$
בארץ

חיפה כימיקלים לגילה: בזן עוברת על החוק בדרישה לפנות אותנו מהשטח

החברה ממפרץ חיפה טוענת כי כיל, חברה־אחות של בזן, רוצה לחסל את פעילותה כמתחרה בתביעה שהגישה בשבוע שעבר. בבזן טענו כי מדובר בקרקע בבעלותם, בעוד בחברה החיפאית טענו כי הקרקע בבעלות המדינה

גולן חזני 21:1404.04.15

חיפה כימיקלים פנתה לממונה על הגבלים עסקיים בתלונה נגד חברת בזן, בטענה שעברה על חוק ההגבלים העסקיים בדרישה לפנות את חיפה כימיקלים מהקרקע שעליה שוכן המפעל במפרץ חיפה. כזכור, בזן פנתה לבית המשפט בשבוע שעבר, וטענה כי הקרקע מושכרת לחיפה כימיקלים על ידי בזן בהסכם היסטורי שמסתיים בסוף 2015.

 

בזן צירפה מסמכי שכירות המוכיחים את עמדתה, מסמכים שנעשו זמן רב לפני הפרטת בזן ב־2007.

 

חיפה כימיקלים, שבבעלות האחים ג'ולס ואדי טראמפ, טוענת כי הקרקע שייכת למדינה, ומוסיפה כי מאחורי המכתב עומדת כיל שמעוניינת לחסל את פעילות חיפה כימיקלים כמתחרה.

 

במכתב שנשלח לדירקטורים של בזן ולראשי החברה לישראל ניר גלעד ואבישר פז טוען עו"ד יוסי בנקל בשם חיפה כימיקלים כי "מדובר בתביעה סחטנית המשוללת כל יסוד בדין ובעובדה, שעה שכידוע לכם אין לבזן, כאמור בתביעתה, כל זכויות במקרקעין... מה גם שיש בעצם הגשתה משום הפרה בוטה וגסה של תנאי הפרטתה, כאמור, בהסכם שעליה חתמה עם מדינת ישראל באמצעות החשב הכללי של משרד האוצר".

 

ניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל ניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל צילום: אוראל כהן

 

חיפה כימיקלים מאיימת להגיש תביעת ענק נגד הדירקטורים של בזן וראשי החברה לישראל על הנזקים שנגרמו לה בעקבות התביעה. בזן היא חברה־אחות של כימיקלים לישראל, שבינה לבין חיפה כימיקלים התנהל הליך בוררות שבו ניצחה חיפה — הליך אשר עסק במחיר האשלגן שמוכרת כיל לחיפה כימיקלים. כיל היא ספקית האשלגן היחידה בארץ, והבוררות פסקה הגבלת מחיר באספקה לחיפה כימיקלים.

 

"התביעה הוגשה בשירותה ולקידום מטרותיה הנלוזות של כיל, להתמודד עם תוצאות הליך הבוררות שהתנהל בין החברה לבין מפעלי ים המלח — חברה־בת של כיל. בסיומה התקבלו טענותיה של החברה, ונקבעה נוסחה לחישוב מחיר האשלג הן רטרואקטיבית והן לעשור הבא, אשר תחייב את כיל לשלם לחברה מאות מיליונים בגין העבר, ולמכור לה אשלג במחיר מועדף תוך ביקורת קשה על כיל מצד הבורר. כיל לא היססה לרתום לכך את בזן, כדי שתגיש את התביעה שתכליתה סילוקה של החברה מעל דרכה.

 

"התנהלות זו של בזן, שהיא פועל יוצא של החלטתכם — שאותה קיבלתם בקלות ראש, שלא לומר רשלנות רבתי — עולה לא רק לכדי שימוש לרעה בהליכים משפטיים, לשון המעטה, אלא גם כקשירת קשר לפגיעה בחברה, ולסילוק מתחרה של כיל מן השוק בניגוד להוראותיו המפורשות של חוק ההגבלים העסקיים. חיפה כימיקלים רואה בכם אחראים באופן אישי לכל הוצאה ונזק שייגרמו להם".

 

נוסף לממונה על הגבלים פנתה חיפה כימיקלים לרשות מקרקעי ישראל ולחשב הכללי באוצר בדרישה לנקוט צעדים נגד בזן. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x