$
בארץ

על חודו של קול: הכנסת הצביעה אמון בממשלה לאחר דיון דרמטי

לאחר שהדיון נדחה בשעתיים, אישרה הכנסת ברוב של 61 תומכים ו-59 מתנגדים את הרכב ממשלתו של נתניהו; גלעד ארדן, נותר מחוץ לממשלה; סילבן שלום מונה לשר הפנים והמשנה לראש הממשלה

אורי תובל 23:0914.05.15

אחרי דיון דרמטי שבו נדחתה השבעת הממשלה בשעתיים ומספר 1 בפריימריז בליכוד, גלעד ארדן, נותר מחוץ לממשלתו של בנימין נתניהו, יכול ראש הממשלה לנשום לרווחה: הכנסת הצביעה הלילה (ה') אמון בממשלתו הרביעית, ברוב המצומצם שהיא מחזיקה, 59-61. בתום ההצבעה עבר גלעד ארדן לשולחן הח"כים. בהמשך הושבעו השרים.

 

סילבן שלום, שבמשך רוב שעות היום לא היה ברור מה התפקיד שיקבל, ימונה לשר הפנים ומשנה לראש הממשלה. שלום ישמש גם כחבר בקבינט. כאמור, טרם הושג סיכום על תפקידו של ארדן, שנעדר מהמליאה עם הצגת הממשלה בתחילת הדיון. לפי נתניהו, יריב לוין ישמש גם כשר לביטחון פנים בנוסף לתפקידו כשר התיירות, אך כנראה מדובר במינוי זמני עד לפיתרון המחלוקת עם ארדן. עוד אמר נתניהו כי צחי הנגבי ישמש כיו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת חוץ וביטחון, אך האחרון פרסם הודעה לפי הדברים לא נאמרו על דעתו. בהמשך הבהירו בליכוד ששנה לתוך כהונתה של הממשלה אמורים הנגבי ואופיר אקוניס, שמונה לשר בלי תיק בעל סמכויות בתחום התקשורת, להתחלף בתפקידיהם. לבסוף הצביע הנגבי בעד הצעת ראש הממשלה בנוגע להרכב הממשלה.

 

 

 

ההשבעה שהיתה מתוכננת ל-19:00 נדחתה, והחלה מעט לאחר השעה 21:00 בנוכחות הנשיא ראובן ריבלין, וזאת בשל חילוקי דעות של הרגע האחרון על חלוקת התיקים בין בכירי הליכוד.

 

נתניהו בקריאה לארדן

 

נתניהו פתח את הדיון, וקרא לשינוי שיטת הממשל, אך דבריו נקטעו פעם אחר פעם על ידי חברי האופוזיציה. הוא קרא את רשימת השרים: נתניהו - ראש הממשלה, שר החוץ, הבריאות, התקשורת ושיתוף הפעולה האיזורי; דוד אזולאי - דתות; זאב אלקין - קליטה ומיועד לשר לתפקידים אסטרטגיים; אופיר אקוניס - שר בלי תיק; בני בגין - שר בלי תיק; נפתלי בנט -חינוך ותפוצות; אבי גבאי - הגנת הסביבה; יואב גלנט - בינוי; גילה גמליאל - שיוויון מגדרי; דני דנון - מדע וחלל; אריה דרעי - כלכלה, נגב וגליל; ישראל כץ - תחבורה ומודיעין; משה כחלון - אוצר; חיים כץ - רווחה; לוין - ביטחון פנים ותיירות; מירי רגב - תרבות וספורט; יובל שטייניץ - אנרגיה ותשתיות; שלום - משנה לרה"מ ופנים; איילת שקד - משפטים.

 

נתניהו קרא לארדן לשקול מחדש את החלטתו לא להצטרף לממשלה, מה שישנה את מערך התיקים. ציפי חוטובלי תמונה לסגנית שר חוץ בלי שר מעליה. אלקין ישמש גם כחבר הקבינט המדיני ביטחוני.

  

מימין: אופיר אקוניס ובנימין נתניהו מימין: אופיר אקוניס ובנימין נתניהו צילום: איי אף פי

 

בנוסף, ראש הממשלה והשרה המיועדת גילה גמליאל סיכמו כי היא תכהן כשרה לשוויון מגדרי, שוויון המיעוטים וקידום הצעירים והאזרחים הוותיקים בישראל. עוד סוכם כי גמליאל תהיה חברה בקבינט הכלכלי-חברתי וחברה בוועדת השרים לענייני חקיקה. מוקדם יותר הליכוד הודיע שאקוניס שמונה תחילה לשר במשרד התקשורת ימונה באופן רשמי לשר בלי תיק, וצפוי לקבל סמכויות בענייני התקשורת. השינוי נעשה בשל חוות דעת משפטית שיש סתירה בין הגדרת שר במשרד שאין מעליו שר אחר, אך אינו מחזיק בכל הסמכויות.

 

 

 

חברי הרשימה הערבית המשותפת שיסעו את דבריו של נתניהו במחאה על דבריו ביום הבחירות לפיהם המצביעים הערבים נוהרים בכמויות לקלפיות. לאחר ששניים מחברי הכנסת הוצאו מהאולם יצאו כל חברי הסיעה במחאה.

 

בנאומו האשים נתניהו את שיטת הממשל בהתארכות המו"מ הקואליציוני. לדבריו, "התוצאות היו ברורות, לאחריהן החל תהליך ברור של עיוות של רצון הבוחר". נתניהו פנה ליצחק הרצוג, יו"ר המחנה הציוני, ואמר כי בנוגע לשינוי השיטה - "אנחנו חייבים לעשות זאת יחד".

 

הרצוג לנתניהו: תן את תיק החוץ למפלגתך

 

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג נשא נאום ארוך ומקיף, שבו תקף בחריפות את נתניהו ואף הבהיר לו שאין בכוונתו להיכנס לממשלה. נתניהו צוטט היום כאומר שהוא שומר את תיק החוץ להרצוג, ויו"ר המחנה הציוני השיב לו: "אני מציע שתיתן את תיק החוץ כבר הערב לשר ממפלגתך כי אף מנהיג רציני לא יצטרף לקרקס הזה. הדבר הטוב והנכון לעתיד ישראל שתקדם האופוזיציה בראשה אני עומד, הוא לנסות להקים ממשלה חדשה בישראל שאתה אינך עומד בראשה, או ללכת בלית ברירה לבחירות חדשות".

  

הרצוג פנה ישירות לשר האוצר המיועד כחלון בידידות ונראה כאילו רמז לדברים שנאמרו בשיחות ביניהם: "יותר משנתיים טרחת על תוכניות מפורטות לטובת הציבור הישראלי. למלחמה שאין חיונית ממנה ביוקר המחיה ויוקר הדיור. שנינו יודעים שלא תוכל להוציא את התוכניות שהגית, אפילו מהמגירה. במקרה הטוב, תקים וועדה, תהיה כותרת בעיתון. אתה יודע, ידידי כחלון, שזו ממשלה שתלוייה על בלימה, על חבל הלוליין בקרקס. ממשלה שלא תעסוק ברפורמות או בשינוי או בתיקון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x