$
בארץ

נחשף בכלכליסט

הגדלת שכר המינימום: תוספת 300 השקלים תתבצע בדצמבר 2017

יו"ר ההסתדרות: "זהו מהלך היסטורי. אנחנו משנים חיים ל-700 אלף משפחות בישראל". יו"ר התאחדות התעשיינים: "גיבשנו תוכנית כך שעל פני 5 שנים נוכל להעלות את הפריון"

מיקי פלד 19:2930.03.15

העלאת שכר המינימום ב-300 שקל לרמה של 5,300 שקל תתבצע בדצמבר 2017, כך נמסר הערב (ב') במסגרת מסיבת עיתונאים משותפת להסתדרות ולהתאחדות התעשיינים. על ההעלאה המתוכננת בשכר המינימום התפרסם לראשונה ב"כלכליסט". מחרתיים יעלה שכר המינימום במשק ל-4,650 שקל, 350 שקל יותר מאשר השכר הנוכחי.

 


 

לפי המתווה שהוסכם לפני מספר חודשים בין ההסתדרות לבין המעסיקים ואושר בהחלטת ממשלה, הפעימה השנייה תחול ב-1 באוגוסט 2016 אז יעלה שכר המינימום ל-4,825 שקל והפעימה השלישית מתוכננת ל-1 בינואר 2017, אז צפוי לעלות שכר המינימום ל-5,000 שקל. שיעור ההצמדה של שכר המינימום לשכר הממוצע יישאר על 47.5%, ולא יעלה -52% החל מ-2018 כפי שנקבע בהסכם קודם.

 

"אם רוצים לדאוג לחברה בישראל צריך להעלות את הפריון וכך יעלה השכר, ולכולנו יהיה טוב יותר. ברור שזה לא פרוייקט ליום אחד וגיבשנו תוכנית כך שעל פני 5 שנים נוכל להעלות את הפריון ולהיות בתוצר לנפש כמו במדינות ה-OECD". כך אמר הערב שרגא ברוש, יו"ר התאחדות התעשיינים במסיבת העיתונאים.

 

אבי ניסנקורן אבי ניסנקורן צילום: ישראל יוסף

 

ברוש אמר כי הפריון הממוצע של העובד הישראלי מול עמיתו במדינות המפותחות נמך בכ-25% ומכאן גם השכר הממוצע הנמוך יותר.

 

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן הוסיף כי "זהו מהלך היסטורי. זה אומר שיהיה שינוי אמיתי במדדי העוני. אנחנו משנים חיים ל-700 אלף משפחות בישראל. אני גם שמח שאני ושרגא רואים עין בעין את הבעיות המהותיות במשק הישראלי. צריך לטפל בעוני מצד אחד ומצד שני לטפל בבעיית השכר הנמוך אך גם בפריון הנמוך של העובד הישראלי אל מול העובד הממוצע במדינות ה-OECD".

 

ברוש בחר שלא לענות לשאלה האם הוא ידרוש מההסתדרות לשנות את חוק שעות עבודה ומנוחה כך שיתאפשר למעסיקים לשנות את אופן חישוב השעות הנוספות. ניסנקורן אמר כי כל נושא יעמוד בפני עצמו בשיחות מול המעסיקים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x