$
בארץ

ההקלות בדיור יסייעו בעיקר לחרדים

ההסכמים הקואליציוניים של יהדות התורה וש"ס מחזירים את הקריטריונים לזכאות לאלו שהיו נהוגים ב-2012, לפני שהתעורר הדיון הציבורי בנושא כושר ההשתכרות

אורי תובל 21:5711.05.15
בהסכמים הקואליציוניים של יהדות התורה וש"ס מופיע משפט קצר: "הממשלה תפעל לביטול אפליה בקריטריונים לדיור, ותשוב לאלו שהיו נהוגים ב־2012". נגד אותם קריטריונים מפלים מ־2012, התקפים בתוכנית הדיור המוזל מחיר למשתכן של משרד הבינוי, יצאה ביקורת ציבורית רבה בטענה שהעניקו יתרון למשפחות חרדיות שבהן שני בני הזוג לא עובדים. את הגדרת הקריטריונים הוביל שר הבינוי והשיכון דאז אריאל אטיאס, שהביקורת דווקא השפיעה עליו - הוא ביטל את הקריטריון שנותן יתרון למשפחות ברוכות ילדים, והכניס קריטריון שמתחשב בשירות הצבאי. עם זאת, הקריטריונים לא התייחסו למיצוי כושר השתכרות והעניקו ניקוד ל"ותק בנישואין" - שם יש יתרון מובהק לחרדים.

 

הממשלה הקודמת שינתה את הקריטריונים, קבעה שהזכאות תלויה בכך שזוגות יעבדו יחדיו בלפחות 120% משרה, וביטלה את הקריטריון של ותק בנישואין. החזרת הקריטריונים, כפי שנקבע בהסכמים, תעניק ניקוד גבוה יותר למשפחות חרדיות שמתחתנות מוקדם, ובהן הגבר לא פעם לומד בישיבה ואינו עובד.

 

מימין: משה גפני ויעקב ליצמן מימין: משה גפני ויעקב ליצמן צילום: עטא עוויסאת

 

ההבטחה של הליכוד למפלגות החרדיות תתגלגל בסופו של דבר לפתחו של שר האוצר המיועד משה כחלון, שיעמוד גם בראש קבינט הדיור. שר הבינוי המיועד יואב גלנט, גם הוא ממפלגתו. בכולנו מבטיחים כי יפעלו לזכאות שוויונית וראויה ובטוחים שלאחר שיעברו הרפורמות שלהם, המצב ישתפר בכל המגזרים.

 

עם זאת, הצרכים הפוליטיים בקואליציה שבה שר האוצר יהיה תלוי במפלגות החרדיות, בצירוף העובדה שאת הקריטריונים אפשר יהיה לשנות הרבה לפני שהתוכניות הגדולות של כחלון ישפיעו על השוק, מעלות את האפשרות שיותר משפחות חרדיות יהיו זכאיות בפרויקטים של משרד הבינוי מאשר לפני כן - גם אם לא מיצו את כושר ההשתכרות שלהן.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x