$
משפט

מנהל בית ההשקעות אפולו הודה בהונאת משקיעים וירצה 70 חודשי מאסר

אילן מורגן, שזכה לכינוי "האיש בעל ששת הפרצופים", הודה והורשע בעבירות תרמית בני"ע, מרמה וגניבה בהיקף של 3.5 מיליון שקל. מורגן הוא מנהל ההשקעות הראשון בישראל שנעצר עד תום ההליכים בעבירות ני"ע בשל "סכנה לביטחון הציבור"

תומר גנון 11:2210.03.15

אילן מורגן, הבעלים של בית ההשקעות אפולו הורשע הבוקר (ג') במסגרת הסדר טיעון בעבירות של תרמית בניירות ערך, מרמה וגניבה. על פי ההסדר מורגן, שהודה בהונאת משקיעיו, ירצה 70 חודשי מאסר בפועל (6 שנים ו-8 חודשים). מורגן הוא מנהל ההשקעות הראשון אי פעם שנעצר את תום ההליכים על עבירות ני"ע.

 

 

מורגן זכה לכינוי "האיש בעל ששת הפרצופים", משום שהציג עצמו למשקיעים בעבר גם בחמישה שמות נוספים - 'אלן מורג', 'מיקא ארבל', 'אילן ארבל', 'אילן מיקא' ו'מורגן לומברד'. בחודש ינואר, אחרי חקירה שנמשכה מאז חודש מרץ 2013, עצרו חוקרי רשות ני"ע את מורגן בביתו שבירושלים. הוא נחקר בחשד שמסר למנהל התיקים שלו מידע כוזב על חברות קנדיות שהיו קשורות אליו, כדי שירכוש מניות שלהן לתיקי הלקוחות בבית ההשקעות אפולו. התרמית, כך על פי הראיות, עלתה למשקיעים 1.5 מיליון שקל שזרמו לכיסו של מורגן.

 

מימין אילן מורגן בביהמ"ש (ארכיון) מימין אילן מורגן בביהמ"ש (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

מהווה "סכנה לביטחון הציבור"

 

התובעים מטעם הפרקליטות, עוה"ד יוני לבני ומאור ברדיצ'בסקי, טענו לאחר המעצר שמורגן מהווה "סכנה לביטחון הציבור". זאת משום שהורשע בעבר בעבירות ני"ע בארה"ב, וכן שמתנהל נגדו כתב אישום בישראל על תרמית של משקיעים חרדים. בפרקליטות טענו בנוסף שמורגן, המיוצג על ידי עו"ד עמית בר וקרן נחמן, ניסה לשדל משקיעים נוספים למסור לו כספים, ועל כן יש להרחיקו משוק ההון ולכלוא אותו מאחורי סורג ובריח.

 

הפעם הראשונה שבה נתפס מורגן והורשע בעבירות כלכליות הייתה בארה"ב. בשנת 2003 הוא הורשע בעבירה של מניפולציה בניירות ערך ונדון ל-4 שנות מאסר. אלא שמורגן, כך טוענת הפרקליטות, המשיך גם בישראל במעשיו במה שהיא מכנה "הפרשה החרדית". עם חזרתו לארץ לאחר תקופת המאסר, הוא הגה תוכנית שבמסגרתה גייס משקיעים חרדים שידם אינם משגת וזאת "תוך שהוא מבטיח להם תשואה של 24%-36% לשנה ללא סיכון ועם בטחונות פיקטיביים נרחבים".

 

על פי כתב האישום שהוגש נגדו בפרשה החרדית, מורגן הציג עצמו במרמה כבעל ממון רב וכבעל זיקה לרבנים, והכול כדי להפיל את לקוחותיו בפח. בדרך זו גנב מורגן מהלקוחות סכום של כ-2 מיליון שקל. בכסף שגייס עשה מורגן שימוש לצרכים פרטיים או לעסקיו, בעוד שחלקו שימש לשם תשלומי הריביות הראשונות ללקוחות מורגן, בדרך של הונאת פירמידה (פונזי).

 

את תקופת המשפט בפרשה החרדית, שבה הוא שוחרר בתנאים מגבילים, ניצל מורגן לשם המשך ביצוע עבירות במה שכונה "פרשת אפולו". עבירות אלה נפסקו לטענת הפרקליטות רק בשנת 2012, בעקבות שלילת רישיון ניהול התיקים של החברה על ידי רשות ני"ע.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x