$
בארץ

"ללא גיבוי של החשכ"לית אי אפשר להצליח בהדסה"

רגע לפני המעבר לניהול בית החולים הדסה דרשה מיכל עבאדי־בויאנג'ו מפרופ' זאב רוטשטיין להסדיר את חריגות הבנייה בביה"ח שיבא בטענה שבנה ללא היתר. רוטשטיין: "הדסה זו שליחות. אי אפשר להצליח ללא גיבוי של כל הגורמים, באוצר מעכבים ההיתרים"

מיקי פלד 20:4513.05.15

"כל מי שמגיע להדסה לוקח על עצמו שליחות קשה של הרבה שעות מחסור בשינה וסיכויי ההצלחה לא גדולים, שמתאפסים אם אין תמיכה מאסיבית של כולם להצלת הדסה, וקודם כל של החשכ"לית, אגף התקציבים ומשרד הבריאות", כך הגיב מנהל בית החולים שיבא והמנכ"ל המיועד של הדסה פרופ' זאב רוטשטיין לפרסום ב"כלכליסט" היום. לפי הדברים, ביקורת של החשכ"לית מיכל עבאדי־בואנג'ו על בנייה ללא היתר לכאורה בבית החולים שיבא שאותו הוא מנהל היום, עשויה לגרום לרוטשטיין לוותר על המינוי בהדסה.

 

רוטשטיין אמנם טרם מאשר כי הוא מעוניין בתפקיד מנכ"ל הדסה, אך סגן שר הבריאות המיועד יעקב ליצמן כבר הודיע כי הוא המועמד שלו לנהל את בית החולים הירושלמי אחרי כמעט שנה שבה הוא מתנהל ללא מנכ"ל קבוע. כשברקע עומדת הביקורת של החשכ"לית באוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, על כך שבבית החולים נעשו עבודות בנייה ללא היתר, תוך עקיפת הרגולטור.

 

עבאדי היא גם זו שאחראית בפועל מטעם המדינה על ניהולו השוטף של הדסה, שנמצא בתוך תקופת הבראה עם חשב מלווה שעובד מטעמה של עבאדי.

 

פרופ' זאב רוטשטיין פרופ' זאב רוטשטיין צילום: צביקה טישלר

 

לא מתנגדת, לא תומכת

 

על פניו, עבאדי לא מתנגדת למינויו של רוטשטיין אך גם לא תומכת באופן נלהב עקב הטענה כי איננו מסוגל לעבוד עם הרגולטור ומכאן הדבר יקשה עליו בניהול הדסה. לכן אפשר לקרוא את האמירה של רוטשטיין כרמיזה לכך שאם החשכ"לית לא תבטיח שתיתן לו גב בהדסה, הוא לא יגיע לבית החולים.

 

מה שהתחיל את המהומה הוא דו"ח ארוך ששלחה החשכ"לית לרוטשטיין השבוע, ימים ספורים לפני שהיה אמור לקבל רשמית את המינוי בהדסה. בדו"ח פורטו כ־150 מבנים בבית החולים שאין להם היתר, כמחציתם מתקופת המנדט הבריטי ואחרים לאחר קום המדינה.

 

מיכל עבאדי בויאנג'ו מיכל עבאדי בויאנג'ו צילום: עמית שאבי

בדו"ח מצויינים גם כמה נושאים מתקופתו של רוטשטיין, ביניהם בנייה של מנחת מסוקים בבית החולים שהתחלת הבנייה שלו נעשתה ללא היתר.

החשכ"לית דרשה מרוטשטיין לטפל באופן אישי בקבלת ההיתרים אך רוטשטיין מצידו לא נשאר חייב. בשיחה עם "כלכליסט" הוא מפנה את האצבע גם אל אנשי משרדה ואומר כי "יש פקיד בחשכ"ל שלא חותם על שום היתר מ־27 היתרי הבנייה ששלחנו לו, וכולם נמצאים על השולחן שלו אחרי שכבר עברו את עיריית רמת גן, מכבי אש, פיקוד העורף, וכולם. העיקר שאפשר להאשים את תל השומר שאין היתרי בנייה". לדבריו "אם צריך הסכמה של החשכ"ל אפילו על השכרה של מכולת אז זה לא ניהול, זה אפילו גרוע יותר מאשר חשב מלווה. מה שיכול להיעשות בחמש דקות לוקח חמישה חודשים".

 

"בנה, ורק אז ביקש אישור"

 

גורם באוצר הגיב על הטענות ואמר כי "רוטשטיין קודם בנה ואז הגיש בקשה להתיר. דברים כאלה אי אפשר לאשר אופן מיידי ומכיוון ויש הבנה שהנושא בעייתי היתה ישיבה כדי להסדיר את הנושא". פרוטוקול הישיבה אצל המשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ, מגלה כי לא רק בתל השומר יש אי הסדרה של היתרי הבנייה אלא בכל בתי החולים הממשלתיים, כפי שהסביר בישיבה היועץ המשפטי של רשות מקרקעי ישראל, עו"ד יעקב קוינט. בסופה הוסכם כי רוטשייין יקים צוות מיוחד לטיפול בהיתרים, אך כל זה לא ישנה את היחסים העכורים בינו לבין החשכ"לית ואת השאלה האם שוב לא יהיה מנכ"ל קבוע להדסה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x