$
בארץ

הממשלה החדשה החליטה: גבאי לא יישב בקבינט הדיור, כחלון יוכל לבטל שמורות טבע

שר האוצר מדבר על הגדלה של היצע הדירות וארגוני הסביבה חוששים שהדבר יבוא על חשבון ערכי הטבע. במערכת הפוליטית מעריכים כי בסופו של דבר, לצד מירי רגב ואופיר אקוניס, גם השר להגנת הסביבה אבי גבאי יצטרף לקבינט הדיור

אורי תובל ואמיתי גזית 08:0720.05.15

שתי החלטות ממשלה שאושרו אתמול עשויות להדאיג את ארגוני הסביבה, החוששים שהממשלה תיכנס לבולמוס בנייה והקצאת קרקעות שתבוא על חשבון ערכי טבע ושמירה על איכות משאבי הטבע. ההחלטה הראשונה קובעת כי למרות שקבינט הדיור שהוקם על ידי הממשלה הקודמת, המונה כיום 9 שרים, יתרחב ויכלול גם את שרת התרבות מירי רגב, השר ללא תיק אופיר אקוניס והשר לשירותי דת דוד אזולאי — השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, לא יהיה חלק מקבינט הדיור ורק מנכ"ל המשרד יהיה משתתף קבוע בלי יכולת השפעה. ההחלטה השנייה מעבירה לשר האוצר חלק מהסמכויות בחוק הגנים הלאומיים ושמורות הטבע, שלפיהן יוכל להכריז על שמורות טבע חדשות, אך גם לבטל את הקיימות.

הארגונים הירוקים חוששים מיוזמות נוספות של הממשלה, ובכלל זה חוק הפרויקטים הלאומיים שמקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומוזכר בהסכמים הקואליציוניים של כולנו. לפי עקרונות החוק, נציגי המשרדים בוועדות התכנון של הפרויקטים יצטרכו לייצג את עמדת הממשלה ולא את עמדתם המקצועית.

 

העברת הסמכויות בנוגע לגנים הלאומיים לכחלון הכעיסה אתמול את שר הפנים סילבן שלום שהתנגד בישיבת הממשלה להעברת מינהל התכנון לאוצר. בכולנו מרגיעים כי אין בכוונתם לסגור גנים לאומיים או לבטל שמורות טבע, אלא להיות רק להיות מודעים לכל שימושי הקרקע, וזאת דווקא כדי להגן עליהם מול יזמי הנדל"ן לרווחת התושבים.

 

השר להגנת הסביבה אבי גבאי. ארגוני הסביבה רוצים אותו בקבינט הדיור השר להגנת הסביבה אבי גבאי. ארגוני הסביבה רוצים אותו בקבינט הדיור צילום: עמית שעל

 

במקביל, נמתחה ביקורת על כך שגבאי נותר מחוץ לקבינט הדיור, ולא יוכל לייצג את עמדת המשרד מול תוכניות הבנייה שיובאו אליו במטרה להיות מקודמות במהירות — בסמכות הקבינט להעביר את הליכי התכנון של קרקע או מתחם מסויים לותמ"ל (ועדה לתכנון מתחמים מועדפים), גוף המקצר את הליכי התכנון ומאשר בתוך חודשים ספורים תוכניות לבניית אלפי יחידות דיור. כך, למשל, צפוי הקבינט להעביר לותמ"ל את תכנון מתחם תע"ש השרון, שהקרקע עליו הוא נמצא חשודה בזיהום, בו עתידות להבנות 25 אלף דירות. מתחם ענק נוסף עליו דובר רבות בשנים האחרונות הוא שדה דב בו מתוכננת שכונה חדשה הסמוכה לחוף הים ולתחנת הכוח. ארגונים להגנת הסביבה טוענים כי קידום התוכנית בלי ראייה סביבתית עלול לפגוע בחוף הים ולגרור בניה קרובה מדי לתחנת הכוח.

 

לדברי הארגונים הסביבתיים, כאשר בוחנים את מכלול הסמכויות של כחלון ומפלגתו, ולאור הדרת השר להגנת הסביבה מקבינט הדיור, מתחזק החשש כי כולנו ביקשה את התיק לא מאהבת הסביבה, אלא מתוך תפיסה כי הוא חולש על חסם תכנוני שיש לעקור.

 

למרות כל זאת, במערכת הפוליטית נשמעו אתמול הערכות שגבאי יצורף בסוף לקבינט הדיור. נראה שהשר נשאר מחוץ לקבינט בשל מפתח חלוקת התפקידים המפלגתי — שכן שניים משלושת שרי כולנו (כחלון ויואב גלנט, שר הבינוי) כבר יושבים בקבינט. במפלגה מאמינים שהציבור ילמד שכחלון, תושב חיפה שהתחייב לאחרונה לראש העיר שיפעל להזזת מיכל האמוניה ממפעל חיפה, יידע לאזן בין הצורך בהגדלת היצע הדירות לבין איכות הסביבה.

 

עמיר פרץ, שהיה שר להגנת הסביבה בעבר והיה חלק מקבינט הדיור, אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "ההחלטה לא לצרף את השר להגנת הסביבה היא שערורייתית. מדיניות רה"מ משרתת את היזמים והקבלנים ומפקירה את בריאותם של המשפחות בישראל".

 

בפנייה לכחלון כתב מנכ"ל החברה להגנת הטבע קושה פקמן: "כיצד ייתכן שוועדה שתדון ותכריע בפרויקטים בעלי משמעות סביבתית לא כוללת בתוכה את המשרד להגנת הסביבה? כולנו מוטרדים ממצוקת הדיור, אולם כל פיתוח חייב להיעשות מתוך ראייה מאוזנת, הלוקחת בחשבון את כלל האינטרסים של התושבים. היעדרו של המשרד המייצג את אינטרס הבריאות, איכות החיים והשמירה על השטחים הפתוחים גורם לחוסר איזון משווע".

 

ממשר האוצר נמסר: "אין למשרד האוצר כל כוונה לפגוע בגנים הלאומיים, ונעשה כל שביכולתנו כדי להמשיך ולהגן על שמורות הטבע והגנים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x