$
בארץ

פלוג וכחלון סיימו פגישה ראשונה: תוקם ועדה לקידום התחרות באשראי

שר האוצר המיועד משה כחלון ונגידת בנק ישראל סיכמו לבחון את השלכות הפרדת חברות כרטיסי האשראי מידי הבנקים – צעד לו התנגד בנק ישראל נחרצות בעבר

תומר ורון 15:3304.05.15
שר האוצר המיועד משה כחלון ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג סיימו לפני זמן קצר (ב') את פגישת העבודה הראשונה שלהם בה סיכמו כי לאחר הקמת הממשלה תוקם ועדה שתבחן דרכים לקידום התחרות באשראי למשקי בית ולעסקים קטנים וכמו כן את הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים.

 

אחת הדרכים העיקריות לעודד את התחרות באשראי למשקי בית והעסקים הקטנים הנשלט כיום בידי המערכת הבנקאית היא קידומו של חוק נתוני אשראי. קידום החוק צפוי להתקל בהתנגדות בעיקר מצידם של שני הבנקים הגדולים המחזיקים כיום בנתח שוק של 30% כל אחד ועל כן גם במידע רב על הלקוחות. חוק נתוני אשראי רחב יסדוק את מונופול המידע שיש לשני הבנקים הגדולים ויאפשר גם לבנקים הקטנים וגם לגופים חוץ בנקאיים להתחרות באפקטיביות על מתן אשראי קימעונאי שכן החוק יאפשר להם לתמחר את הלקוח בצורה מתאימה. הנושא נמצא כיום בידי ועדה בינמשרדיצ שבראשה עומדת המועצה הלאומית לכלכלה שבוחנת כיצד יש להנהיג את חוק נתוני האשראי.

 

פלוג וכחלון סיכמו לבחון את השלכות הפרדת חברות כרטיסי האשראי מידי הבנקים – צעד לו התנגד בנק ישראל נחצרות בעבר. כיום פועלות בשוק שלוש חברות בלבד, הן המנפיקות היחידות והן הבולטות היחידות. בנוסף לכל, הן גם חברות בנות של הבנקים הגדולים דבר שיוצר חסם מבני לתחרות בשוק.

 

משה כחלון משה כחלון צילום: גיל נחושתן

 

בדו"ח שפרסמה הרשות להגבלים עסקיים בחודש ספטמבר האחרון על שוק כרטיסי האשראי היא כתבה כי הבעיה המבנית מתמרצת אותן לייקר את הריבית ללקוחות שלוקחים הלוואה. "התמריץ להעלות את הריבית הנגבית ממחזיקי כרטיס אשראי עלול שלא להיות מרוסן על ידי החשש מאובדן לקוחות לאשראי בנקאי, שכן מי שמספק את האשראי הבנקאי הוא ממילא חברת האם של חברת כרטיסי האשראי", נכתב בדו"ח.

 

חברות כרטיסי האשראי סיימו את שנת 2014 עם הכנסות של כ-4 מיליארד שקל ורווח נקי של 639 מיליון שקל - עליה של 1.3% בהשוואה ל-2013.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x