$
בארץ

רשות החשמל תפורק, שרים יחזרו לשלוט בתעריפים

נתניהו דרש בהסכם הקואליציוני עם כולנו כי רשות החשמל תתאחד עם רשות הגז. שר האנרגיה יהיה האחראי לרשות המאוחדת ויפקח על תעריפי החשמל

ליאור גוטמן 06:4910.05.15

כמעט 20 שנה אחרי שהוקמה ולאחר עשור של התנצחויות עם שרי התשתיות לדורותיהם משרדי ראש הממשלה והאוצר יפעלו עם משרד האנרגיה כדי לפרק את רשות החשמל. כך עולה מנוסח ההסכם הקואליציוני שנחתם בין שר האוצר המיועד משה כחלון לבין בנימין נתניהו בעקבות דרישת ראש הממשלה.

 

עד היום עסקה רשות החשמל בקביעת תעריפי החשמל לכלל תחנות הכוח (תחנה סולארית, קונבנציונלית, רוח), לרבות קביעת התעריף של חברת החשמל. כעת השליטה בתעריפי החשמל תעבור לידי פוליטיקאים, זאת בניגוד לעצמאות שהרשות נהנתה ממנה עד כה. מדובר ב"סוכרייה" גדולה שיקבל שר האנרגיה החדש.

 

 

לפי סעיף 75 להסכם שנחתם בין כחלון לנתניהו, "הממשלה וסיעות הקואליציה יתמכו באיחוד רשות הגז ורשות החשמל לכדי רשות אחת שבראשה שר האנרגיה". כלומר, מי שימונה לשר יהיה אחראי בין השאר לקביעת התעריפים של חברת החשמל, אותה חברה ממשלתית שמשרד התשתיות משמש כרגולטור הראשי שלה בתחום פיתוח משק החשמל.

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: רויטרס

 

הדרישה לפירוק רשות החשמל נולדה בעקבות לחץ של חברות הגז: אלה טענו לאורך השנים שלא ייתכן שהן סוגרות חוזי גז עם תחנות הכוח והרשות מבטלת אותם בדיעבד. בחוק ההסדרים של 2014 ניסתה הממשלה לגבש את הרשות האמורה, אולם שר האנרגיה סילבן שלום בלם את המהלך בשל חשש מפגיעה בסמכויותיו.

 

הבקשה לאחד את כל נושאי טיפול הגז עלתה שנית בתחילת 2015 במסגרת המו"מ לפירוק דואופול הגז (דלק ונובל אנרג'י) בין יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל, הממונה על התקציבים אמיר לוי ומנכ"לית משרד התשתיות אורנה הוזמן־בכור לבין חברות הגז. כפי שנחשף בינואר ב"כלכליסט", קנדל הודיע לנובל אנרג'י שהוא יפעל להקים רשות־על לענייני אנרגיה, ועיון בהסכם הקואליציוני מלמד שזו אכן הכוונה. במקביל המדינה תקים רשות נפט חדשה שתפקח על כל חלוקת רישיונות חיפושי הגז ותפקוד החברות הפועלות בים התיכון. רשות זו תוכפף לרשות האנרגיה החדשה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x