שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הממשלה החדשה: מירי רגב שרת התרבות והספורט; ההשבעה נדחתה

חיים כץ יהיה שר הרווחה, יריב לוין - שר התיירות, דני דנון - שר המדע, אופיר אקוניס - שר במשרד התקשורת תחת נתניהו. שטייניץ ימונה לשר האנרגיה והתשתיות ומשה יעלון ימשיך בכהונתו כשר הביטחון. ישראל כץ ישמש שר התחבורה והשר לענייני מודיעין. ציפי חוטובלי תמונה לסגנית שר חוץ בלי שר מעליה

אורי תובל וליאור גוטמן 19:0014.05.15

לקראת השבעת הממשלה החדשה המתוכננת הערב (ה'), מתפרסמים מינויי השרים: חיים כץ יהיה שר רווחה, מירי רגב תהיה שרת התרבות והספורט, ודני דנון שר המדע. יריב לוין יהיה שר התיירות והשר המקשר בין הממשלה לכנסת. ציפי חוטובלי תמונה לסגנית שר חוץ בלי שר מעליה.

 

השבעת הממשלה שהיתה מתוכננת ל-19:00 נדחתה, ייתכן של-21:00, מאחר שטרם התפרסם למי ניתנים משרדי הפנים, ביטחון הפנים והקליטה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש לדחות את ההשבעה ל-22:00 אך יו"ר הכנסת יורי אדלשטיין המליץ לדחות רק עד 21:00, והעניין ייקבע בוועדה המסדרת.

 

הדיון בוועדה הפך לסוער כשהאופוזיציה מוחה על כך שהוועדה זומנה לדחות את ההשבעה לאחר המועד שבו היתה צריכה להתחיל הישיבה. איתן כבל (המחנה הציוני) אמר כי "נתניהו שיקר את כולם, אמר שיש לו ממשלה ואין לו ממשלה. "אם כך ראש הממשלה נסחט על ידי חבר כנסת, לא ברור לי איך הוא יכול לנהל מדינה", אמר חיים ילין מיש עתיד.

איושים אחרונים

 

בשל הדחייה מתרוצצות במסדרונות הכנסת שמועות לגבי איושים אחרונים. ח"כ איוב קרא ששוחרר לפני זמן קצר מבית החולים הדסה לאחר שחש ברע, הכריז כי ימונה לסגן שר במשרד ראש הממשלה אך הודעה רשמית טרם פורסמה. לפי הערכות, גם בני בגין ימונה לשר ללא תיק. לפי גורמים בליכוד, גילה גמליאל מיועדת גם היא להיכנס לממשלה במשרד לאזרחים ותיקים אך אישור לכך טרם ניתן, וגמליאל מצפה לתיק בכיר יותר. גורמים בליכוד גם אומרים שצחי הנגבי מיועד ליו"ר ועדת חוץ וביטחון ויו"ר הקואליציה.

 

מוקדם יותר היום נמסר כי אופיר אקוניס, המשמש כיום כסגן שר במשרד רה"מ, ימונה לשר במשרד התקשורת תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שישמש כשר התקשורת בפועל. במקביל הוכרז כצפוי כי משה (בוגי) יעלון ימשיך לכהן שר הביטחון. הליכוד הודיע שיובל שטייניץ ימונה לשר האנרגיה והתשתיות - תיקים שבהם החזיק סילבן שלום. עדיין לא ברור מהם התפקידים המיועדים לשלום ולגלעד ארדן.

 

לקראת השבעת הכנסת, אישרו בש"ס את המינויים במפלגה: לצד אריה דרעי שיכהן כשר הכלכלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, דוד אזולאי ימונה לשר הדתות. משולם נהרי ימונה לסגן שר חינוך תחת נפתלי בנט, ויצחק כהן יהיה סגן שר במשרדי האוצר, הכלכלה ופיתוח הגליל והנגב. ח"כ יעקב מרגי מיועד ככל הנראה להיות יו"ר ועדת החינוך.

 

דני דנון - שר המדע החדש דני דנון - שר המדע החדש

 

לפני כן הודיע נתניהו על מינוי ישראל כץ אמש לשר התחבורה והשר לענייני מודיעין. שטייניץ, שהיה מעוניין במשרדי האנרגיה והתשתיות, יכול לראות את עצמו כאחד השרים המרוצים היחידים בליכוד. כאמור, עם בכירים יותר ברשימה - ארדן ושלום - נתניהו לא הצליח להגיע לסיכומים. ארדן, שהגיע למקום הראשון בפריימריז דרש במהלך המו"מ הקואליציוני את תיק החוץ, שאותו נתניהו שומר לעצמו, או את החינוך - שניתן לבנט. כעת הוא מבקש לקבל את תיקי הפנים וביטחון הפנים אולם נתניהו הציע לו ככל הנראה את ביטחון הפנים והמשרד לעניינים אסטרטגים, שפוצל מהמשרד לענייני מודיעין (חצי שנה לאחר ששני המשרדים אוחדו).

 

יובל שטייניץ יובל שטייניץ צילום: עטא עוויסאת

 

המועמדים הבאים ברשימה עדיין ממתינים לטלפון מנתניהו, בעוד בכנסת סקרנים לראות אם הדיון על ההשבעה יתקיים הערב כפי שתוכנן או יידחה ליום שני. רמז לכך הוא ביטולה של ישיבת הממשלה החגיגית שהיתה אמורה להיות ביום ראשון. במשרד ראש הממשלה הסבירו שהישיבה בוטלה כי השרים עדיין לא היו מספיקים להיכנס למשרדיהם, והם מעדיפים לערוך ישיבת ממשלה ראשונה רגילה בהמשך השבוע.

 

במערכת הפוליטית עלו שתי הערכות אחרות - הראשונה שנתניהו לא יספיק לחלק את התיקים, והשנייה היא בשל העתירות לבג"ץ שצפויות להיות מוגשות ברגע ששר הכלכלה המיועד אריה דרעי ושר הבינוי המיועד יואב גלנט יושבעו לתפקידיהם. דרעי הורשע בעבר בלקיחת שוחד וריצה את עונשו בכלא. מינויו של גלנט לרמטכ"ל בוטל בשל פרשיית הקרקעות שבה היה מעורב.

 

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שלח לנתניהו שתי חוות דעת בנוגע למינויים אלה, בהן הדגיש בפניו כי יתקשה להגן בבג"ץ על מינויו לשר של דרעי. לגבי גלנט, אמר כי המינוי אינו חף מקשיים, במיוחד במישור הציבורי, ולצד כך ציין כי אם תאומץ ההצעה להעביר את האחריות על מועצת מקרקעי ישראל ממשרד הבינוי למשרד האוצר, יהיה בכך כדי להקהות מהקושי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x