בארץ

ההבטחה לשמירת מעמדו של ביהמ"ש העליון נמחקה ממסמך קווי היסוד של הממשלה

הליכוד הגיש היום את הצהרת הכוונות המשותפת של סיעות הקואליציה ובה סעיפים שונים מאלו שנוסחו על ידי הממשלה הקודמת; ההבטחה להגברת השיוויון בנטל נעלמה, ולעומת זאת המחויבות להגברת התחרותיות במגזר הבנקים וחברות הביטוח הובלטה

אורי תובל 13:3313.05.15

הליכוד הגיש הבוקר (ג') למזכירות הכנסת את קווי היסוד של הממשלה, הצהרת הכוונות המשותפת של החברות בקואליציה. המסמך הוגש לקראת אישורו בהשבעת הממשלה, שמועדה עדיין לא נקבע: מחר או ביום שני - בהתאם להתארכות הדיון בכנסת על החוק להגדלת מספר השרים ולהתפתחויות הפוליטיות בליכוד.

 

 

חלק מההצהרות חוזרות על קווי היסוד שהוגשו בהקמת הממשלה הקודמת, אולם חלקן השתנו. מעניין לגלות כי הסעיף "הממשלה תפעל לביצור שלטון החוק בישראל" איבד את ההמשך שהופיע בקווי היסוד של ממשלת נתניהו הקודמת: "ולשמירת מעמדו של בית המשפט העליון". בנוסף נעלמה ההבטחה להגברת השוויון בנטל. נושא החינוך שעמד בקווי היסוד הקודמים "בראש מעייניה" של הממשלה הוגדר עכשיו "במרכז סדר העדיפויות".

 

השפעת מצע כולנו ניכרת בקווי היסוד, כאשר הממשלה מתחייבת לפעול להוזלת יוקר המחיה, ו"בעיקר בתחומי הדיור, המזון והאנרגיה". הממשלה חוזרת על התחייבותה לפעול לצמצום הריכוזיות ולהגברת התחרותיות, ומדגישה כי "בין היתר במגזר הבנקאי, חברות הביטוח ובתי ההשקעות, במטרה להוזיל את השירותים שמקבל האזרח ולאפשר אשראי זול ונגיש יותר לעסקים הקטנים והבינוניים".

 

ראשי הסיעות בכנסת ה-20 בתום בחירות 2015. נושא החינוך שהוגדר קודם בראש מעייניה של הממשלה הוגדר עכשיו "במרכז סדר העדיפויות" ראשי הסיעות בכנסת ה-20 בתום בחירות 2015. נושא החינוך שהוגדר קודם בראש מעייניה של הממשלה הוגדר עכשיו "במרכז סדר העדיפויות" צילום: אמיל סלמן

 

במקום בולט נכתב כי הממשלה תפעל לשילובם של בעלי מוגבלויות בחיי החברה, "תוך סיוע בחינוכם ותעסוקתם". הצהרה שעומדת בסתירה להסכמים הקואליציוניים הקובעים כי מוסדות חינוך תורניים שלא נבנו במימון המדינה יזכו לפטור מחובת ההנגשה לנכים, ויונגשו רק אם יימצא לכך מקור תקציבי.

 

במסגרת הסעיפים שהועתקו מקווי היסוד הקודמים הוצהר ש"הממשלה תקדם את התהליך מדיני ותחתור להסכם שלום עם הפלסטינים ועם כל שכנינו תוך שמירת האינטרסים הביטחוניים, ההיסטוריים והלאומיים של ישראל". כפי שהיה בממשלה הקודמת הוצהר כי אם יושג הסכם כזה הוא יובא למשאל עם "אם יהיה בכך צורך על פי דין".

 

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) שהקימה שדולה לחיזוק בית המשפט העליון אמרה כ "מחיקת הסעיף היא זלזול עמוק בביהמ"ש העליון והבהרה כי הממשלה הקרובה תפעל לריסוק מעמדו".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x