שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

רשות החשמל מסרבת להיערך להקמת רשות האנרגיה החדשה

בהסכם הקואליציוני עם סיעת כולנו הכריזה המדינה שתקים רשות אנרגיה תחת שר האנרגיה. ברשות החשמל מזכירים שמטרת הקמתה הייתה להרחיק את הפוליטיקאים ממדיניות ותעריפי החשמל

ליאור גוטמן 14:2711.05.15

ברשות החשמל מסרבים להגיב על הפרסום אודות נוסח ההסכם הקואליציוני עם סיעת כולנו שבו הוכרז כי תוקם רשות אנרגיה חדשה תחת שר האנרגיה ש"יעסוק במדיניות ובכלל זה מדיניות קביעת התעריפים ומתן הרישיונות" לתחנות הכוח.

ברשות ממתינים לראות כיצד הניסוח ימומש בשטח ובינתיים משמיעים ביקורת נוקבת על משרדי הממשלה שהסכימו לחתום על סעיף כזה.

 

הרשות הוקמה במקור ב־1996 כדי שמשרד האנרגיה, האחראי על חברת חשמל, לא יוכל להתערב בתעריף החשמל, שהוא מקור ההכנסה שלה. בנוסף, היא נועדה למנוע מצב שבו פוליטיקאים מעלים את תעריף עבור מתחרי חברת חשמל (כמו תחנות כוח), מה לפגוע בתחרות במונופול החזק.

 

אורית פרקש הכהן אורית פרקש הכהן צילום: עופר חן

 

במשרד האנרגיה לעומת זאת כבר מחכים לקלוט את הרשות, וציינו שגוף עצמאי אחד יכול לקדם קביעות שעלולות לטלטל את המשק. לדוגמה, דלק של יצחק תשובה ונובל אנרג'י האמריקאית דרשו מהרשות שתפסיק להתערב להם בכיס, לאחר שסירבה להכיר בחוזי גז של מאגר תמר.

 

בחברת החשמל, שעמה התעמתה הרשות במשך שנים עם דרישות שקיפות או ניסיונות לצמצם חריגות שכר טענו שהרשות "הביאה את הפירוק על עצמה".

 

האיזון המאפיין את רשות החשמל נובע מחלוקת השליטה בה בין משרדי האוצר והאנרגיה, שמינו יחד את חמשת חברי המליאה. בנוסף, שר האנרגיה מעולם לא התערב בתעריפים בצורה ישירה. ההסכם החדש לא רק שמאיים להכפיף את הרשות לשר אחד, אלא גם לפתוח בפניו אפשרות להשפיע יותר מכיום.

 

הרשות אמנם נצמדה לאורך השנים לסל הדלקים של חברת החשמל בכל הנוגע להחלטות התעריף, אך המדיניות נקבעה עד כה בעיקר על ידי אגף התקציבים באוצר. למשל, כשהתפוצצה צנרת הגז המצרית ב־2011, לחץ האוצר על חברת החשמל שלא להעלות את תעריף החשמל ב־40% בבת אחת בשל הצורך להפעיל את תחנות הכוח באמצעות שריפת סולר יקר להפעלת תחנות הכוח.

 

בסביבת האוצר אומרים שהקמת גוף חדש שיהיה כפוף למשרד

 

התשתיות איננה החלטה רעה. רשות החשמל ניצבת כיום בפני מספר בג"צים מצד יצרני חשמל סולארים או קונבנציונאלים, מתן אוטונומיה מופרזת לרשות אחת עלול לטלטל את השוק. לפיכך, סבורים באוצר שיישום ההחלטה "יעשה רק סדר" כשגוף אחד בלבד יחליט גם על מחיר האנרגיה וגם על הפעלת תחנות הכוח. ברור שהמאבק על עצמאות הרשות לא יעבור בשקט מצד ארגוני חברה וסביבה, או חברי כנסת שיבקשו להרחיק מהרשות את טביעת ידם של השרים.

 

בסביבת כחלון הכחישו את הפרסום, ואמרו שלא יתנו ידם לפגיעה ברשות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x