$
בארץ

מסתמן: נתניהו מסכים למינוי איילת שקד לשרת המשפטים

נתניהו כנראה יוותר על תיק המשפטים, למרות שלכל אורך הדרך היה לו חשוב לשמור אותו בידי הליכוד. סיעת תקומה שרצה בבחירות כחלק מהבית היהודי דורשת את התיק לנציג הבכיר שלה - השר אורי אריאל

אורי תובל 12:5806.05.15

שבעה שבועות לאחר שזכה לניצחון סוחף בבחירות, לראש הממשלה בנימין נתניהו נותרו רק שעות ספורות, עד היום בחצות, להודיע לנשיא ראובן ריבלין שעלה בידיו להקים ממשלה.

 

מי שמפריד בין נתניהו למטרתו הוא יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט שהקשיח את עמדותיו ביממה האחרונה, ודורש עתה למנות את איילת שקד לשרת משפטים ולא לשרת התרבות והספורט כפי שתוכנן. ככל הנראה נתניהו הסכים בשעות האחרונות למינוי איילת שקד לשרת המשפטים.

 

המו"מ כעת הוא על הסמכויות שיינתנו לשקד, בהנחה שתהפוך לשרת המשפטים מטעם הבית היהודי. שקד תעמוד בראש ועדת השרים לחקיקה, אך יש ויכוח על העמדתה בראש הוועדות לבחירת שופטים ולבחירת דיינים. נראה שנתניהו חושש מעימות חריף מדי בין הממשלה למערכת המשפטית עם הצבתה של שקד בראש הוועדה למינוי שופטים. העמדתה בראש הוועדה לבחירת דיינים כנראה מעלה את כעסן של המפלגות החרדיות, לאחר שהבית היהודי קידם בכנסת שעברה את החוק שהרחיב את הוועדה וקבע שארבע מחברותיה יהיו נשים.

 

לשני הצדדים ברור כי תימצא פשרה וההסכם ייחתם היום, משום שלא סביר שבנט יוביל להפלת ממשלת הימין המסתמנת. נתניהו כנראה יוותר על תיק המשפטים, למרות שלכל אורך הדרך היה לו חשוב לשמור אותו בידי הליכוד. ייתכן שנתניהו עוד ינסה לשכנע את בנט לקחת את התיק לעצמו או להשאיר את התיק בידיו כששקד סגניתו.

 

איילת שקד איילת שקד צילום: יאיר שגיא

 

 תקומה דורשת את תיק המשפטים לאורי אריאל

 

ההתקרבות של משרד המשפטים לידי הבית היהודי גורמת למתיחות פנימית, כאשר סיעת תקומה שרצה בבחירות כחלק מהבית היהודי דורשת את התיק לנציג הבכיר שלה - השר אורי אריאל. אריאל מועמד לתיק החקלאות, שהיה אמור להיות התיק השני בחשיבותו של הבית היהודי. עם הקבלה המסתמנת של תיק המשפטים, החלו גורמים בתקומה לדרוש לשדרג את מעמדם, והשר אריאל פנה לבנט ודרש את המשפטים.

 

גורמים מרכזיים בבית היהודי אומרים כי התיק מיועד באופן בלעדי לשקד, ונראה שאריאל מנסה לשפר את ההישגים של סיעת תקומה, במטרה שנציגה השני ברשימה, ח"כ בצלאל סמוטריץ' יזכה בתפקיד כמו יו"ר ועדה או סגן שר. מינוי כזה של הח"כ החדש ברשימה יבוא על חשבון ח"כים ותיקים של הבית היהודי כמו ניסן סלומינסקי, מוטי יוגב או אלי בן דהן.

 

ח"כ סמוטריץ' אמר ל"כלכליסט" כי אינו מעוניין בתפקיד סגן שר.

 

לטענת הגורמים, לתקומה הובטח תיק, ו"אריאל אכן קיבל תיק שמחזיק בדיוק את מה שהוא מתעסק בו - חקלאות, החטיבה להתיישבות, מינהלת הבדואים וגרעיני ההתיישבות". עוד הזכירו הגורמים, כי "לא ראינו את אנשי תקומה מצביעים לבית היהודי - הם הצביעו לאלי ישי ויחד".

 

תסכול רב בבית היהודי

 

המו"מ עם הליכוד בשבועות האחרונים גרם לתסכול רב בבית היהודי. לאחר שנתניהו הכריז לקראת הבחירות שהמפלגה תהיה שותפה בכירה בממשלה בלי קשר למספר המנדטים שבו תזכה, נוצר נתק בין הצדדים ונתניהו חזר בו מההבטחה מלפני הבחירות למנות את בנט לשר הביטחון. זמן ממושך במהלך המו"מ הוצע לבנט להישאר במשרד הכלכלה וגם ההבטחה לתיק שלישי המתינה לשלב מאוחר.

 

במקביל, הליכוד מיהר לסכם עם יהדות התורה על ביטול צעדים רבים שהבית היהודי תמך והוביל בממשלה הקודמת - חוק השוויון בנטל, הרפורמה בגיור, ברישום לנישואים ועוד. אך המכה הקשה הגיעה שלשום כאשר הליכוד חתם עם ש"ס על הסכם שלא הותיר לבית היהודי כל נגישות למשרד הדתות או לשירותי הדת.

 

שלשום עוד הציע נתניהו לבית היהודי את תיקי החינוך לבנט, החקלאות לאורי אריאל והתרבות והספורט לשקד. אולם החלטתו של אביגדור ליברמן לא להיכנס לממשלה העלה את כושר המיקוח של בנט. בבית היהודי אף חוששים שבתוך זמן קצר ייכנס המחנה הציוני לממשלה -מה שיחליש את מעמד המפלגה שאף אמורה למצוא את עצמה מחוץ לממשלה.

 

נתניהו אם כן צפוי להציג הערב ממשלה צרה ביותר של 61 מנדטים, שהשותפה מרכזית בה, כולנו של משה כחלון, סבורה שהיא אינה מספיקה כדי להעביר את הרפורמות הגדולות שעליהן סיכמה עם ראש הממשלה.

 

בתוך כך, האופוזיציה מנסה להתחיל לכרסם בממשלת 61 המנדטים שנתניהו אמור להציג הערב לנשיא. ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני קראה היום למשה כחלון לעזוב את הממשלה, ולחבור לממשלה בראשות המחנה הציוני ובשותפות עם יש עתיד. "באת להצליח. אבל עוד לפני שהתחלת להכין את תקציב 2016 נתניהו כבר מכר את כולו לטובת אינטרסים פוליטיים צרים של קבוצות לחץ סקטוריאליות". שפיר הזכירה לכחלון את דבריו לפיהם ממשלת 61 אינה טובה והוסיפה כי כולנו, יש עתיד והמחנה הציוני הם חלק מ"מחנה דמוקרטי, ציוני וליברלי. שלוש מפלגות גדולות המייצרות גוש חוסם יציב וחזק שיש בכוחו להכתיב את הכיוון שאליו תצעד ישראל".

 

בג"ץ נגד ליצמן

 

הבוקר, הגישו שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן מיש עתיד וח"כ קארין אלהרר ממפלגתה, עתירה לבג"ץ נגד מינוי סגן שר במעמד של שר במשרד הבריאות - תפקיד אליו מיועד ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה. "בראש המשרד צריך לעמוד שר במשרה מלאה", אמרה גרמן שאף קראה למועצת גדולי התורה של אגודת ישראל לאפשר לליצמן להתמנות לשר. "מינוי של ח"כ ליצמן כסגן שר הבריאות פוגע בייצוג המשרד בעניינים בוערים בישיבות ממשלה", הוסיפה אלהרר. לפי העתירה, בג"ץ הביע את דעתו בעבר כי מינוי סגן שר במעמד שר הוא "מוסד הקרב לתום דרכו" וכי "ראוי משרד ממשלתי כי מי שעומד בראשו בפועל, במהות, יהא בעל כל הכוחות והסמכויות, מהחל ועד כלה".

 

את ההודעה לנשיא על כך שהצליח להקים ממשלה צפוי בנימין נתניהו להעביר בהמשך היום בטלפון או במכתב, מבלי להגיע אליו להודעה רשמית וחגיגית. נראה שזהו סיום סמלי למשא ומתן שהתחיל בקול תרועה רמה, והפך לרצף של השפלות הדדיות בין ראש הממשלה לשותפיו לממשלתו הקרובה, כאשר מעט מדי מידע הועבר באופן מסודר לציבור וכשחלק מההסכמים הקואליציוניים נחתמו בלי כל הודעה, וטקס החתימה תועד בטלפונים סלולריים של עוזרי הפוליטיקאים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x