתת סבסוד לאמהות עובדות, באה הממשלה הקודמת והחליטה שאשה שעובדת משרה מלאה לא תקבל את הסבסוד רק בגלל שבעלה לומד בכולל".

 

"הממשלה הקודמת הייתה צריכה ליפול לו רק בגלל החוק הזה", הוסיף חברו לסיעה ח"כ אורי מקלב. "האבסורד זועק לשמיים, זוהי צביעות בתפארתה. אנחנו לא נתינים שלכם ואיננו זקוקים לדאגה שלכם". ח"כ מנחם אליעזר מוזס הוסיף כי "מיצוי כושר ההשתכרות הוא מינוי כושר הרשעות. תחת הסיסמה הזאת הדירו חרדי םמזכויות לדיור ועוד רבות אחרות".

 

השר דרעי שאל את אנשי יש עתיד, "היכן היתה דאגתכם לחרדים בממשלה הקודמת? אתם הלא מדברים מתוך ׳אהבה׳ לחרדים, מה עשיתם למענם? רק גזרות המקשות על חייהם. אין אברך אחד שעזב את הכולל ויצא לעבוד בגלל הקנס המגוחך שהטלתם על אשתו בסך 150 ש״ח (בחודש). ניסיתם לפגוע כמה שיותר בציבור החרדי ולהוציא אותו בכוח לעבודה. בכוח זה לא יעבוד. רוצים לסייע? תדאגו להשמה, תקלו עליהם".

 

ח"כ יעל גרמן מיש עתיד השיבה כי "לא היתה שום כוונה ליש עתיד לפגוע בציבור החרדי. בואו נשב סביב שולחן עגול ונראה שהפערים לא כאלה גדולים". לוי ביקש זכות דיבור נוספת וענה: "כל מה שהבאנו בקדנציה הקודמת היה לטובת כלל החברה בישראל. יציאה לעבודה זו לא גזירה. ולימודי ליב"ה זו לא גזירה. ושירות בצבא גם זו איננה גזירה. חבל שאתם מציגים זאת כך".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x