$
משפט

בית משפט לתביעות קטנות: גם שיחות מכירה טלפוניות הן ספאם

בית המשפט חייב את פלאפון לשלם 4,000 שקל לתובע בגין שיחות מכירה שקיבל. פלאפון צפויה לערער למחוזי בטענה כי מדובר בפרשנות שגויה של חוק הספאם

אופיר דור 17:2130.04.15

פסיקה מפתיעה של בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים לפיה גם שיחות מכירה טלפוניות יכולות להיחשב כספאם. בית המשפט החליט בשבוע שעבר לחייב את חברת פלאפון לשלם 4,000 שקל לתובע בגין ארבע שיחות מכירה שקיבל ממשווקים שלה.

 

פלאפון מתכוונת לערער לבית המשפט המחוזי בטענה כי מדובר בפירוש שגוי של חוק הספאם המתייחס רק לשיחות מוקלטות או להודעות SMS ומייל שנשלחות ללקוחות. בפלאפון יטענו כי שיחות מכירה טלפוניות אינן יכולות להיחשב לספאם על פי החוק וכי החלטת בית המשפט למעשה מחסלת לחלוטין את תחום הטלמרקטינג.

 

נציגת שירות (ארכיון) נציגת שירות (ארכיון) צילום: shuterstock

 

התובע, אלעד אורי, חתם ב-19 במאי השנה על הסכם פשרה עם פלאפון במסגרתו שילמה לו החברה 15 אלף שקל בגין שיחות נכנסות שבוצעו אליו על ידי אנשי מכירות ומשווקים של החברה ומסרונים שנשלחו אליו מטעם פלאפון כדי לשכנעו לעבור להיות לקוח שלה. בנוסף התחייבה פלאפון למחוק את שמו מרשימת הלקוחות אליהם פונים נציגי מכירות ומשווקים שלה.

 

למרות זאת, לאחר חתימת הסכם הפשרה המשיכו משווקים מטעם פלאפון להתקשר לתובע לפחות ארבע פעמים נוספות במהלך החודשים יולי-אוגוסט. התובע דרש פיצוי כולל של כ-34 אלף שקל בגין עוגמת נפש שנגרמה לו.

 

פלאפון טענה בתגובה כי אי אפשר להגדיר שיחות מכירה טלפוניות שנעשו מול גורם אנושי כשיגור דבר פרסומת כפי שזה מוגדר בחוק הספאם. כמו כן טענה פלאפון כי השיחות לתובע נעשו על ידי גורמים חיצוניים, משווקים, על אף שהיא הנחתה אותם שלא לפנות יותר אליו.

 

הרשמת הבכירה בבית המשפט לתביעות קטנות סיגל אלבו קבעה שהשיחות השיווקיות עונות להגדרה של משלוח דברי פרסומות, ובכך נתנה פרשנות מרחיבה מאוד לחוק הספאם, ופסקה כי פלאפון תשלם לתובע 4,000 שקל פיצוי בנוסף ל-500 שקל הוצאות.

 

לדברי עו"ד מי-טל גרייבר-שוורץ, מנהלת תחום קשרי קהילה ורגולציה באיגוד האינטרנט הישראלי, גוף המטפל רבות בנושא ספאם, "מדובר בפסיקה מאוד מעניינת, אם כי סביר שפלאפון תערער ושההחלטה תתהפך במחוזי. לצערם של הלקוחות, פסיקה של בית המשפט לתביעות קטנות לא מחייבת שופטים אחרים (אינה מהווה תקדים מחייב), ולא יכולה לשמש כביסוס לתביעות דומות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x