$
בארץ

הדסה מציע רופא מיילד פרטי בבקרים בניגוד להסכם עם המדינה

בית החולים חתם לפני 9 חודשים על הסכם ההבראה, שבמסגרתו התחייב להגביל את פעילות השר"פ בשעות הבוקר למעט מקרים חריגים. ובכל זאת, בדיקת כלכליסט מעלה שניתן לשריין רופא מיילד פרטי בבוקר בשיחה רגילה למוקד הטלפוני

מיקי פלד 21:1316.03.15

בית החולים הדסה בירושלים הסכים לפני תשעה חודשים להגביל את פעילות שירותי הרפואה הפרטית (שר"פ) בשעות הבוקר למקרים חריגים בלבד, בעקבות דרישת המדינה. עם זאת, יולדות עדיין יכולות לבחור לעצמן רופא פרטי לחדר הלידה בכל שעה.

 

כאשר פרסם "כלכליסט" בנובמבר האחרון כי בהדסה ממשיכים להתקיים ניתוחי שר"פ בשעות הבוקר, הסבירו בבית החולים שמדובר בניתוחים מסובכים במיוחד, כשלידות רגילות לא נכנסו לקטגוריה. אך בפועל, כדי לקבל רופא פרטי לחדר הלידה, כל שצריך הוא להתקשר למוקד השר"פ של הדסה, לבחור רופא ולהגיע לפגישת ייעוץ מקדימה שעולה בין 1,150 שקל ל־1,500 שקל, תלוי כמה בכיר הרופא. נוכחותו של הרופא בחדר הלידה תעלה 9,970 שקל אם הלידה מתרחשת בשעות 07:00–16:00, ולא פחות מ־12,970 שקל אם הלידה היא ב־12 השעות שלאחר מכן.

 

הסיבה לדרישת המדינה היא הפניית משאבים בשעות הבוקר למסגרת הציבורית, וברקע נמצא ניסיון משרדי האוצר והבריאות להגביל את הרפואה הפרטית. זאת כדי לצמצם את גידול שכר הרופאים הפרטיים שמעלה את דרישות הרופאים במערכת הציבורית, ומכאן את הוצאת המדינה על שכר רופאים.

 

פרופ' תמר פרץ, מנכ"לית הדסה פרופ' תמר פרץ, מנכ"לית הדסה צילום: עטא עוויסאת

 

הלידות הפרטיות באות על חשבון היולדות

 

בשיחה עם מוקד שר"פ הדסה בשבוע שעבר, הסבירה נציגת השירות כי כשתגיע היולדת לחדר הלידה, יעזוב הרופא את עיסוקיו ויגיע אליה כי "אם אתם בוחרים את הרופא באופן פרטי, אז תקבלו אותו באופן פרטי". כך, גם אם הלידה מתקדמת ללא סיבוכים, ייעדר הרופא הפרטי מטיפול בחולים וביולדות שהגיעו אליו דרך המסלול הציבורי.

 

לדברי גורמים בבית החולים, במקרים רבים אותם הרופאים הפרטיים שנבחרו הם גם אלו שאצלם עברה האשה טיפולי פוריות, אם במסגרת השר"פ או במסגרת הציבורית, ובין השניים התפתחה מערכת היחסים שבעטיה נדרש הרופא גם ללידה עצמה.

 

 

במשרד הבריאות לא ממהרים למגר את התופעה

 

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' ארנון אפק אמור היה להסדיר את הנושא באמצעות קביעת הפרוצדורות הרפואיות המורכבות במיוחד, שבהן ניתן לבצע שר"פ בשעות הבוקר. טיוטה כזו הגיעה למשרד האוצר לפני כחודשיים, והוחזרה לאפק במטרה לצמצם את מספר החריגות הכלולות בה. כעת מחכים באוצר לטיוטה החדשה.

 

ממשרד הבריאות נמסר: "הנחיות המשרד לגבי ביצוע פעילות שר"פ בשעות הבוקר מצויות בהכנה והנושא טרם הוסדר. במסגרת ההנחיות ייקבע אילו פעולות שר"פ ניתן לבצע במהלך שעות היום".

 

מהדסה נמסר: "לידה טבעית אינה אירוע שניתן לתזמן מראש, וכשיולדת מזמינה את שירותיו של רופא בכיר שילווה אותה בלידה, אין מידע מוקדם מתי תתייצב בחדר הלידה. הלידות בליווי פרטי המתבצעות בשעות הבוקר מהוות אחוזים בודדים מכלל הלידות בהדסה, ובמקרים בודדים אלה לא מבוצע כפל תשלום לרופאים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x