$
בארץ

תע"א מתכוננת ליום שאחרי חיים כץ

שר הרווחה החדש פורש מתפקידו כיו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית שבו החזיק 22 שנה ומזניק מירוץ למציאת מחליף שימשיך את דרכו הכוחנית

הדס גליקו 07:5617.05.15

לא המאבק של רשות החברות וגם לא הגיעו לגיל פרישה, המינוי לשר הרווחה הוא שישים חוצץ בין תפקידו של חיים כץ כנבחר ציבור וכעת כשר, לבין התפקיד אותו הוא ממלא כבר 22 שנה וממנו הוא שואב את עיקר כוחו הפוליטי - יו"ר ועד העובדים בתעשייה האווירית.

 

במהלך תקופתו כיו"ר הוועד נהנה כץ מגיבוי הנהלות התע"א, שיתוף הפעולה עמו הגיע לשיא כאשר דירקטוריון החברה החליט שלא להדיחו מתפקיד יו"ר הועד למרות דרישתה של רשות החברות הממשלתיות.

 

כץ. ניהל את הוועד החזק בדומיננטיות כץ. ניהל את הוועד החזק בדומיננטיות צילום: עטא עוויסאת

 

שיתוף הפעולה הזה הקנה למנהלי החברה שקט תעשייתי אולם היו לו השלכות על התפקוד השוטף של החברה ולא רק בימי הפריימריס לליכוד, אז נהגו אלפים מעובדי החברה להתייצב בהמוניהם בקלפי. ההשפעה העיקרית של כץ ניכרה בשימור איי חוסר יעילות בחברה ובעובדה שבחברה יש מאות עובדים מיותרים למרות ביצועים כספיים חלשים יחסית למתחרותיה.

 

חוסר היעילות הזה בא לידי ביטוי בעיקר בחטיבות האזרחיות. קשה לכמת כמה ממנו הוא תולדה של החלטות ניהוליות שגויות וכמה ממנו הוא תולדה של יחסי העבודה בחברה אבל ההשפעה על השורה התחתונה של החברה ניכרה בבירור והיא סיימה את 2014 עם רווח תפעולי של 141 מיליון דולר שהם 3.7% בלבד מההכנסות. לשם ההשוואה, למתחרה אלביט מערכות שיעורי הרווחיות תפעוליים הגבוהים כמעט פי 3.

 

מי יעמוד בראש ועד עובדי התעשייה האווירית ביום שאחרי כץ אינה שאלה שיש לה תשובה חותכת, אבל אפשר להגיד שקיים סיכוי גבוה שממשיכו של כץ בתע"א יהיה מאנשי שלומו כך ששליטתו בנעשה בחברה לא צפויה להיעלם.

 

אחד המועמדים הבולטים הוא מאיר מלכה ששימש בשנים האחרונות כממלא מקומו של כץ. מלכה, ראש מחלקת פרויקטים באלתא, גם הוא איש ליכוד ותיק אף התמודד בפריימריז של 2012 מטעם מחוז השפלה אך לא נכנס לכנסת. מלכה אף הוא קרוב לגיל פרישה כך שלאור התנגדות הרשות להמשך כהונתו של כץ על רקע הגיעו לגיל 67, נושא זה צפוי לצוף גם במקרה שמלכה יתמודד.

 

בשיחה עם "כליכליסט" אמר מלכה כי הוא רואה עצמו מועמד להחליף את כץ בתפקיד יו"ר הוועד. בהתייחס לעזיבתו של כץ אמר מלכה "לנו זה קשה שהוא עוזב אבל הוא יעשה חיל בתור שר הרווחה. עכשיו הוא יטפל בכל השקופים".

 

לגבי תכנית ההפרטה המתוכנת אמר מלכה: "שום תכנית הנפקה לא תצא לפועל ללא הסכמה של הוועד. המפעל הזה הוא בנוי על המוח של העובדים ולא על מחצבי טבע".

 

שם נוסף שעולה כמועמד אפשרי הוא שלמה גרינברג שכיהן שמכהן כיו"ר מועצת העובדים של החברה. מה שמעיב על מועמדותו היא תלונה על הטרדה מינית נגדו ובגינה חויב בקנס 9,000 שקל אך הוחלט שלא לפטרו או להשעותו.

 

גרינברג נחשב לאחד משלושת הבכירים בוועד, אולם בעוד מזכיר הארגון נבחר בבחירות אישיות ישירות על ידי העובדים, יו"ר הארגון והמשנה למזכיר נבחרים על ידי הוועד.

 

מועמד אפשרי נוסף הוא חיים אזולאי חבר ועד מטעם עובדי הייצור. אזולאי ניסה להתמודד בשנת 2005 מול כץ על תפקיד ראש הוועד ונבלם על ידי שינוי בתקנון שהכניס כץ.

 

בשבועות הקרובים יערכו בחירות לתפקיד עוד קודם לכן יתבקשו מי שרואים בעצמם מתאימים לתפקיד להציג מועמדות בפני ועדת בחירות שתקום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x