$
בארץ

שותפות תמר קיבלה היתר רשמי לייצא גז לירדן

היקף הגז שנמכר קטן יחסית והוא ינוע סביב 1.8 ועד 2.2 מיליארד מ"ק לתקופה של 15 שנה. היקף החוזה עשוי לנוע בין 500 ל-700 מיליון דולר לכל תקופת החוזה

ליאור גוטמן 13:3702.04.15

שותפות הגז הטבעי תמר קיבלה בימים האחרונים היתר ייצוא גז רשמי מישראל לירדן. מדובר בהיתר הייצוא הרשמי הראשון לו זכתה שותפות תמר, כאשר בעסקה הנוכחית תתבצע אספקת גז למפעלי פוטאש שבממלכה ההאשמית. היקף הגז שנמכר קטן יחסית והוא ינוע סביב 1.8 ועד 2.2 מיליארד מ"ק לתקופה של 15 שנה. היקף החוזה עשוי לנוע בין 500 ל-700 מיליון דולר לכל תקופת החוזה.

 

קידוח תמר קידוח תמר צילום: אלבטרוס

 

חוזה מכירת הגז נחתם לפני יותר משנה וחיכה יותר מ-12 חודשים לאישורים רגולטורים רשמיים לייצא את הגז. מי שאישר

בפועל את הייצוא הוא רה"מ נתניהו ושר האנרגיה סילבן שלום, וזאת מכוח החלטת הממשלה מיוני 2013 להתיר יצוא של גז בהיקף של עד 40% מסך המאגרים שהתגלו מול חופי ישראל.

 

במקרה הנוכחי מדובר בעסקה שתכליתה ניצול מאגרי הגז לחיזוק קשרים גיאו-פוליטיים מול מדינות שכנות. יצוין שבין ישראל לירדן קיים מזכר הבנות לייצוא גז בהיקף נרחב יותר ובהיקף של עד 15 מיליארד דולר. המכשול העיקרי הוא הקמת מערכת הולכה מהצד הישראלי לצד הירדני באורך של כ-50 ק"מ.

 

שר האנרגיה סילבן שלום אמר כי "זה הסכם היסטורי ומשמעותי ליחסי החוץ של ישראל והוא פתח להסכמים נוספים שבדרך עם מדינות האזור. הסכם הגז הטבעי מגיע בהמשך לפרויקט תעלת הימים והסכמי המים שחתמתי עליהם לאחרונה, כולם מהווים עדות ליחסים החזקים הנרקמים בין המדינות. ההסכם הוא חלק מאסטרטגית יצוא הגז הטבעי הישראלי, שכולי תקווה שתיושם ותיפתר בקרוב למרות הקשיים בחודשים האחרונים. זוהי עסקה ראשונה, אך משמעותית מאוד ותחזק את מעמדה הבינלאומי של ישראל כמעצמת אנרגיה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x