$
בארץ

היום: האם ועדת הכספים תאשר מחטף בדואר?

עוד לפני הקמת ממשלה, ולפני שמולאו כל התנאים בהסכם ההבראה, תתכנס היום הוועדה כדי לדון בהעברת 477 מיליון שקל לדואר. הייעוץ המשפטי: אפשר לאשר גם חצי מהסכום

אורי תובל ואופיר דור 06:5616.04.15

ועדת הכספים הזמנית תדון היום באישור העברה תקציבית של 477 מיליון שקל למימון פרישת 731 עובדים קבועים בדואר במסגרת תוכנית ההבראה בחברה. במסגרת המתווה העומד לאישור תעביר המדינה באופן מיידי מקדמה של 236 מיליון שקל למימון הוצאות הפרישה של 410 עובדים קבועים עד סוף 2015. שאר הסכום יועבר בשלוש פעימות בשנים 2016–2018.

 

הדואר כבר הוציא בשבועות האחרונים זימונים לשימוע לפני פיטורים לכ־200 עובדים שאמורים לעזוב את החברה עד ל־30 באפריל. לפי הדואר, אם העובדים לא יירדו ממצבת השכר באופן מיידי, החברה תגיע לחדלות פירעון כבר במהלך מאי.

 

לפי תוכנית ההבראה המקורית, המדינה היתה צריכה להזרים כ־250 מיליון שקל למימון פרישת העובדים ושאר הסכום היה אמור להגיע ממכירת נדל”ן בשווי כ־100 מיליון שקל ומכירת 20% ממניות הדואר למשקיע פרטי תמורת כ־150 מיליון שקל. בדואר העדיפו שהמדינה תיקח על עצמה את הסיכונים: החשש בדואר היה כי תחת לחץ הם יהיו חייבים למכור את הנדל”ן במחיר נמוך יותר ושההנפקה לא תצא לפועל מסיבות שאינן תלויות בהם. על כן הוחלט שהנכסים יועברו למדינה והיא תמכור אותם, ושהתמורה עבור מכירת המניות תועבר ישירות למדינה.

 

יו”ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי. "זה לא קשור לאופוזיציה וקואליציה" יו”ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי. "זה לא קשור לאופוזיציה וקואליציה" צילום: עמית שעל

 

מחזיקי האג”ח דורשים עיכוב

 

על פי ההסכם שנחתם בין הדואר לאוצר בחודש שעבר, הנדל”ן צריך לעבור למדינה בתוך 90 יום. אלא שמחזיקי האג”ח של הדואר מתנגדים להוצאת הנכסים באופן מיידי מידי הדואר. בדיון שנערך השבוע בביהמ”ש המחוזי בירושלים ביקשו המחזיקים כי העברת הנדל”ן תיעשה רק במקביל לכך שיינתן להם שעבוד על נכסים בגובה החוב של הדואר אליהם.

 

המחזיקים הגיעו להסכם עם הדואר על קבלת שעבוד כזה, אך משרד התקשורת עדיין לא אישר את ההסכם וביהמ”ש עוד לא קיבל החלטה האם לעכב את העברת הנכסים למדינה. מבחינת האוצר, אם בית המשפט יעכב את ההעברה, הסכם המימון כולו מבוטל והדואר הולך לפירוק. כמו כן עדיין לא ברור מה יהיה הסכום בגינו תוכל המדינה למכור 20% ממניות הדואר בהנפקה שמתוכננת עד סוף 2016.

 

 

"הסיטואציה דחופה"

 

הדיון הבוקר יתקיים לאחר שוועדת ההסכמות, המורכבת מנציגי כל המפלגות ומנהלת את פעילות הכנסת עד שתוקם הקואליציה, אישרה פה אחד את קיומו. האישור מרמז כי מרבית הסיעות תומכות בתוכנית ההבראה ובהקצבת הסכום.

 

לדברי יו"ר הוועדה ח”כ ניסן סלומינסקי, החשבת הכללי מיכל עבאדי־בויאנג'ו אמרה לו כי ברשותה מקורות לסכום זה, גם בתוך מסגרת תקציב 2014. ועדת החריגים בחשב הכללי, המאשרת הקצאות תקציב חדשות שאינן כלולות בתקציב 2014, אישרה את הקצאת הסכום.

 

רשות החברות פנתה לוועדה שתאשר את המתווה המלא, שיימשך ארבע שנים בהשקעה של 477 מיליון שקל. הייעוץ המשפטי מאשר לוועדה להעביר גם את הפעימה הראשונה המיועדת לתשלום החודש ולדרוש מהרשות לאשר את הפעימות הבאות רק לאחר שיאושר תקציב המדינה.

 

סלומינסקי לא רואה בעיה באישור להעברת מיליונים לדואר כשאין עדיין תקציב מאושר: "הנושא לא קשור לאופוזיציה וקואליציה. הסיטואציה דחופה".

 

מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב אמר ל"כלכליסט" כי "צריך לשלם למחזיקי האג"ח בסוף אפריל, וכבר שנה וחצי ברור שאם ההסכם לא יתקיים הדואר יגיע לחדלות פירעון ב־30 באפריל”.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x