$
בארץ

אושר בקריאה ראשונה: התקציב נדחה לנובמבר

לאחר דיון ארוך אישרה הכנסת את התיקון לחוק יסוד תקציב המדינה לפיו הממשלה תאשר בתחילת נובמבר תקציב ל-14 חודשים; משמעות הדחייה היא שהמדינה תמשיך לממן התחייבויות קודמות, אך לא תוכל לצאת בתוכניות חדשות עד סוף השנה

אורי תובל 09:4226.05.15

לאחר דיון ארוך שהסתיים בשתיים בלילה, אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את התיקון לחוק יסוד: תקציב המדינה, שיאפשר לממשלה לאשר רק בתחילת נובמבר תקציב ל-14 חודשים, עד סוף 2016. משמעות הדחייה היא שאת מרבית השנה תעביר המדינה בתקציב המשכי לפי הסכומים שנקבעו בתקציב 2014, מבלי לתקצב משימות חדשות או להגדיל את התקציב לפי הגידול באוכלוסייה.

 

החוק הקיים קובע כי על הממשלה להגיש את התקציב לכנסת בתוך 45 ימים מרגע כינונה; ולאשר אותו בקריאה שלישית בתוך 100 ימים - אחרת תפסיק לכהן. התיקון מאריך את הזמנים וקובע כי התקציב יוגש לכנסת בתוך 101 ימים, כלומר ב-23 באוגוסט, ויאושר בתוך 175 ימים - 5 בנובמבר. השינוי הוא חלק מההסכמים הקואליציוניים, ונקבע לפי דרישת שר האוצר משה כחלון שדרש זמן רב יותר להכנת התקציב הדו-שנתי ולאישורו בכנסת.

 

זו הפעם השנייה בתוך שבועיים שממשלת נתניהו מבצעת מהלך בזק לשינוי חוק יסוד בהוראת שעה, כאשר ועדות הכנסת שאמורות לדון לעומק בשינויי חקיקה עדיין לא אוישו. בדיון אמש בכנסת אמר ח"כ עופר שלח כי, "מישהו מנסה לעקר את עבודת המשכן מתוכן". היועץ המשפטי של הכנסת, אייל ינון, כתב לח"כים מיקי רוזנטל ויעל גרמן, כי שינוי כזה אפשרי מבחינה משפטית, אך חזר על עמדתו שהדבר שוחק את מעמדם של חוקי היסוד.

 

נתניהו אתמול בכנסת. הפםעם השנייה בתוך שבועיים שהממשלה משנה חוק יסוד בהליך בזק נתניהו אתמול בכנסת. הפםעם השנייה בתוך שבועיים שהממשלה משנה חוק יסוד בהליך בזק צילום: עמית שאבי

 

 

לפני שבועיים ביטלה הכנסת בתוך שלושה ימים את ההגבלה על מספר השרים וסגני השרים שנקבעה בחוק יסוד: הממשלה. השבוע היא תחזור על המהלך עם חוק יסוד: תקציב המדינה. התיקון לחוק אושר אתמול בבוקר בוועדת השרים לחקיקה, שדנה רק בהצעה זאת. שר הקליטה זאב אלקין, שהוביל את המו"מ הקואליציוני הפתיע כשהתנגד לאישור החוק, זאת כחלק ממחאתו על כך שהמשרד לעניינים אסטרטגיים נלקח ממנו והועסר לשר גלעד ארד שהושבע הלילה.

 

אחר הצהריים אישרה הוועדה המסדרת - ועדה זמנית שאמורה רק לנהל את עבודת הכנסת בתקופת המעבר לאחר הבחירות - להביא את הצעת החוק לקריאה ראשונה באופן מיידי, בלי להמתין 48 שעות כפי שנדרש בהגשת הצעת חוק ממשלתית. ההמתנה נקבעה בתקנון הכנסת כדי לאפשר לח"כים ללמוד את הצעת החוק, אך במהלכים האחרונים הממשלה מבקשת לאשר הכל מהר בלי לאפשר דיון מעמיק - ככל הנראה בשל חשש בקואליציה שמה שלא יאושר מיד, עלול בתוך זמן קצר כבר לא לזכות ברוב.

 

בלילה כבר אושר התיקון בקריאה ראשונה ברוב של 57 חברי הקואליציה מול 55 מהאופוזיציה. התיקון אמור לעבור לאישור מהיר בוועדת הכספים. אולם הוועדה הקבועה בראשות ח"כ משה גפני מיהדות התורה טרם מונתה, וככל הנראה הוועדה שתשנה את חוק היסוד תהיה הוועדה הזמנית בראשות היו"ר הקודם ניסן סלומינסקי - שאמור להתמנות ליו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט.

 

סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס שסיכם את הדיון אמר כי "בסך הכל ביקשנו הארכת מועדים. אם על כזה דבר קטן ישבנו לילה שלם, מה יקרה כשיגיעו הסעיפים הגדולים והמהותיים?".

 

עד אישור התקציב בנובמבר יתנהלו משרדי הממשלה לפי תקצוב חודשי שוטף של 1/12 מתקציב 2014. התקצוב שעליו אחראית החשבת הכללית מיכל בויאנג'ו עבאדי מממן התחייבויות קודמות, אך מעט מאוד פעולות חדשות, באמצעות ועדת חריגים של החשבת. המשמעות היא שהממשלה למעשה לא פועלת ולא תבצע כל תוכנית חדשה כמעט עד סוף השנה.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x