$
בארץ

דלק תידרש למכור את האחזקות שלה במאגר תמר בתוך 4 שנים

מחר צפויה להתקיים אחת הפגישות האחרונות של הצוות הבין־משרדי לבחינת התחרות במשק הגז, כדי לגבש מסמך ממשלתי רשמי בנושא. נובל אנרג'י מזהירה את הלקוחות: צפוי ביקוש גבוה בקיץ, אל תבנו על אספקת גז מעבר לכמות שנקבעה מראש

ליאור גוטמן 23:3005.05.15

משרדי ראש הממשלה, האוצר והאנרגיה צפויים להתכנס מחר (ד') כדי לגבש מסמך ממשלתי רשמי לפתיחת שוק הגז לתחרות. מי שיגבש את המסמך הם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל, ראש אגף התקציבים באוצר אמיר לוי ומנכ"לית משרד האנרגיה אורנה הוזמן־בכור.

 

על פי המסתמן, המסמך יכלול דרישה מדלק למכור את אחזקותיה במאגר תמר (31.25%) בתוך שנתיים עד ארבע שנים. המדינה נוטה שלא לוותר על דילול חלקה של נובל אנרג'י במאגר תמר, וההערכות הן שנובל תתבקש לרדת לרף אחזקות של כ־25%, וזאת במקום 36% כיום.

 

תשובה. יצטרך לוותר על תמר תשובה. יצטרך לוותר על תמר צילום: משה בנימין

 

נובל תקים צנרת נוספת

 

ה"סוכריה" שנובל תקבל בתמורה למהלך הזה היא הקדמה משמעותית בלוחות הזמנים של ייצוא הגז ממאגר תמר למצרים. מדובר בחוזה שנחתם בראשי תיבות בשנה שעברה, שבמסגרתו מאגר תמר ימכור כחמישית מנפחו ליוניון פנוסה הספרדית (UFG), שמחזיקה מתקן ייצוא גז נוזלי בצפון מצרים. היקף החוזה הוא כ־20 מיליארד דולר לתקופה של 15 שנה, ונובל אנרג'י תוכל להגדיל את היקף הגז שהיא משווקת לחו"ל על חשבון הוויתורים שתעשה באחזקותיה במאגר תמר (כלומר, 11% מנפח המאגר).

 

עם זאת, נובל תידרש להקים צנרת גז שנייה לישראל, מעבר לזו הבודדת שמשרתת כיום את המשק. על אלו יוטל פיקוח מחירים סביב 5.3 דולרים ליחידת אנרגיה, מחיר זהה לעסקאות הגז של תחנות כוח פרטיות וזול בכ־30% מתמחור של מפעלי תעשייה.

 

לגבי מאגר לווייתן ככל הנראה אין פריצת דרך, כך שבשלב זה לא ברור כיצד משרדי הממשלה יתייחסו אליו. הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיוויד גילה דורש שהמאגר יפוצל כך שכל חברה תשווק את הגז שלה ואילו נובל אנרג'י מתנגדת למהלך. העיכוב במציאת פתרון גרם לדחיית הפיתוח לקראת שנת 2020, שנה וחצי מעבר לתכנון המקורי.

 

מאגר תמר. המדינה לא תוותר על דילול האחזקות של נובל מאגר תמר. המדינה לא תוותר על דילול האחזקות של נובל צילום: אלבטרוס

 

נובל מזהירה מעומס בצנרת

 

בתוך כך, נובל אנרג'י שלחה אתמול מכתב לכל לקוחותיה, שלפיו מהקיץ הקרוב אספקת גז מעבר לחוזה הרשמי (כלומר ביקוש יתר) תיעשה רק במידה שהביקוש יאפשר זאת. המשמעות היא שמפעל או תחנת כוח חדשה שיבקשו לקבל גז מעבר לצרכים השוטפים ייאלצו לעמוד בתור ולקבל גז רק ביחס לכמות הזמינה באותו רגע.

 

המכתב נשלח לאור ההפעלה הצפויה של תחנת הכוח הפרטית דליה, שאמורה לעבוד כבר בקיץ הקרוב בתפוקה מלאה. תחנת כוח זו תפיק 870 מגה וואט, שהם כ־7% מכושר הייצור של חברת החשמל. מאחר שדרישות תחנת הכוח לקבלת גז הן גבוהות מאוד, יכולת הזרמת הגז (קיבולת הצינור) תגיע למיצוי מלא. כלל אספקת הגז של ישראל נשענת גם בימים אלה על צינור אחד בלבד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x