בארץ

דרמה בצפון: עיריית חיפה חוסמת הכניסה לבתי הזיקוק

ראש העיר חיפה יונה יהב הודיע כי יוציא צו סגירה למפעלים המזהמים, אם אכן הנתונים שהתפרסמו נכונים. "אנו דורשים להפסיק לאלתר את כל הפעולות של המפעלים המזהמים במטרופולין חיפה-קריות"

ליאור גוטמן 09:2219.04.15

עיריית חיפה מורידה את הכפפות במאבק במפעלים המזהמים שבתחומה: ראש עיריית חיפה יונה יהב הוציא הבוקר (א) צו סגירה לשורת מפעלים שמוגדרים על ידו כמזהמים או פוגעים בבריאות הציבור. במקביל, עיריית חיפה חוסמת בשעה זו את הכניסה לבתי הזיקוק של משפחת עופר (בז"ן) כמו גם למסוף הכימיקלים שם.

 

בתי הזיקוק במפרץ חיפה בתי הזיקוק במפרץ חיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

 

הפעולות בוצעו לאחר שבשבוע האחרון פרסם משרד הבריאות נתונים לפיהם תחלואת תושבי חיפה זינקה לכאורה כתוצאה מזיהום אוויר חריג בתחומי העיר. לתפיסת יהב ממשלת ישראל הכריזה לפני מספר ימים מלחמה על תושבי שליש ממדינת ישראל "הכותרות שמפרסמים בימים האחרונים משרדי הממשלה הם מתקפה על כשני מיליון תושבים ממדינת ישראל. מדינת ישראל לא יכולה להפקיר את בריאותם של תושבי המפרץ ולהתנהל כאילו "הכול בסדר". בידיי נמצאים היום מסמכים רשמיים של מדינת ישראל מהעת האחרונה. בכמה מהם כותבים הגורמים המקצועיים כי התחלואה בסרטן אצל צעירים בחיפה היא מהנמוכות בין הערים הגדולות, וכי קיימת מגמת שיפור יוצאת דופן באיכות האוויר – ובמסמכים האחרונים קיימת סכנה ממשית לחיי הילדים" אומר יהב.

 

משאיות חוסמות את הכניסה למפעלים משאיות חוסמות את הכניסה למפעלים צילום: אביהו שפירא

 

לטענתו, עיריית חיפה מתנהלת מזה שנים על פי נתונים שמפרסמים הגורמים המקצועיים בממשלה. "אם הנתונים האחרונים נכונים, אנו דורשים להפסיק לאלתר את כל הפעולות של המפעלים המזהמים במטרופולין חיפה-קריות. במידה והנתונים שהוצגו לאחרונה אינם נכונים שיגיעו לכאן ללא דיחוי נציגי הממשלה, יתייצבו ויבהירו מדוע זרוּ חרדה בציבור".

 

יהב מספר שצמרת העירייה קיימה בסוף השבוע דיונים קדחתניים בהם הוריתי על הקמת מטה חירום, ולתפיסת עיריית חיפה "ועד שממשלת ישראל תדע להבטיח את בריאותם של תושבי מטרופולין חיפה-קריות, אלה הצעדים המידיים שאנו נוקטים - לפני כ-10 דקות נחסמו ע"י משאיות העירייה הכניסות ל מתחם בז"ן ומסוף הכימיקלים. החל מרגע זה לא תהיה כניסת מכליות למפעלים ותימנע אספקת דלקים ואמוניה למשק הישראלי. במקביל, אנו מוציאים צווי סגירה מידיים לכל המפעלים - ומגישים עתירה להקפאת כל התכניות במתחם הנקרא "קרקעות הצפון" המיועדות לחוות הגז, למיכלי הנפט של תש"ן ולמתחם בז"ן. לא ניתן לדחוף למטרופולין חיפה עוד תשתיות מזהמות"

 

יצוין שבית הזיקוק הצפוני מספק כ-60% מהביקוש לדלקים במדינת ישראל, סגירה שלו לאורך ימים ארוכים עלולה לגרום למדינה להשתמש במלאי החירום שבידה. בטווח הארוך (שבועות) עלול להיווצר מחסור בשוק, מציאות נדירה במדינת ישראל. "זו רק ההתחלה. אני יכול לומר רק כי הפעולות הבאות תהיינה דרמטיות למשק הישראלי. מבחינתי כש"יש ספק" – "אין ספק" - אנחנו עם הילדים, והוכחנו בעבר: במלחמה ובניהול משברים אנו יודעים לתפקד ולהנהיג. נגמרו המשחקים - סדר היום של הנהלת העיר בוטל ואנו נעסוק רק בזה. אנו דורשים מממשלת ישראל לדעת לאלתר מה הם נתוני האמת, והילדים שלנו לא יהיו בני ערובה", מסכם יהב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x