שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שרגא ברוש: "העלאת ארנונה רטרואקטיבית היא גזל לאור יום"

במכתב לנתניהו ולארדן כתב יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים כ "הטלת מס רטרואקטיבית, אפילו בחקיקה, אינה מידתית והיא סותרת את חוקי היסוד"

עמרי מילמן 16:3613.05.15

יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, שרגא ברוש, מותח ביקורת חריפה נגד כוונת משרדי הפנים והאוצר, להעלות ארנונה לתושבים ועסקים באופן רטרואקטיבי בשנת 2015.

 

במכתב ששלח ברוש לראש הממשלה ושר האוצר, בנימין נתניהו ושר הפנים גלעד ארדן, כותב ברוש כי "העלאות הארנונה הרטרואקטיביות הן גזל לאור יום". לדבריו, העלאות הארנונה הן "מס לכל דבר" וכי "הטלת מס רטרואקטיבית, אפילו בחקיקה, אינה מידתית והיא סותרת את חוקי היסוד". כמו כן מזכיר ברוש, כי "עמדתו המוצהרת של שר הפנים היא כי לא ניתנו אישורים להעלאות חריגות בארנונה לשנת 2015".

 

גדעון סער, שר הפנים לשעבר.  "עמדתו המוצהרת של שר הפנים היא כי לא ניתנו אישורים להעלאות חריגות בארנונה לשנת 2015" גדעון סער, שר הפנים לשעבר. "עמדתו המוצהרת של שר הפנים היא כי לא ניתנו אישורים להעלאות חריגות בארנונה לשנת 2015" צילום: מוטי קמחי

 

עד 2014 אישורים חריגים להעלאת תעריפי הארנונה ניתנו במהלך אותה שנה. שר הפנים לשעבר גדעון סער שינה את החוק, כדי שלא ליצור חיובים רטרואקטיביים וכדי ליצור וודאות בקרב הרשויות בכל הנוגע לתקציב שלהן, וקבע כי אישורים להעלאות חריגות ינתנו רק עד סוף השנה הקודמת - כלומר אישורים עבור 2015 ניתן לתת רק עד סוף דצמבר 2014.

 

אלא שבסוף 2014, בתקופת הבחירות, ארדן ונתניהו החליטו שלא לאשר שום בקשה. כעת נבחנת אפשרות ששרי הפנים והאוצר החדשים יאשרו העלאה רטרואקטיבית.

 

"הנוסחה לחישוב שיעור העדכון, נועדה לייתר את הצורך לחוקק מדי שנה את שיעור העדכון, ותכליתה היא להתאים את שיעור הארנונה לשינויים במדדים המרכיבים אותו" כתב ברוש. "הסמכות למתן אישור להעלאה חריגה בארנונה נועדה להיות החריג לכלל זה, ואישורים כאמור אמורים להינתן במשורה, ובאופן חריג ביותר – אם בכלל. לפיכך, אי מתן אישורים להעלאה חריגה בארנונה לשנת 2015 עולה בקנה אחד גם עם תכלית החקיקה".

 

בשנת 2015 הגישו 123 רשויות מקומיות בקשות לביצוע מספר שיא של כ-830 שינויים חריגים בצווי הארנונה לשנת 2015, מתוכם כ-595 בקשות לביצוע העלאות חריגות ושינויי סיווג שמשמעם העלאת תעריפי הארנונה למגזר העסקי ולמגזר המגורים גם יחד. רובן המוחלט של הבקשות לא נדונו בשל הקדמת הבחירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x