בארץ

אחרי הודעת ליברמן: הבית היהודי תנסה להשיג את תיק החוץ

המפלגה החליטה אמש להמשיך במו"מ ולא לקבל את הצעתו האחרונה של נתניהו. את המו"מ ינהל היו"ר נפתלי בנט. ככל הנראה הבית היהודי מבקשים לצרף את תיק החוץ אל תיקי החינוך והחקלאות, ולא במקום אחד מהם

אורי תובל 08:2205.05.15

הבית היהודי החליטה לנצל את המצוקה אליה נקלע ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות החלטתו של אביגדור ליברמן שלא להיכנס לממשלה ולשפר עמדות בממשלה הבאה.

 

 

מפלגתו של נפתלי בנט, שנחשבת לנפגעת העיקרית במו"מ הקואליציוני, תנסה ככל הנראה לכוון אל תיק החוץ שאותו דרשה לאורך שלבים ארוכים במו"מ, עד שוויתרה עליו כשהבינה שהוא מיועד לליברמן. המפלגה החליטה אמש להמשיך במו"מ ולא לקבל את הצעתו האחרונה של נתניהו.

 

הבית היהודי הודיעה שהסיעה בכנסת הסמיכה את בנט לנהל את המו"מ מול ראש הממשלה "על כל המשתמע מכך" - כשמדובר למעשה בהדחה של ח"כ איילת שקד שהיתה הפוליטיקאית בצוות המו"מ לצד המנכ"ל ניר אורבך. אתמול פורסמו ב"כלכליסט" טענות של גורמים במפלגה שלדבריהם איילת שקד נכשלה במו"מ עם הליכוד וש"ס על חלוקת הסמכויות בתחום הדתות - שלבסוף ניתן באופן מלא לדרעי. ככל הנראה הבית היהודי מבקשים לצרף את תיק החוץ אל תיקי החינוך והחקלאות, ולא במקום אחד מהם.

 

נתניהו צריך להשלים את הרכבת הממשלה עד מחר, ולהודיע על כך לנשיא ראובן ריבלין. לא נראה שהבית היהודי יכשילו את הקמת הממשלה אך ינסו ללחוץ את נתניהו ככל הניתן, בעיקר לאחר שבהסכם הקואליציוני שנחתם אמש עם ש"ס קיבלה המפלגה החרדית שליטה מלאה במשרד הדתות, שלושה תיקים, שני תפקידי שר ושני סגני שרים. עם זאת, יש לציין שש"ס לא העלתה את רף דרישותיה לאחר הודעתו של ליברמן, אך מאידך הצליחה לקבל את כל דרישותיה במו"מ, מלבד בחירתה לוותר על תיק הפנים.

 

בנימין נתניהו מקבל את המנט להרכיב ממשלה (ארכיון) בנימין נתניהו מקבל את המנט להרכיב ממשלה (ארכיון) צילום: איי פי

 

אמש פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה המנסה לשכנע את הבית היהודי לקבל את ההצעה האחרונה שהועלתה בפניה. לפי ההודעה, ראש הממשלה נתניהו "הציע לבית היהודי הצעה חסרת תקדים" כדי שתצטרף לממשלה: משרד החינוך, משרד התפוצות וחברות בקבינט ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, משרד החקלאות והחטיבה להתיישבות לשר אורי אריאל ומשרד התרבות והספורט כולל הטוטו המיועד לח"כ איילת שקד. בנוסף הציע הליכוד סגן שר ביטחון שיהיה אחראי על המינהל האזרחי ביהודה ושומרון, ואת יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת - שאליו מיועד יו"ר ועדת הכספים הנוכחי סימן סלומינסקי.

 

עוד נמסר בהודעת ראש הממשלה כי "בנוסף, יוגדל משמעותית תקציב משרד החינוך ומאות מיליוני שקלים יוקצו למוסדות החינוך של הציונות הדתית ולשורה של פעילויות שיבצע שר החינוך המיועד". נתניהו מזהיר, כי אם הבית היהודי לא יצטרפו לממשלה - האחריות לנפילת ממשלת הימין תהיה עליהם ובמקומה תבוא "ממשלת שמאל בראשות הרצוג, שתפנה יישובים,

תתפשר על ירושלים, תפגע בציבור הציוני-דתי ותתכופף בפני לחצים בינלאומיים".

 

ש"ס חתמה כאמור אמש על כניסתה לממשלה. על פי ההסכם, ש"ס תקבל את משרדי הכלכלה, פיתוח הנגב והגליל והדתות, כאשר דרעי צפוי לשלוט בשני המשרדים הראשונים, וככל הנראה יעקב מרגי יהיה בדתות. בנוסף, תקבל ש"ס סגן שר במשרד האוצר או שר במשרד האוצר שיהיה האחראי על מינהל התכנון - לתפקיד זה אמור להתמנות ח"כ יצחק כהן, המשמש כיום כיו"ר ועדת חינוך וסגן יו"ר הכנסת.

 

במעמד החתימה אמר דרעי שהשיג את שלושת היעדים החברתיים שדרש: פטור ממע"מ על מוצרי יסוד, רפורמה בדיור הציבורי שתאפשר את הגדלת מספר הדירות, והעלאת שכר המינימום - כאשר בש"ס מתעקשים על 30 שקל לשעה בקרוב. דרעי אמר: "ממשלת 61 היא ממשלה צרה אבל זה הקטן גדול יהיה, אני קורא ליו"ר המחנה הציוני ידידי יצחק הרצוג, תצטרפו לממשלה, יש פה הזדמנות אמיתית לממשלה חברתית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x