$
בארץ

נחשף בכלכליסט

בתמיכת האוצר: רשות החשמל מורידה מחיר לשלושה חוזי גז

שלושת החוזים אמורים לשרת תחנות כוח פרטיות שיקומו בעתיד. לטענת הרשות, הפער מוערך בכמיליארד שקל שייחסכו לציבור

ליאור גוטמן 13:3225.03.15

מליאת רשות החשמל הודיעה הבוקר (ד') שהיא מקבלת את המלצת משרד האוצר ומתקנת שלושה חוזי גז שהובאו לאישורה. מדובר בשני חוזי גז של קרן דנהם ורפ"ק (האחד ברמת גבריאל, השני בנילית) ואחר נוסף של מתקן ההתפלה בשורק, שלושתם אמורים לשרת תחנות כוח פרטיות שיקומו שם בעתיד.

 

אתמול חשף "כלכליסט" שרשות החשמל פנתה למשרד האוצר בבקשת התייעצות על שלושת חוזי הגז הללו, זאת לאחר שהתגלה שהתמחור שלהם עלול לגלגל על בעלי תחנות הכוח עלויות עודפות. למרות שרשות החשמל עצמאית בהחלטותיה, האוצר המליץ להוריד את מחיר הגז ולהצמד לתמחור עסקת הגז החדשה של חברת החשמל.   

 

לפיכך, יו"ר רשות החשמל מודיעה שהיא מכווצת את תמחור שלושת העסקאות הנ"ל ומציבה רף מחיר שיחל ב-5.35 דולר ליחידת אנרגיה (MMBTU), מחיר שנמוך על פי ההערכות בכ-9% ביחס למחיר הישן. עוד נקבע שהצמדת המחיר תהיה 30% ממדד המחירים האמריקאי (CPI). עוד נקבע שתקרת מחיר הגז לא תעלה בעתיד על 6.25 דולר ליחידת אנרגיה. בעלי תחנות הכוח ישיגו סגירה פיננסית עד מרץ 2016.

 

יו"ר רשות החשמל אורית פרקש הכהן יו"ר רשות החשמל אורית פרקש הכהן צילום: עופר חן

 

"עמדת הרשות היא כי הכרה כאמור בעלות הסכמי הגז אינה עולה בקנה אחד עם הסדרת המשק לטובת הציבור, הבטחת יעילות ואיכות משק החשמל, יצירת תנאים לתחרות וכן מזעור עלויות" אומרת פרקש, ומחדדת ש"מדובר בהחלטה השומרת על האיזון העדין בין המשך קידום משק חשמל תחרותי ויעיל, לבין שמירה על טובת הציבור, אשר נושא בעלויות הסכמי הגז. אנו מקווים כי כלל הגורמים הממשלתיים הרלבנטיים ימשיכו בטיפול המאומץ בסוגיה, בראייה ממשלתית כוללת".

 

לטענת רשות החשמל, הפער בין העלויות המוכרות על פי החלטת הרשות לבין העלויות לפי ההסכמים שהונחו במקור בפני רשות החשמל, מוערך בכמיליארד שקל שייחסכו לציבור.

 

משותפות תמר סרבו להגיב לידיעה.

 

בסביבת החברות השותפות בו טוענים שהחלטת הרשות היא "עוד תעלול יח"צני מבית מדרשה של אורית פרקש, שמנסה לסלול את דרכה לתפקיד הבא על חשבון תעשיית הגז". פרקש מונעת גז ממפעלים ומתחנות כוח. בסופו של יום, הגז יגיע למפעלים, באישור משרדי האוצר והאנרגיה", כאשר השאלה היא כמה נזק לכאורה ייגרם למשק הישראלי עד אז".

 

מרשות החשמל מסרו שהדברים אינם ראוים להתייחסות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x