$
בארץ

מחר: עיצומים במעונות ויצו - ייפתחו רק ב-11 בבוקר

העיצומים הם למעונות של תינוקות ופעוטות עד גיל 3. יו"ר הסתדרות המעו"ף: "ההנהלה מסרבת להעלות את שכר המטפלות בהתאם לעדכון שכר המינימום". ההנהלה: "ויצו לא תעמוד בתוספות השכר הנדרשות"

שירות כלכליסט 16:5720.04.15

כל מעונות ויצו ברחבי הארץ יישארו סגורים מחר (ג') עד השעה 11:00. ההחלטה לפתוח בעיצומים מגיעה לפי העובדות על רקע מבוי סתום במשא ומתן.

 

לפני קרוב לחודש, ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בוויצו עקב החלטה חד-צדדית של ההנהלה לבטל את ההסכם הקיבוצי לסקטור המטפלות במעונות הילדים. ביטול ההסכם נעוץ בסירובה של ההנהלה לעדכן את שכרן של המטפלות על פי עדכון שכר המינימום וההסכם הקיבוצי.

בהמשך, עובדי ויצו צפויים להרחיב את הצעדים הארגוניים. ביום רביעי העבודה תתקיים כסדרה, אך ביום שישי הקרוב (24.3) 187 מעונות ויצו ברחבי הארץ יישארו סגורים ו- 3,200 מטפלות ועובדות לא יגיעו לעבודה.

 

מעון ויצו (ארכיון) מעון ויצו (ארכיון) צילום: דודו בכר

 

יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד, אמר היום: "הנהלת ויצו מסרבת לעדכן את שכר המטפלות בהתאם לפעימה הראשונה של שכר המינימום ובמקביל מנהלת מו"מ בחוסר תום לב תוך ניסיון להתנער מחובותיה כלפי המטפלות. אנו לא נעמוד מנגד שעה שעובדות הממלאות שליחות חברתית ראשונה במעלה, נאלצות להתמודד עם פגיעה אנושה בזכויותיהן. אני קורא להנהלת ויצו לגלות אחריות ולהגיע למו"מ עם כוונה כנה להגיע להבנות".

 

רחל מירון, יו"ר ארגון עובדי ויצו, ובת שבע כהן, יו"ר ועד סקטור המטפלות, מסרו: "העובדים כואבים ומצרים על התנהלות ההנהלה ויחסה כלפי המטפלות. שנתיים ימים המתנו לעדכון השכר, וערב מועד העדכון, ההנהלה ביטלה במחי יד את ההסכם הקיבוצי, תוך הפגנת זלזול עמוק בעובדים".

 

מהנהלת ויצו נמסר בתגובה: "כארגון חברתי מוביל, מכירה ויצו בצורך בשכר הוגן ומתייחסת ברגישות וברצינות לתנאי עבודתם של כל עובדיה, לרבות מטפלות המעונות. אנו מוקירים את המטפלות על עבודתן המסורה, הקשה והאחראית ומבקשים לשפר את תנאי שכרן במסגרת הסכם עבודה חדש. אולם, תוספות השכר שההסתדרות דורשת הן תוספות שכר שוויצו לא תוכל לעמוד בהן. היענות לדרישה כזו עלולה לסכן את מקום עבודתן של המטפלות עצמן ואת רשת המעונות כולה ולהוביל לסגירת שירותים חיוניים שמפעיל הארגון בתחומי רווחה וחינוך, כולל בקרב אוכלוסיות בסיכון.

לצערנו, המשא ומתן לגיבוש הסכם חדש הופסק הבוקר, ואנו קוראים להסתדרות לבטל את העיצומים והשביתה המיותרים, שיגרמו נזק לילדים, ההורים ולמטפלות עצמן, ולהמשיך במו"מ אינטנסיבי לגיבוש פתרון שיביא מחד לקידום נוסף של המטפלות, ומאידך להמשך יכולתה הכלכלית של ויצו לפעול לטובת האוכלוסיות החלשות בחברה הישראלית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x