$
בארץ

ראשי מועצות נגד חוות הדעת לסגירת החטיבה להתיישבות

ראשי מועצות מהפריפריה שיגרו לראש הממשלה מכתב שמוחה על חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה. המכתב מגיע על רקע טענות של החטיבה כי לא תוכל להשלים עבודות שיקום בעוטף עזה בהיעדר תקציב, אלא שהתברר כי התקציב קיים

רוני זינגר 21:1216.03.15

החטיבה להתיישבות זוכה בימים האחרונים להבעת תמיכה גורפת ומפתיעה: 31 ראשי מועצות מהפריפריה שיגרו בסוף השבוע שעבר מכתב בהול לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו הם מוחים נגד חוות הדעת שגובשה באחרונה במשרד היועץ המשפטי לממשלה שממליצה למעשה להפסיק לתקצב את החטיבה להתיישבות ולמעשה להפסיק את עבודתה של החטיבה כפי שהיא פועלת כיום.

 

גורם בחטיבה להתיישבות מודה כי פעילות ראשי המועצות משרתת את החטיבה במאבקה.

"אנו ראשי המועצות האזוריות החתומים מטה, קוראים לך ראש הממשלה, עצור את מחול השדים סביב החטיבה להתיישבות. עצור כל פעולה שעלולה להיות בלתי הפיכה לעתיד החטיבה ולפעילותה", כותבים ראשי המועצות שמקדימים ומתארים במכתב את עבודתה של החטיבה כגוף ש"מבין התיישבות וחושב התיישבות". על המכתב חתומים ראשי מועצות אזוריות ביהודה ושומרון וכן ראשי מועצות מעוטף עזה, הדרום, הגליל והגולן.

 

עו"ד ירון בן עזרא, מנכ"ל החטיבה להתיישבות עו"ד ירון בן עזרא, מנכ"ל החטיבה להתיישבות צילום: עושים עניין

 

אלא שברקע המכתב הזה עומדים איומים שמשמיעים באחרונה בכירים וזוטרים בחטיבה להתיישבות באוזניהם של ראשי המועצות בדבר הפסקת עבודות לאלתר בעקבות חוות הדעת המשפטית. בימים אלה מבצעת החטיבה להתיישבות שורה של עבודות בעוטף עזה, בעקבות החלטת הממשלה שהעבירה מאות מיליוני שקלים לשיקום תשתיות ואבטחה באזור. הזרוע המבצעת לעניין היא החטיבה להתיישבות, אך מרגע שהוציאה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו״ד דינה זילבר, את חוות הדעת שלה, החלו מנופי הלחץ. ראשי המועצות הבינו מהחטיבה להתיישבות כי לא תוכל להשלים את עבודותיה כיוון ש"הוחלט לפרק את החטיבה" אף שמדובר בהמלצה שטרם התקבלה לאור העובדה שמדובר בתקופת בחירות.

 

יתרה מכך, ככל הידוע, האוצר כבר פועל ביחד עם משרד המשפטים, כך שכל הכספים שהובטחו ל־2015 עבור הפרויקט בעוטף עזה, יעברו. כאמור, למרות זאת, מופעל לחץ מכיוון החטיבה להתיישבות אל השטח. הלחץ הוביל לכתיבת המכתב והוביל גם לפגישות במשרד האוצר ובמשפטים בין הפקידות הבכירה לראשי המועצות. "אני דוחה בתוקף את הטענה שאנחנו משמשים מנוף לחץ על משרדי הממשלה עבור החטיבה להתיישבות", אמר אתמול ראש מועצת שער הנגב אלון שוסטר, בשיחה עם "כלכליסט". "כשאני קורא את חוות הדעת של היועמ"שׁ אני מבין שיש חשש מיידי למהנדסים, לאנשים שעובדים בשטח כי לא יהיה מי שישלם להם משכורת".

 

ואולם דווקא בכיר בחטיבה להתיישבות עצמה מודה בשיחה עם "כלכליסט" כי פעילות ראשי המועצות מועילה לחטיבה, וכי הם עושים עבורם את העבודה: "המכתב שלהם משרת אותנו אף שאת הלחץ האמיתי אנחנו שומרים לממשלה הבאה, ושם נפעל", הוא מודה בגילוי לב ומוסיף כי בניגוד לרושם שהתקבל אצל כמה מראשי המועצות, החטיבה לא מתכוונת "לדומם מנועים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x