$
בארץ

בסביבתו של כחלון: "לא נהיה עלה התאנה של הממשלה"; נמשך המו"מ עם הבית היהודי וש"ס

יו"ר כולנו ביטל את הגעת צוותו לדיון ראשון עם הליכוד זאת בשל הדיווחים כי תפקיד יו"ר ועדת הכספים כבר הובטח לח"כ משה גפני מיהדות התורה; ביהדות התורה אומרים כי להערכתם מדובר ב"שרירים ותו לא" שמפגין כחלון

רוני זינגר 15:1126.03.15

יו"ר כולנו משה כחלון החליט על נתק מוחלט מול משרד ראש הממשלה, זאת לאחר שנודע אתמול כי תפקיד יו"ר ועדת הכספים הובטח לח"כ משה גפני מיהדות התורה.

 

  

רגע לפני פתיחת המשא ומתן הקואליציוני להרכבת הממשלה, מגעים שהיו אמורים להיפתח הבוקר (ה') בשעה 9:30, הודיע כחלון כי הוא מבטל את הגעת צוותו לדיון הראשון עם צוות הליכוד.

 

בסביבתו של כחלון הבהירו כי אינם "חייבים" להיות חלק מהממשלה הבאה, ולא ישמשו בה לדבריהם, עלה תאנה. לדברי גורמים בכולנו, כחלון לא נבחר כדי לבקש תפקידים ואז לוותר עליהם במקח וממכר.

 

לפני יומיים נפגש כחלון עם ראש הממשלה, ובפגישתם סוכם כי כחלון יהיה שר האוצר הבא בממשלת נתניהו. במהלך הפגישה הבהיר כחלון כי כדי ליישם את תכניתו הכלכלית שעמה הוא מגיע למשרד האוצר, עליו לקבל לידיו שורה של כלים ושיתוף פעולה מצד ראש הממשלה.

 

כן אמר כחלון כי הוא דורש לצד האוצר את תיק משרד השיכון והבינוי תחתיו נמצא מנהל מקרקעי ישראל, הוא ביקש את מנהל התכנון - שנמצא כיום תחת משרד הפנים, וכן הבהיר כי ועדת הכספים חיונית עבורו בכדי לאשר את התהליכים שיוביל.

 

כחלון הבהיר כי כשר אוצר הוא דורש להיות הסמכות האחרונה עמה מתייעצים בכל הנוגע לתקציבים - בין אם מדובר בהחלטות שוליות ובין אם מדובר בתקציב הביטחון, והבהיר כי בניגוד לעבר, אין בכוונתו לאפשר "סגירות" ו"משאים ומתנים" פוליטיים בין נתניהו לשריו מאחורי גבו של שר האוצר. במשך שעה וחצי שוחחו השניים על העקרונות וסיכמו על שיתוף פעולה.

 

עם זאת, בניגוד למשרד האוצר, לא קיבל כחלון הבטחה מנתניהו באשר ליתר דרישותיו. כחלון סיים את הפגישה בתחושה טובה, ואולם הופתע אתמול לשמע הדיווחים על ההבטחות שקיבלו חברי הכנסת של יהדות התורה, בראשם תפקיד יו"ר ועדת הכספים.

 

בסביבת כחלון אומרים כי גם אם כפי שאומר גפני, יכולה להתקיים הרמוניה מצוינת בין גפני לשר האוצר כחלון, הרי שהאמון הראשוני נפגע. "לא יכול להיות שנקבע בשיחה עם ראש הממשלה שכחלון יוביל את העניין החברתי כלכלי ושכל החלטה תקציבית תעשה איתו בהסכמה, שהובן שכחלון זקוק לכלי עבודה כדי לקדם את תכניותיו ולפתע מסכמים מאחורי גבו", אמרו גורמים בכולנו, שהדגישו שכחלון לא מוותר על תפקיד יו"ר ועדת הכספים וממשיך לדרוש אותו.

 

אחת השמועות שקוממו את כחלון ואנשיו היה החשש כי לאור דרישת יהדות התורה את העלאתם של קצבאות הילדים, כתנאי לכניסה לממשלה, יסכם עמם נתניהו את הדבר כבר בשלב הזה. מדובר בהערכות גורמים שונים, בתיקצוב של כ - 3-2 מיליארד שקל, זאת כאמור בלי שכחלון יובא בסוד העניין וההסכם.

 

מימין: ניסן סלומינסקי, אורי אריאל ונפתלי בנט (ארכיון) מימין: ניסן סלומינסקי, אורי אריאל ונפתלי בנט (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

הדבר הביא לזעם רב אצל כחלון שמתכוון כשר אוצר, להוציא לפועל בין היתר את מסקנות ועדת אלאלוף, שקובעות מפתחות אחרים למתן קצבאות. מתוך חוסר האמון הקיים בינו לבין נתניהו, הוא חושש כי כבר הובטח לחרדים בשיחה עמם כי יזכו להגדלת הקצבאות, ובכך יסונדל שר האוצר המיועד כחלון שיצטרך לאתר מקורות תקציביים של 3 מיליארד שקלים, עבור קצבאות שכלל אינו מעוניין לשלם.

 

ואילו ביהדות התורה מכחישים כי בשיחה עם נתניהו דובר על עלויות תקציביות צפויות של קצבאות הילדים. אנשי יהדות התורה צופים הבוקר מהצד במאבקי כחלון בנתניהו, אך אומרים כי להערכתם מדובר ב"שרירים ותו לא" שמפגין כחלון אך מוספים כי אכן הם מודעים לאי האמון העמוק שקיים בין כחלון כלפי נתניהו שמשפיע על ההתנהלות. עם זאת, מבהירים הגורמים כי הם משוכנעים שהתפקידים שהובטחו להם, לא יפגעו ויישארו שלהם.

 

פגישות עם הבית היהודי וש"ס

 

צוות המשא ומתן של הליכוד ממשיך בפגישתויו עם נציגי המפלגות השונות לקראת הרכבת הממשלה. לאחר שהבוקר ביטל הצוות של כולנו של משה כחלון את הגעתו, הגיע צוות המשא ומתן של הבית היהודי, שכלל את מנכ"ל המפלגה ניר אורבך וכן את היועץ המשפטי שלה.

 

בתום פגישה שארכה כשעה אמר אורבך: "הצגנו בפגישה את דרישותנו למשא ומתן, זה לא סוד שהתחושה בימים האחרונים מהתנהלות הליכוד לא פשוטה. בניגוד לכל השמועות סרבנו לעסוק היום בנושא התיקים והנושא לא יעלה עד

שיסתיים הדיון בנושאים העקרוניים לנו".

 

הנושאים העקרוניים שכן עלו בפגישה היו העברת חוק העמותות, תוכנית אסטרגטית לחיזוק הצפון, העלאת שכר חייל החובה בשנה השלישית ועוד. בבית היהודי איימו, כמו בסביבת כחלון, כי לא יהססו לשבת גם באופוזיציה.

 

בשעות הצהריים נכנס צוות המשא ומתן של ש"ס לפגישה. לפני הפגישה אמר יו"ר ש"ס אריה דרעי כי "הבחירות היו על דרך ולא על תיקים. לפיכך לא נדון בנושא התיקים לפני שיסוכמו הנושאים החברתיים של ש״ס".

 

שלושת הנושאים שיעלו כדרישה עקרונית בפגישה היום יהיו העלאת שכר המינימום, הורדת המע"מ על מוצרי יסוד והקצאת 7.5% מכל פרויקט שייבנה לדיור הציבורי. בנוגע לשני הסעיפים הראשונים הרי שמדובר בתהליכים שכבר מתקיימים ובתמיכת ראש הממשלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x