$
בארץ

לאומי בונה על עזיבת עוד אלף עובדים ב־3 שנים

הבנק סיכם שנה של תהפוכות: הקיצוץ המתמשך בכוח האדם חסך לו כ־7% מהוצאות השכר, ההכנסות ממשקי הבית והעסקים הקטנים צמחו והיוו כמעט מחצית מהכנסותיו, ולפחות פרשת העלמות המס בארה"ב מאחוריו

תומר ורון 08:1802.04.15

הרווח הנקי של בנק לאומיירד בשנת 2014 ב־24% והסתכם ב־1.5 מיליארד שקל. הירידה החדה מיוחסת בעיקר לחקירה שניהלו הרשויות האמריקאיות נגד בנק לאומי בעקבותיה הפריש הבנק ב־2014 למעלה ממיליארד שקל. בנטרול של השפעת החקירה, לאומי יכול לסכם שנה טובה והמניה הגיבה אתמול בחיוב לדו"חות ועלתה ב־1.35%. במקביל, חלקם של משקי הבית והעסקים הקטנים בהכנסות הבנק המשיך לטפס אשתקד, ואלה אחראים ל־48% מההכנסות, לעומת 46% בשנת 2013. "כלכליסט" מביא ארבע נקודות עיקריות שעולות מדו"חות לאומי.

 

 

1. לאומי הוציא ב־2012 תוכנית התייעלות במסגרתה הוציא בפרישה מוקדמת כ־1,000 עובדים והתוצאות נראות בדו"ח. מאותה שנה סעיף הוצאות השכר של הבנק רושם קיטון מתון ורציף וב־2014 הוצאות השכר של לאומי ירדו כבר ב־3.2% אל מתחת ל־5 מיליארד שקל. מרבית העובדים שפרשו היו עובדי דור א' – אלו העובדים הותיקים שזוכים לשכר גבוה ועל כן פרישתם הורידה את עלות השכר הממוצעת החודשית של עובד בבנק לאומי כך שעתה היא עומדת על 31.6 אלף שקל. "אני לא חוששת מכניסה של כחלון למשרד האוצר. גם בלי כחלון אנחנו צריכים להתייעל", אמרה מנכ"לית הבנק, רקפת רוסק עמינח.

 

 

לאומי הודיע עם פרסום הדו"חות כי בשלוש השנים הקרובות כ־1,000 עובדים נוספים יפרשו, רובם בגלל פרישה טבעית ומבלי שהבנק יקלוט עבודים חדשים במקומם, דבר שצפוי להמשיך ולהוריד את סעיף השכר ב־300 מיליון שקל בשנים אלה. מנכ"לית הבנק, רקפת רוסק עמינח, התייחסה אתמול להתייעלות של לאומי במסיבת עיתונאים שערך הבנק וציינה כי הבנק עמד בהישגיו. "הצלחנו לעמוד ביעדים שהצבנו לעצמנו ולהקטין את מצבת כוח האדם ב־1,001 משרות. מה עושים עכשיו? אנחנו ממשיכים קדימה ומוסיפים עוד 1,000 עובדים". אין ויכוח על כך שהבנקים צריכים וחייבים להתייעל ולהפוך לגופים יעילים ורזים יותר אך השיח אינו יכול להתנהל בתוך חישובי אקסל קרים, אחרי הכל מדובר בעובדים.

 

2. במהלך השנה האחרונה התחוללה מלחמת רגולטורים של ממש בעקבות שאלה חשבונאית יבשה כביכול שמטרתה היתה לקבוע כיצד יש לחשב את התחייבויות הפנסיה לעובדים. אלא שמאחורי התפלפלות חשבונאית, ההחלטה היתה בעלת השפעה של מאות מיליונים על חברת החשמל ובנק לאומי – חברות שעדיין מתנהלות עם נתח גדול של מנגנון פנסיה תקציבית. בנק ישראל התייצב נגד דעתה של רשות ני"ע והמפקח על הבנקים דודו זקן החליט לבסוף ליישם פתרון מלאכותי לסוגיה. לאחר תקופה ארוכה, לאומי יכול להסיר עננה נוספת שכן הדו"חות הכספיים חושפים שהפתרון של זקן יפחית מההון של לאומי 1.5–1.7 מיליארד שקל. לאומי סיים את 2014 עם הון ליבה של 9.2% וההפחתה הצפויה בהון, שאמנם תקוזז בעקבות שינוי רישום של האחזקה בחברה לישראל, תקשה עליו להגיע ליעדים הרצויים כדי לחלק דיבידנדים.

 

רקפת רוסק־עמינח: "אני לא חוששת מכניסה של כחלון למשרד האוצר. גם בלי כחלון אנחנו צריכים להתייעל" רקפת רוסק־עמינח: "אני לא חוששת מכניסה של כחלון למשרד האוצר. גם בלי כחלון אנחנו צריכים להתייעל" צילום: אוראל כהן

 

3. "אין אצלנו פרות קדושות. יש לנו הנהלה שמטפלת באתגרים הגדולים ביותר באומץ ובלי לטייח דבר", אמר אתמול יו"ר הבנק דוד ברודט בהתייחסו לסיום החקירה של הבנק מול הרשויות האמריקאיות. לאומי סיים ב־2014 את אחת ההסתבכויות הגדולות ביותר של מערכת הבנקאות הישראלית ושילם קנס עצום של 1.5 מיליארד שקל. בתקופה האחרונה נשמעו לא מעט קולות במערכת שטענו כי ההסכם שעליו חתם לאומי עם האמריקאים הוא מחמיר מדי ואינו מטיב עם הבנק. "אין לי ספק ולו הקטן ביותר שהיה זה נכון לשתף פעולה באופן אקטיבי כדי להשיג את ההסדר", אמר ברודט. לדבריו, "בראיה לאחור כולם יבינו שהטיפול שלנו היה הטוב ביותר ביחס לכל אלטרנטיבה אחרת". לאומי הקים ועדה בלתי תלויה שתבחן את התנהלותו של הבנק בפרשה ואף העביר מסמכים לועדה בראשות היועמ"ש יהודה ויינשטיין שבודק את התנהלותו של הבנק בהיבט המקומי. כך או כך, רוסק עמינח וברודט ציינו אתמול בחגיגיות שהשאירו את הפרשה האמריקאית מאחור אך שניהם יודעים שבזירה המקומית הפרשה עוד רחוקה מלהסתיים.

 

4. ואחרי ששמו את האמריקאים בצד, בלאומי חולמים שב־2015 הם יוכלו להוריד טבלה אחת מהדו"ח – טבלה שהופיעה בדו"חות האחרונים והציגה את תוצאות הבנק בנטרול האירועים החד פעמיים. כפי שזה נראה עכשיו שנת 2015 תהיה כנראה שנה שבה לא מנטרלים אירועים ולא צריכים לחשב את הרווח התיאורטי. בשנתיים וחצי האחרונות רוסק עמינח מנקה אורוות ועושה סדר, שנת 2015 תהיה המבחן הגדול שלה וההזדמנות להראות בלי הסברים ובלי נטרולים מה באמת שווה בנק לאומי תחת ניהולה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x