$
משפט

בלעדי לכלכליסט

פרשת המרמה ב"עמיתים": מנהל ההשקעות במו"מ להסדר טיעון

צחי כהן, מנהל צוות השקעות בקרנות הפנסיה המולאמות ב-2005-2012, מואשם שגרף 7.7 מיליון ש' על חשבון החוסכים - באמצעות ניצול מידע מוקדם על המניות שיירכשו ב"עמיתים"

תומר גנון 19:3223.04.15

צחי כהן, מנהל צוות השקעות בקרנות הפנסיה "עמיתים" בין השנים 2005-2012, המואשם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הפרת אמונים ותרמית בני"ע, נמצא במו"מ מתקדם להסדר טיעון. כך נודע ל"כלכליסט". הפרקליטות טוענת כי בעקבות הפעילות התרמיתית, גרף כהן רווחים בסך של כ-7.7 מיליון שקל, כאשר חלקם הופקו על חשבון כספי החוסכים בקרנות הפנסיה המולאמות. פרטי ההסדר המתגבש, שצפוי להיות מוגש בחודש הבא לבית המשפט המחוזי בת"א, טרם ידועים.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: שאטרסטוק

 

על פי כתב האישום שהוגש בינואר, כהן היה אחראי על המסחר במניות עבור החוסכים בכל הקרנות המאוחדות בעמיתים – גוף המאחד 8 קרנות הפנסיה ההסתדרותיות אשר הולאמו בשנת 2003. מתוקף תפקידו לכהן הייתה חובת נאמנות לעמיתים ולחוסכים בקרנות הפנסיה, ונאסר עליו להימצא במצב של ניגוד עניינים בין תפקידו ועבודתו בעמיתים ובין אינטרס אישי שלו ושל קרובים לו. על כן נאסר עליו להחזיק ולרכוש ניירות ערך עבור עצמו.

 

 

אלא שכהן, המיוצג על ידי עו"ד יעל גרוסמן, החליט לנצל את המידע שאליו נחשף במסגרת עבודתו על מנת להשיא לעצמו רווחים. זאת תוך הסתרת פעילותו באמצעות חשבונות אחותו וגיסו - יוסף וקרן גרצ'יקוב, המיוצגים על ידי עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב-סבאג. בטרם רכש כהן מניות עבור "עמיתים", הוא רכש אותן בשערים נמוכים יותר לחשבונות פרטיים בשליטתו. בהמשך, ולאחר ששער המניה עלה עקב ביצוע רכישות מסיביות של אותן מניות לחשבונות "עמיתים", מכר כהן את המניות מהחשבונות הפרטיים בשער גבוה יותר.

 

על פי כתב האישום שהוגש על ידי עו"ד אסף עיסוק, עוזר לפרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), אחותו וגיסו של כהן אפשרו לו לפעול מחשבונם ולמשוך את רווחי המרמה. בנוסף הם נהנו מחלק מהרווחים בעצמם. כהן, כך נטען, ניצל את תפקידו, מעמדו וסמכויותיו, ורתם את הפעילות המוסדית וכספי החוסכים בקרנות הפנסיה לטובת השאת רווחים לעצמו ולנאשמים האחרים.

 

עו"ד גרוסמן, המייצגת את כהן, ביקשה לא להתייחס לדברים.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x