$
בארץ

משרד האוצר שוקל: שימוש בזכות הווטו שלו בכיל לצורך מניעה של פיטורים מאסיביים

מניית הזהב שניתנה למדינה עם הפרטת החברה, מקנה לה זכות וטו על שינוי ארגוני משמעותי כמו סגירת קווי ייצור. זאת על רקע מאבק העובדים סביב הפיטורים הצפויים במפעל תרכובות ברום

מיקי פלד 13:4223.02.15

משרד האוצר שוקל שימוש במניית הזהב שלו בכיל לצורך מניעה של פיטורים מאסיביים במפעל תרכובות ברום של הקבוצה.  

מניית הזהב שניתנה למדינה עם הפרטת החברה, מקנה לה זכות וטו על שינוי ארגוני משמעותי כמו סגירת קווי ייצור או העברתם לחו"ל.

 

מחר (ג') ההפגנה של עובדי כיל תהיה בבאר שבע, יחד עם חלק מעובדי עיריית באר שבע. מערכת החינוך בעיר תעבוד רגיל.

 

בשבוע שעבר שלח היועץ המשפטי של המשרד, עו"ד יואל בריס, מכתב למנכ"ל כיל סטפן בורגס, בו נכתב: "נבקש לקבל, באופן מיידי, מידע מפורט אודות כוונת החברה לפטר 140 עובדים מחברת תרכובות ברום וכל פרט הנוגע לכוונה זו, לרבות לעניין האפשרות לסגירת קווי ייצור בישראל". 

 

סטפן בורגס, מנכ"ל כיל סטפן בורגס, מנכ"ל כיל צילום: נמרוד גליקמן

 

ל"כלכליסט" נודע כי המכתב יצא בהנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמשמש גם כממלא מקום שר האוצר. לפני כ-10 ימים אף אמר נתניהו כי כיל צריכה לעצור את הפיטורים באופן מיידי. לדבריו, החברה עושה שימוש באיום הפיטורים כדי להשיג הטבות מהמדינה בתקופת בחירות. רבים מחברי ועדי כיל הינם גם חברים בליכוד ואף קרעו את כרטיס החבר במפלגה לאור מה שכינו "התעלמותו של ראש הממשלה" מהנעשה בכיל.

 

מכיל נמסר: "מכתבו של היועמ"ש של משרד האוצר התקבל היום בצהרים במשרדי כיל. בכוונת החברה להעמיד כרגיל את מלוא המידע לרשות משרד האוצר. לדעת החברה ויועציה המשפטיים, תכנית ההתייעלות שהיא מקדמת הינה במסגרת סמכותה הבלעדית של הנהלת החברה האחראית לניהול החברה באופן מקצועי ובהתאם לסביבה העסקית והרגולטורית איתה היא מתמודדת, גם כשמדובר בתקופת בחירות".

 

עובד כיל מקסים דהן עם מכתב השימוע שקיבל בלילה מהחברה עובד כיל מקסים דהן עם מכתב השימוע שקיבל בלילה מהחברה

 

יחימוביץ': תגובת כיל לפיטורים חצופה ומעוותת

 

"כבר מזמן לא ראיתי הודעה כל כך עקומה, מעוותת ומחוצפת כמו זו של הנהלת כיל, שזורקת הביתה 139 עובדים כמנת פתיחה לגל פיטורים המוני בדרום", כך כתבה היום (ב') ח"כ שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני, בתגובה לפרסום כי גורם בהנהלת כיל אמר על העובדים על רקע הפיטורים: "הם רוצים שנרד על הברכיים, אבל זה לא יקרה. אנחנו נחושים".

 

"הם נחושים כאילו הם איזה גיבורי-על שנלחמים למען רעיון צודק, ולא חבורה של רודפי ממון שטובעים בכסף, ורוצים עוד", כתבה יחימוביץ'. עוד מציינת יחימוביץ' שהרווח הנקי של כיל בחמש השנים האחרונות היה 18 מיליארד שקל, ושבעל השליטה עידן עופר עקר לבריטניה. "את כל הונה האדיר עושה כיל ממשאבי הטבע ששייכים לכולנו והיא גם נהנית מהטבות מס מרחיקות לכת".

 

המחנה הציוני התייחס גם הוא להפגנות בדרום: "ביבי לא עשה כלום כבר שש שנים למען הדרום, כלום עבור המשפחות ששהו במקלטים בקיץ האחרון, כלום למען אנשים שעובדים למחייתם, כלום למען האנשים שבסך הכל ביקשו לפרנס את משפחתם. מי שהפקיר וזנח את תושבי הדרום לא ראוי להיות ראש ממשלה".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x