$
בארץ

עוקף את התור: נתניהו מגבש חוק חדש לקידום פרויקטים לאומיים

מטרת החוק היא קיצור בירוקרטיה והסרת מחסומים במטרה להניע פרויקטי ענק בתחומי התשתיות, התחבורה, האנרגיה והדיור; הפרויקט הראשון שראש הממשלה יקדם הוא הורדת מחירי הדיור

רוני זינגר 21:4629.03.15

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגבש חוק מיוחד: "חוק פרויקטים לאומיים", שיענה על הצורך לקדם שורה של פרויקטים בתחומי התשתיות, התחבורה, האנרגיה והדיור אשר תחסך מהם הבירוקרטיה והמחסומים הקיימים בהדרך כלל בפרויקטים גדולים מסוג זה.

 

נתניהו הנחה את ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל, ואת ח"כ יריב לוין לעמוד בראש צוות שמגבש בימים אלה את הצעת החוק האמורה, שעלתה הערב לראשונה בפגישה עם צוות המשא ומתן של מפלגת כולנו. נתניהו הורה לצוות המשא ומתן שלו להודיע לכל צוותי המפלגות איתם ידונו על הרכבת הממשלה, כי תנאי חובה להצטרפות לממשלה יהיה הסכמה על הצעת החוק האמורה.

 

על פי כוונת נתניהו, להעביר הצעת חוק ממשלתית שתאפשר לממשלה להחליט ולהכריז על כל פרויקט שתמצא לנכון כ"פרויקט לאומי". מדובר בפרויקטים בסדר גודל של סלילת כביש 6, הקמת גדר הגבול עם מצרים, הרפורמה בנמלי הים ועוד. ברגע שפרויקט יוגדר כ"לאומי" הוא ייכנס לתוך החוק ובכך "יישאבו" למעשה כל המערכות הממשלתיות או המשפטיות שנגעו להליך וינוהלו על ידי צוות היגוי מיוחד שתקים הממשלה לצורך הפרויקט המסוים. בכך, יוכל הצוות לקבל החלטות במהירות ולקדם את הפרויקט.

 

כביש 6. פרויקטים בסדר גודל כזה יוגדרו כפרויקט לאומי במטרה לתת עדיפות על פני פרויקטים אחרים כביש 6. פרויקטים בסדר גודל כזה יוגדרו כפרויקט לאומי במטרה לתת עדיפות על פני פרויקטים אחרים צילום: אורן אגמון

 

בנוסף, יוקם לצד צוות ההיגוי, טריבונל משפטי שבראשו יעמוד שופט בית משפט עליון בדימוס והוא ישמש למעשה כמוסד בוררות עבור פניות משפטיות. בכך, כל מי שיחוש נפגע המפרויקט המקודם יכול לנהל הליך מהיר בעניין, אך מצד שני הפרויקט לא ייעצר למשך תקופה ארוכה בשל התמשכות הליכים משפטיים כפי שקורה היום. המוסד יהיה זה שיפסוק למשל כספי פיצויים במקרה של הפקעת שטח עבור קידום פרויקט לאומי.

 

עוד נודע כי כבר כעת מתכוון נתניהו להגדיר כ"פרויקט לאומי" ראשון את הורדת מחירי הדיור. שם כללי לנושא רחב, תחתיו מתכוון ראש הממשלה להכניס שורה של פרויקטים בתחום הדיור ולקדמם במהירות.

 

ראש צוות המשא ומתן, ח"כ זאב אלקין, קיבל הוראה מנתניהו להכיל כאמור את סעיף הצעת החוק, כתנאי לחתימה על הסכמים קואליציוניים עם כל המפלגות שייכנסו לממשלה, כך שתובטח תמיכת כולם לעניין. הערב העלה אלקין את הדרישה לראשונה בפני צוות המשא ומתן של "כולנו", עמו נועד צוות הליכוד לראשונה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x