בארץ

המלחמה הראשונה בין כחלון לגפני: דמי אבטלה לעצמאים

חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה הגישו הצעות חוק לסיוע לעצמאים, ויו"ר ועדת הכספים המיועד מוצא את עצמו בבעיה - הוא תומך באופן אישי בהצעת האופוזיציה, אך מחויב להצעת הקואליציה. ייתכן שהפתרון יהיה לאחד את שתיהן להצעת חוק אחת

אורי תובל 15:1711.05.15

יו"ר ועדת הכספים הנכנס ח"כ משה גפני מיהדות התורה ימצא את עצמו מתמודד בקרוב עם שתי הצעות חוק העוסקות בתמיכה בעצמאים - האחת מטעם חבר הקואליציה אלי כהן מכולנו, שאמורה להפוך להצעת חוק ממשלתית, והשנייה מטעם חברת האופוזיציה מרב מיכאלי מהמחנה הציוני. כהן מציע להקים קרן ייעודית לתשלום דמי אבטלה לעצמאים שסגרו את העסק, שאותה יוכלו לתבוע שלוש פעמים במהלך חייהם (לאחר שעבדו כעצמאים לפחות שנתיים לפני כן). מיכאלי מציעה שעצמאים יוציאו לעצמם תלוש שכר, כולל הפרשות לפנסיה ולביטוח לאומי, וכך יהיו זכאים לאותה רשת ביטחון שממנה נהנים עובדים שכירים.

 

 

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מתוך 517 אלף עסקים בישראל ב־2013, 207 אלף הם עסקים של אדם אחד ועוד כ־177 אלף מעסיקים עד ארבעה עובדים. עסקים אלה פגיעים במיוחד לשינויים בתזרים ההכנסות, אך אינם נהנים מרשת ביטחון סוציאלית. אין לעובדים דמי אבטלה במקרה של פשיטת רגל, הנשים נפגעות בתשלום דמי לידה, והם לא זכאים לפיצוי במקרה של פגיעה בעבודה ואובדן כושר השתכרות בשל מחלה, תאונה או הפסקת עבודה.

 

ח"כ מרב מיכאלי ח"כ מרב מיכאלי צילום: חיים צח

 

 

ח"כ אלי כהן (כולנו) ח"כ אלי כהן (כולנו)

 

כהן מסביר שמטרת החוק שלו היא "לתקן את העיוות והאפליה בסוגיית דמי האבטלה, משום שעצמאי שסוגר את העסק שלו לא זוכה לאותה כרית ביטחון שממנה נהנה שכיר שמפוטר". מיכאלי אומרת כי החוק שלה "הוא שינוי תודעתי: העובד ימשיך להיות עצמאי שמוציא חשבוניות ומדווח למס הכנסה על כלל הכנסותיו, אך אחת מהוצאותיו תהיה תלוש השכר לעצמו". לדבריה, "הצעת החוק תשווה את הזכויות הסוציאליות של העצמאים ואת התקרות להפקדות לפנסיה ולתגמולים לאלו של השכירים, כך שרשת הביטחון שקיימת לשכירים תהיה זמינה גם לעצמאים".

 

גפני תומך בהצעת החוק של מיכאלי שאותה יזמה לשכת יועצי המס, ואף חתום עליה עם עפר שלח מיש עתיד וגילה גמליאל מהליכוד. "יש אפליה קשה נגד עצמאים בישראל, המדינה אומרת להם 'תעבדו לבד ותדאגו לעצמכם, לי אין חלק בזה'. לכן אין הצעת חוק צודקת מההצעה הזאת", אומר גפני. הוא מוסיף כי אינו מתנגד להצעה של כולנו, אך בכוונתו להגיע להסכמה עם שר האוצר גם בנוגע להצעתה של מיכאלי. ייתכן שאף יציע לצדדים לשלב את הצעותיהם לחוק אחד.

 

לדברי גפני, היה ניסיון לקדם הצעות חוק דומות בכנסת הקודמת, והוא צופה שהאוצר יתנגד להצעה בשל עלויותיה. על פי הערכות, רק דמי האבטלה לעצמאים עשויים לעלות 200 מיליון שקל בשנה, כך שעלות ההצעה של מיכאלי צפויה להיות גבוהה מכך משמעותית. "שוויון עולה כסף", אומרת מיכאלי, ומוסיפה כי "מדובר במגזר יצרני שהתרומה שלו למשק ולכלכלה גבוהה. הם צריכים לשלם כמו עובדים אחרים ולהיות זכאים בדיוק לאותן זכויות". נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי, שמעורב גם הוא בהצעה של מיכאלי, מסביר כי הוא "מתנגד להצעות שמעלות פתרון ספציפי לדמי אבטלה לעצמאים. יש למצוא פתרון כולל למצב של אובדן הכנסה מכל סיבה שהיא - ממחלה קשה ועד פשיטת רגל".

 

בעולם דווקא דואגים לרשתות ביטחון לעצמאים

קנדה, ארה"ב ואירלנד מקדימות אותנו

 

ההטבה הזו, שנקראת דמי אבטלה לעצמאים, אינה נהוגה במרבית מדינות העולם, לפחות לא בשם זה.

 

אבל ישנן מדינות שמעניקות רשת ביטחון לעצמאים, בין היתר במסגרת תוכניות לקידום עסקים קטנים. בקנדה למשל הממשלה מפעילה תוכנית ביטוח תעסוקתי, שבמסגרתה עצמאים זכאים לקבל תמיכה אם נאלצו להפחית את שעות העבודה שלהם אל מתחת לשיעור מסוים ביחס להיקף המשרה שעבדו בה לפני כן. הסיוע הזה ניתן גם אם בעל העסק חולה או נאלץ לטפל בבן משפחה חולה.

 

אבטלה בארה"ב אבטלה בארה"ב צילום: בלומברג

 

בארה"ב מפעילות המדינות השונות תוכניות לביטוח תעסוקתי שאליהן יכולים להצטרף עצמאים. התוכניות האלו מבטיחות סיוע לתקופת חיפוש העבודה של העצמאי, וזאת אם הוא מוכיח שעבר רף מסוים של שעות עבודה ושהרוויח שכר מסוים בחודשים שקדמו לסגירת העסק.

 

באירלנד, בניגוד למדינות אחרות, דווקא משלמים דמי אבטלה לעצמאים מובטלים, אך רק אם הם לא נושאים באחריות ישירה לסגירת העסק שלהם. עצמאים זכאים לבקש סיוע גם אם היקף השעות שהם עובדים ירד עד כדי שאינו מספיק לפרנס אותם.

דמי האבטלה מוענקים לעצמאי המובטל כל עוד הוא מוכיח שהוא נמצא בתהליך של חיפוש עבודה.

גובה הסיוע נקבע לפי גובה ההכנסה של העצמאי בחודשים שקדמו לסגירת העסק, והוא ניתן בכפוף להגשת דו"חות שמהווים סימוכין לאותן הכנסות לרשויות.

רן אברמסון

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x